reklama

Bývalý šéf F1 Ecclestone slaví 90 let. Vytvořil miliardový byznys i mnoho kontroverzí

Malý velký – a kontroverzní – muž. To je Bernie Ecclestone. Více než 40 let šéfoval formuli 1, kterou pomohl přetvořit v celosvětový a pohádkově vydělávající fenomén. Na reputaci mu však často ubíraly výroky, které velmi výrazně překračovaly snesitelnou hranici. Svérázný Brit dnes slaví 90. narozeniny.

reklama

Nezměnil svět formule 1 za volantem. Bernie Ecclestone se pokoušel v seriálu prosadit v roce 1958, ale do Grand Prix Monaka, ani Velké ceny Británie se mu nepovedlo kvalifikovat. A tak ho začal přetvářet zvenčí. Postupem času se stal jednou z nejznámějších tváří královny motorsportu.

Na vlivné pozice se dostal přesto, že pocházel z chudých poměrů a jako dítě často čelil šikaně. Pro vrstevníky byl oblíbeným terčem, protože byl odjakživa malý. Jeho výška se v dospělosti zastavila na čísle 159 centimetrů. „Malí lidé musí hodně bojovat,“ uvedl s odstupem.

Tudíž se už ve velmi raném věku snažil prosadit byznysmenským způsobem. Nakupoval sladkosti a spolužákům je prodával během přestávek s přirážkou, aby měl 25 procent zisk.

Obchodního ducha si na přelomu 60. a 70. let přenesl i do motorsportu. Nejprve se stal manažerem závodníka Jochena Ridta, s čímž se rovnou pojilo to, že se ocitl v roli částečného vlastníka týmu Lotus z formule 2. A Ecclestone šplhal po žebříku výše. Zanedlouho byl majitelem stáje Brabham, díky čemuž se rovnou stal členem organizace F1CA, která měla prosazovat zájmy konstruktérů z elitního seriálu. Jelikož se ve velkém světě učil rychle a uměl „tahat za nitky“, stal se brzy šéfem tohoto sdružení.

S vervou se na konci 70. let minulého století pustil do konfliktu s automobilovou federací FISA (Fédération Internationale du Sport Automobile pozn. red.), která formuli 1 znemožňovala větší autonomii. Ecclestone a spol. ve sporu uspěli, díky čemuž byla podepsána první Konkordská dohoda. Od té chvíle mohly týmy F1 spolu s Mezinárodní automobilovou federací (FIA) a skupinou Formula One Group stanovovat podmínky, za jakých se bude závodit, či jak rozdělit prize money a příjmy z televizních práv. „Amatérským“ časům odzvonilo.

Na smrti závodníka není nic depresivního

Právě v této době se ze sportu, který už byl populární, začal stávat velký a výdělečný byznys, ve kterém se točí spousta miliard. Ecclestone tak „objevil“ bohaté finanční toky a zasloužil se o modernizaci celé formule 1.

Jeho činy, které zcela jistě prospěly vývoji seriálu, se ovšem často „třískaly“ se svéráznými prohlášeními a skandály.

V sezoně 1982 zemřeli hned dva piloti F1 – Gilles Villeneuve a Riccardo Paletti. V návaznosti na to následující rok šéf seriálu v rozhovoru pro The Sunday Telegraph prohlásil následující: „Když zemře závodní jezdec, zemře při tom, co chtěl dělat. Na tom nevidím vůbec nic depresivního.“

Kontroverzních vět pronesl nespočet. Například v roce 2005 reagoval na překvapivé čtvrté místo závodnice Danicy Patrickové na slavné akci 500 mil Indianapolis. Nejprve hrdinku pochválil, posléze však dodal: „Víte, mám jeden z těch skvělých nápadů, že ženy by měly být oblečeny do bílé jako všechny ostatní domácí spotřebiče.“ Později mírnil vášně s tím, že šlo pouze o žert. Vzápětí ale ironicky poznamenal: „Moc bych chtěl mít ve formuli pilotku. Nejlepší by byly černošky a Židovky. Dokonce bych je pouštěl na mateřskou dovolenou.“

Leckoho zase pořádně podráždil svým interview pro deník The Times z roku 2009. V rozhovoru řešil světové politiky a dokázal ocenit i ty s nechvalnou minulostí. „Je hrozné to říct, ale Hitler uměl vzít věci do ruky, dokázal ovládat masy lidí,“ uvedl. A pak rozsáhle hanil demokracii. „Politici se starají jenom o volby. Byla chyba, že jsme podpořili svržení Saddáma Husajna. On byl jediný, kdo měl nad Irákem kontrolu. S Talibanem to bylo stejné,“ konstatoval například. Za svá slova se později omlouval.

Když se v roce 2007 stal Lewis Hamilton prvním černošským pilotem, který kdy zasáhl do formule 1, zahltilo ho nepřeberné množství rasistických urážek. Že by se Ecclestone nováčka zastal? Poznámky pouze bagatelizoval a zmínil, že šlo jen o vtip. Ostatně v letošním roce v návaznosti na rozsáhlé protesty po smrti Afromameričana George Floyda uvedl, že „černoši jsou často rasističtější než běloši“. Tento výrok označil Hamilton za ignorantský.

Čerstvý otec

I osobní život Ecclestone je nadmíru zajímavý. Jeho první manželkou se v roce 1952 stala Ivy Bamfordová, se kterou má dceru Deborah. Té je nyní 65 let. Od prvního sňatku stihl další dvě svatby a narodily se mu ještě tři děti. Jeho současnou chotí je Fabiana Flosiová, která mu před několika měsíci porodila prvního syna, který dostal jméno Ace. Je tak trochu kuriózní, že sestrou dítěte narozeného v roce 2020 je Deborah, která by věkově mohla klidně být přes 20 let jeho babičkou.

Status šéfa F1 chtěl dříve Ecclestone držet až do své smrti. Nakonec ale vlivnou funkcionářskou pozici opustil po čtyřicetileté éře v roce 2017 poté, co slavný seriál kompletně přebrala společnost Liberty Media v čele s Chasem Careym. V té době byla hodnota Ecclestonova majetku odhadována přibližně na 3,2 miliardy dolarů (cca 74 miliard korun).

„Jsem hrdý na to, co jsem za posledních čtyřicet let vybudoval a čeho jsem s formulí 1 dosáhl,“ řekl když opouštěl výsluní.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem
K věci

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény
Sněmovna

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Čeští skokané na lyžích odletí na olympijské hry bez hlavního trenéra Bajce. Má covid

Čeští skokané na lyžích se musejí minimálně v začátku olympijských her, které startují 4. února, obejít bez hlavního trenéra Vajsi Bajce, který má stále pozitivní testy na koronavirus. Do jeho pozice se posune asistent, jedenačtyřicetiletý Jan Matura, který ukončil aktivní kariéru v květnu 2017 a reprezentoval ještě s Romanem Koudelkou, nejstarším a nejúspěšnějším skokanem současného kádru.

V Pittsburghu se zřítil most krátce před návštěvou Bidena. Ten měl mluvit o údržbě silnic

V americké městě Pittsburgh se v pátek zřítil silniční most, a to jen pár hodin před návštěvou Joea Bidena. Prezident má ve městě hovořit mimo jiné o balíku investic do infrastruktury, který zahrnuje finance na údržbu silnic a mostů. Podle šéfa městských hasičů Darryla Jonese utrpělo deset lidí zranění, z nichž tři byli odvezeni do nemocnice. Nikdo však není v ohrožení života.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Rekordní nárůst počtu nakažených ve školách. PCR testy odhalily oproti minulému týdnu dvojnásobek

Po pondělním testování ve školách se podle ministerstva zdravotnictví potvrdilo PCR metodou 16 627 případů nákazy koronavirem. Je to víc než dvojnásobek proti minulému týdnu. Mezi žáky odhalily PCR testy 15 178 nakažených a mezi pedagogy 1 449. Růst je podle úřadu důsledkem naprosté dominance nové koronavirové varianty omikron, jejíž podíl na všech nových nákazách už podle Státního zdravotního ústavu činí víc než 98 procent. Metoda PCR potvrdila výsledky zhruba 59 % pozitivních antigenních testů.

reklama