
Interview PLUS - Interview PLUS, Martin Pýcha - 11.4. v 14:40
V Senátu PČR se 6. března 2025 konal druhý ročník konference věnované budoucnosti českého zemědělství a potravinářství. Mezi hlavní témata patřila konkurenceschopnost, modernizace sektoru, potravinová bezpečnost a budoucnost Společné zemědělské politiky po roce 2027. Konference přinesla zásadní výstupy, které mohou ovlivnit budoucnost celého odvětví. Kam se bude ubírat evropské a s ním tedy české zemědělství? A odpovídají nové vize Evropské komise požadavkům zemědělců? I o tom mluvil v pořadu Interview PLUS předseda Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha.
Evropský komisař pro zemědělství a potraviny Christophe Hansen ve své online zdravici upozornil na význam ochrany evropských zemědělců před neférovou konkurencí. Zdůraznil také klíčovou roli obchodních dohod a tzv. zrcadlových opatření, která mají zajistit vyvážený přístup na trhy a ochranu produkčního zemědělství v EU.
Martin Pýcha k tomu říká: „Eurokomisař Hansen představil svou vizi, která je mnohem bližší našim požadavkům než ta jeho předchůdců. Mluví daleko více o podpoře konkurenceschopnosti evropského zemědělství, což je pozitivní posun. Ale pořád je zde spousta otazníků a musíme počkat, jak se budou jeho návrhy realizovat.“
Pýcha upozorňuje na neustále se zpřísňující regulace, které oslabují evropské farmáře v globální konkurenci. „Stále se na nás valí nové a nové požadavky, jako emisní povolenky pro zemědělce. To vážně zvyšuje naše náklady a my nejsme schopni konkurovat levnější produkci třeba z Latinské Ameriky, kde jsou náklady na produkci hovězího poloviční.“
Dohoda mezi EU a zeměmi Mercosuru představuje další hrozbu pro evropské zemědělce. „Zatímco evropští farmáři podléhají přísným regulacím, producenti z Jižní Ameriky mohou používat geneticky modifikované plodiny, růstové hormony a pesticidy, které jsou v EU zakázané. Navíc se tam nevedou žádné evidence o používání antibiotik. To jsou obrovské konkurenční nevýhody pro naše farmáře.“
Další spornou otázkou je směr dotací. Pýcha varuje před odklonem od podpory potravinářské produkce: „Evropská politika dělá z farmářů spíše správce krajiny než producenty potravin. To je nebezpečné, protože pokud klesne domácí produkce, budeme závislí na dovozech, které neodpovídají našim standardům.“
I když eurokomisař Hansen prosazuje větší podporu aktivních farmářů, Pýcha upozorňuje na složitost změny politiky: „Je to jeden z 28 členů Evropské komise. Dokud se nezmění celkový přístup EU, budou evropští farmáři nadále v nevýhodné pozici.“
Strategický rozvoj českého zemědělství
Ministr zemědělství Marek Výborný na konferenci představil tři hlavní pilíře rozvoje sektoru: ekonomickou sílu, sociální udržitelnost a environmentální odpovědnost. Klíčovými kroky k posílení konkurenceschopnosti jsou modernizace zemědělských podniků a snížení administrativní zátěže.
Europoslankyně Veronika Vrecionová se zaměřila na budoucnost Společné zemědělské politiky po roce 2027. Upozornila na důležitost investic do inovací, digitalizace a podporu generační obměny, neboť většina evropských zemědělců je starší 40 let. V otázce obchodní dohody Mercosur apelovala na objektivní přístup a možnost úprav smlouvy ve prospěch evropských farmářů.
Senátor Josef Bazala kritizoval neustávající administrativní zátěž a zdůraznil potřebu efektivnějších opatření na podporu zemědělců. Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha pak varoval před riziky nízké konkurenceschopnosti, závislosti na dotacích a slabé přidané hodnotě produkce.
Potravinová bezpečnost a dlouhodobá vize
Prezident Agrární komory Jan Doležal zdůraznil nutnost odmítnutí tzv. superfondu a spravedlivého rozdělení podpory. Důležité je zaměřit se na lepší výnosy z trhu, ochranu proti nekalé konkurenci a diverzifikaci příjmů skrze ekoturistiku a obnovitelné zdroje energie.
Předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek upozornil na jednostranné zastoupení některých zájmových skupin a nedostatečnou analytickou podporu ekonomických výsledků zemědělských podniků. Vyzval k vyvážené debatě založené na faktech.
Specifické výzvy pro ovocnáře a zelináře
Monika Nebeská, předsedkyně Zelinářské unie Čech a Moravy, vyzdvihla nutnost stabilního podnikatelského prostředí, zejména investic do digitalizace a efektivního využívání vodních zdrojů. Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie ČR, varoval před rostoucími náklady a nekalými obchodními praktikami maloobchodních řetězců.
Konference potvrdila, že budoucnost českého zemědělství bude záviset na konkurenceschopnosti, spravedlivých podmínkách a efektivní administrativě. Klíčovým faktorem bude propojení mezi podporou produkce potravin a udržitelnými inovacemi. Odborníci se shodli na nutnosti dlouhodobé strategie, která zajistí stabilitu a prosperitu celého sektoru.
Zemědělské protesty podle Martina Pýchy tedy nejsou jen voláním po změně, ale snahou o spravedlivější podmínky v konkurenčním prostředí. Evropská politika musí najít rovnováhu mezi ochranou životního prostředí a podporou vlastní produkce potravin, jinak hrozí další oslabení domácího zemědělství.