Kompenzace podnikatelům již nebudou plošné, jako tomu bývalo v minulosti. Vláda se chystá rozdělit 3 miliardy korun mezi drobné podnikatele, kteří nejvíce doplatili na vládní opatření proti šíření nemoci COVID-19. Bude se to týkat například zrušených vánočních trhů. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
„Rozhodli jsme se cílenou podporu zaměřit především na drobné podnikatele, kteří nemají rezervy, aby ustáli drobné výpadky. Nárok na podporu budou mít ti, které postihl zákaz vánočních trhů, restaurace, organizátoři kulturních akcí a tak dále. Dotkne se více než 11 tisíc subjektů, kterým stát vyplatí až tři miliardy korun,“ sdělil premiér.
Vondráček se opřel do SPD: Zdravý rozum nebyl v noci přítomen, odstěhoval se do Humpolce
Bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) se v narážce opřel do SPD kvůli obstrukcím, které poslanci Okamurova hnutí předváděli celou noc. „Zdravý rozum nebyl v noci přítomen,“ glosoval Vondráček jednání o pandemickém zákonu.
Vláda zatím kompenzace pro podnikatele podle ministra průmyslu Jozefa Síkely (za STAN) neschválila, bude o nich jednat příští týden. Sejít se chce ještě s profesními svazy.
Kompenzace budou poskytovány v režimu de minimis, není tak potřeba, aby je schvalovala Evropská komise, uvedl Síkela. Jeden příjemce nesmí v průběhu tří let čerpat z podpor de minimis více než 200 tisíc eur (asi 4,9 milionu Kč). „Časově to vidím tak, že někdy do konce února budeme sbírat žádosti a někdy do poloviny, maximálně do konce března se ty peníze budou vyplácet,“ dodal Síkela.
Nárok na podporu budou mít ti, kterým ve druhém pololetí loňského roku klesly tržby o 50 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2019. Maximálně budou moci dostat od 500 tisíc do 1,5 milionu korun v závislosti na odvětví. Detaily pomoci chtějí ministři ještě projednat s profesními svazy, náhrady hodlají schválit příští týden.
Není to dostatečné, stěžují si podnikatelé
Na kompenzace, které ve středu představila vláda, dosáhne z gastronomie jen minimum podnikatelů, uvedl Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků. Vzhledem k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil povinnost prokazovat se dokladem o očkování nebo prodělání nemoci před vstupem do restaurací či hotelů, se dá očekávat, že podnikatelé budou na stát podávat žaloby o náhradu škody.
Možnost pracovní karantény dostanou i další. Kde ji hygiena může povolit?
Ministerstvo zdravotnictví od středy umožní pracovní karanténu ve školských zařízeních ústavní nebo ochranné výchovy či preventivně výchovné péče o děti, jako jsou diagnostické ústavy a dětské domovy. Po jednání vlády to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Podle vydaného mimořádného opatření karanténu musí stejně jako pro zdravotnická zařízení, která už ji používají, povolit krajská hygienická stanice.
Kastner upozornil, že restauratéři požadovali podporu za listopad a prosinec. Právě konec roku je v gastronomii jedním z nejsilnějších období roku a podnikatelé si zajišťují prostředky na první měsíce nového roku, kdy tržby bývají nízké. Tím, že vláda chce srovnávat celé druhé pololetí, nikoliv až konec roku, kdy platila přísná opatření, většinu provozovatelů restaurací z pomoci vyčlení.
„Pan ministr Síkela je bankéř a umí dobře počítat,“ řekl Kastner. Pomoc je podle něho takto připravená účelově, aby o ni příliš podnikatelů nemohlo žádat. „Ještě je ale třeba počkat na jednání, které pan ministr avizoval,“ dodal Kastner.
„Počty návštěvníků se během loňského podzimu a prosince propadly v závislosti na lokalitě podniku, termínu, dodržování pandemických opatření i zájmu hostů o 20 až 60 procent proti roku 2019. Tržby některým podnikům poklesly až o 50 procent,“ uvedla Jana Kohoutová, mluvčí společnosti SaltPay, která vytváří restaurační systém Storyous. V létě, které bývá spolu s předvánočním obdobím pro restaurace nejsilnější, klesla návštěvnost proti roku 2019 v průměru o deset procent, řekla Kohoutová dříve.
Podle Hospodářské komory jsou vládou navržené kompenzace nepříjemným překvapením. Podle ní měly být založeny na programech COVID 2021 a Nepokryté náklady. Z programu COVID Nepokryté náklady měli mít podnikatelé možnost získat dotaci až na 90 procent nákladů v závislosti na propadu tržeb za rozhodné období. Přes COVID 2021 měli mít šanci čerpat příspěvek 300 korun na zaměstnance a den omezení.
Plošné uspokojení podnikatelů by v tomto případě stálo podle Síkely přes 12 miliard korun. Takovou podporu považuje za nesystémovou. Vláda chce nyní na pomoc podnikatelům vydat do tří miliard korun.