reklama

Bývalý velvyslanec: Švédové věří vládě, teď jsou opatření přísnější než u nás

Švédsko se výrazně liší od ostatních evropských zemí ve způsobu, jakým přistoupilo ke koronavirové krizi. Namísto restriktivních opatření zavedla tamní vláda pouze doporučení a podnikání zůstalo téměř neomezeno. Švédy to však neznepokojovalo, protože státním institucím důvěřují téměř bezmezně, řekl v pořadu K věci bývalý velvyslanec ve Švédsku Jiří Šitler, který ve funkci skončil teprve před pár dny.

reklama

„O zkušenosti z jiných zemí ani zájem nebyl,“ řekl Šitler moderátorce Marii Bastlové v pořadu CNN Prima NEWS K věci. Rozhodnutí vlády ani Úřadu veřejného zdraví podle něj Švédové nezpochybňovali. „Myslím, že Švédsko by na své strategii v případě druhé vlny nic neměnilo. Bylo deklarováno, že jsou zaváděna s tím, aby vydržela na delší dobu,“ doplnil diplomat. Je tomu tak přesto, že tam s koronavirovou infekcí k 13. srpnu zemřelo již 5 774 lidí. Populace Švédska je přitom srovnatelná s Českem.

Více než polovinu zemřelých představují klienti pečovatelských domů a domovů pro seniory. Tamní vláda to však nepovažuje za svou chybu. „Většina švédských expertů konstatuje, že nešlo o chybu strategie jako takové, ale o nedostatek těchto institucí, které jsou v kompetenci krajů. Úřad veřejného zdraví káral kraje, že tam mají nekvalifikovaný personál,“ přiblížil Šitler.

Švédsko si může dovolit štědré podpůrné programy

Představitelé Švédska zdůrazňují, že jejich strategie má být dlouhodobě udržitelná. Chtějí se tak vyvarovat bojkotu opatření ze strany občanů, kteří by byli z restriktivních opatření příliš unavení, nebo náhlým nárůstům po jejich uvolnění. Podle Šitlera se část Švédů doporučeními řídila a část nikoliv.

K tématu

„V současnosti jsou opatření přísnější než u nás, protože se od začátku takřka nezměnila. Nad 50 lidí stále není možné se shromažďovat, jsou omezeny návštěvy v domovech pro seniory,“ popsal Šitler, který ve Švédsku žil přes čtyři roky. „Na začátku byla opatření podstatně mírnější než u nás, dnes je tomu naopak,“ doplnil.

Švédsko nyní čelí menšímu ekonomickému propadu než ostatní evropské země, přesto se jedná o největší pokles za 40 let. Autority ale zdůrazňují, že účelem strategie není ochránit ekonomiku. „Švédsko je země závislá na exportu,“ vysvětlil Šitler osmiprocentní pokles HDP. Výhodou však je, že před pandemií mělo Švédsko přebytkový rozpočet. „Může si dovolit štědré programy na podporu kulturních institucí, malých podnikatelů a podobně,“ tvrdí Šitler.

Rozhovor Marie Bastlové s Jiřím Šitlerem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Další hlavní zprávy

Adam Vojtěch

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Česko čeká nárůst případů indické mutace jako ve Velké Británii, varoval ve středu ve Sněmovně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Nechce proto unáhleně rozvolňovat protikoronavirová opatření. Reagoval tak na to, že šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura navrhoval jednání o zrušení stavu pandemické pohotovosti. Nelíbí se mu, že vláda zavádí opatření protiprávně.

Zeman vypovídal u soudu. Jednání narušil muž, vtrhl do síně a hlasitě křičel
Vymodlená holčička Adina Mandlová: Herečka byla kvůli matčinu milenci roky frigidní
Novavax se již brzy přidá do rodiny schválených vakcín v EU, předpovídá Jourová
reklama
reklama
Klaus: Piráti jsou nejextrémnější levicová strana. Novodobí komunisté

360°

Domácí zpravodajství

Bílá reaguje na Soukupa kvůli albu: Nechápu to. Řekla jsem ne, ale on to stejně udělal
Další články
reklama
reklama