Cizí člověk přijde k vám domů, obsadí vaši kuchyni a uvaří vám večeři. Neobvyklé stravovací fenomény se pomalu začínají rozšiřovat i v České republice, a to nejen kvůli covidu. Namísto posezení v obyčejné restauraci si lidé mohou vyzkoušet hned několik zajímavých alternativ.
Kuchař navaří jídlo o několika chodech, svůj výtvor zdokumentuje na sociální sítě a vyčká na zájem hladových gurmánů. Kdo se ozve, toho za předem danou částku pohostí u sebe doma. Od kuchaře si lidé mohou nechat uvařit i ve svých obydlích, má to ale podmínku. U jídla musí najít společnou řeč.
Takzvaný kitchen surfing má za úkol zasytit hladové krky, ale především vytvořit důvěrnější spojení mezi šéfkuchařem a strávníky. Tato služba se může hodit jak k uspořádání oslav, tak k ozvláštnění obyčejných večerů. Přesto má celý koncept jeden velký háček. Nikdy s jistotou nevíte, ke komu jdete, nebo koho k sobě zvete.
Legalizovat bytovou restauraci není snadné
Dalším typem neobvyklého hostitelství jsou tzv. bytové restaurace. Jejich cíl je stejný, hostitel se ale snaží o nastolení útulného domácího prostředí a dbá na pečlivou přípravu akce. Lidé mají možnost ochutnat hned několik chodů z netradičních surovin, ze kterých kuchař uvaří přímo před jejich očima.
Legislativa v Česku ale tomuto podnikání příliš nefandí. Aby hostitel mohl legálně provozovat bytovou restauraci, musí mít k dispozici zkolaudované prostory. Spousta nadšenců by se tak mohlo uchýlit k ilegální cestě.
Podobné kulinářské zážitky u nás zatím nejsou příliš rozšířené. Lidé totiž o alternativní restaurační zařízení nejeví velký zájem. Na vině může být typická česká nátura, která je spíše uzavřenější.