Zřejmě jen náhoda může nyní odhalit skutečného vraha někdejšího švédského premiéra Olofa Palmeho. Myslí si to švédský novinář a překladatel Carl Rüster, který 29 let pracuje a bydlí v Praze.
Pokud by se našla zbraň, z níž 28. února 1986 vyšly kulky, které politika usmrtily, jak policie, tak i státní prokuratura by ve vyšetřování vraždy pokračovaly. „Ve Švédsku totiž pro vraždy neexistuje promlčecí lhůta,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Carl Rüster, který ze svého pražského domova sledoval středeční přímý přenos on-line tiskové konference se státním zástupcem Kristerem Peterssonem. Ten oznámil, že kdyby mohl, tak by hlavního podezřelého Stiga Engströma zatknul a pokud švédská policie před 34 roky lépe pracovala, byl by Engström zbavený svobody.
Šlo o nejdelší vyšetřování v historii švédské policie, trvalo přes 34 let, ale jasný výsledek a obžalobu vraha nepřineslo. Nenašla se střelná zbraň a nejpravděpodobnější pachatel zemřel. Už před dvaceti roky. Ale až dnes prokurátor oznámil, že končí vyšetřování. Ani to však nemusí znamenat definitivní konec případu Palme.
Jak si lze vyložit slova státního zástupce Peterssona? Tedy s jakou pravděpodobností lze označit Stiga Engströma za vraha Olofa Palmeho?
Podle důkazů a indicií, které dnes prokurátor prezentoval, tak je Stig Engström velmi pravděpodobně oním vrahem. Ale…
Podle důkazů a indicií, které dnes prokurátor prezentoval, tak je Stig Engström velmi pravděpodobně oním vrahem. Ale…
Ano, to jsou právě ta „ale“…
To nejdůležitější chybí. Hmatatelné důkazy se do dneška nenašly a tedy se nadají použít jako jasný důkaz. Navíc Engström je už 20 let mrtvý.
Státní zástupce Petersson oznámil, že sice střílel Engström, ale skutečná vražedná zbraň se nenašla.
Ano, to je pravda. A je také možné, že ony hmatatelné důkazy se už nikdy nenajdou. Ví se, že Engström několikrát lhal a měnil své výpovědi. Všichni víme, že on byl na místě vraždy. Objevily se i informace, že Engström sám měl říct, že Palmemu pomáhal, když ležel na ulici. Jindy zase řekl, že vraha viděl. Dodneška jsou jeho výpovědi považované za podivné. Policie sice zajistila DNA příbuzných Engströma, ale ani dnes se na tiskové konferenci nemluvilo o tom, jestli má i přímo jeho DNA. Pokud by se našla zbraň i se stopami, mohlo by pak být prokazatelné, zda střílel Engström, nebo někdo jiný.
Přestože státní zastupitelství případ odložilo, bude policie pokračovat v pátrání po pistoli, ze které se střílelo, a tedy i po vrahovi?
Ne. Prokurátor Petersson oznámil, že je to konec jeho pátrání. Stejně tak pro policii. Ale zároveň připustil, že pokud by se objevily nové okolnosti, obě strany jsou ochotné vyšetřování obnovit.
Co by se tedy muselo stát?
Ve Švédsku neexistuje u vražd promlčecí lhůta. To je rozdíl od mnoha zemí světa. Proto pokud by se třeba náhodou objevila ona zbraň nebo někdo našel odpovídající pistoli, mohlo by se ve vyšetřování pokračovat.
Kolem Palmeho smrti se objevilo mnoho konspiračních teorií. Že za ní stály zpravodajské služby mnoha států, od americké CIA, přes sovětskou KGB, až po švédskou tajnou policii Säpo. Údajně prý také Němci, Irák, JAR. Měla někdy jakákoliv z těch teorií navrch?
Všude na světě existovali lidé, kteří neměli Palmeho rádi. Jak v USA, tak v Rusku. Neřekl bych, že byl Palme kontroverzí, ale spíš otevřený. Kritizoval jak válku ve Vietnamu, tak okupaci Československa Rusy. Používal k tomu netradiční způsob, který z tehdejšího politiků nikdo nepoužíval. Třeba když mluvil o československé vládě po okupaci, tak mluvil o „dobytku diktatury“. Ano, Palme měl hodně nepřátel všude na světě. Ale že by ho měl někdo důvod zavraždit, to ne. Švédsko není a nebylo tak důležité.
Někteří lidé budou určitě zklamaní. Ale já například ne, protože si myslím, že prokurátor dělal fantastickou práci
Jak ve Švédsku přijali oznámení o ukončení pátrání? Je to zklamání, nebo naopak úleva?
Někteří lidé budou určitě zklamaní. Ale já například ne, protože si myslím, že prokurátor dělal fantastickou práci. Hlavní chyby vidím v začátcích vyšetřování, kdy se švédská policie více zabývala KGB, CIA i vlastní rozvědkou nebo Kurdy či Jihoafričany a dalšími teoriemi, které údajně neměly s vraždou nic společného. Dnes už se ví, že policie v začátku vynechala právě Engströma. On prý sám zavolal policii a chtěl vypovídat. Nakonec to dnes připustil i prokurátor Petersson, který řekl, že policie chybovala.
Ať byl vrahem kdokoliv, měl nějaké stoupence, komplikace? Případně „fanoušky“, kteří si přáli, aby ho policie nenašla?
Už delší dobu je jasné, že pokud Palmeho skutečně zavraždil Engstöm, tak to udělal sám a neměl žádné komplice. Tomu nasvědčuje i to, že takový čin nebylo možné naplánovat. Palme nechtěl jít původně po návštěvě kina domů pěšky, ale chtěl jet metrem. Manželka ho přemluvila, aby šli pěšky, protože byla krásná únorová noc. Ano, jako v každé zemi, i ve Švédsku žijí extrémisté, které spíš potěšilo, že už Palme nežije.
Jakou měl Palme pozici a oblibu během své éry premiéra?
Mezi sociálními demokraty byl určitě oblíbený. Mezi pravicovými a konzervativními stranami naopak moc oblíbený nebyl. Ale byl uznávaný všemi stranami. Byl to jediný švédský politik s mezinárodním věhlasem od dob Daga Hammarskjölda, bývalého generálního tajemníka OSN v letech 1953 až 1961, který zahynul při leteckém neštěstí v Africe.
Co si o Palmem myslí obyčejní Švédové dnes, více než 34 let po jeho smrti?
Znají ho i mladí, právě jako jediného švédského politika mezinárodního formátu. Od té doby nikdy žádný švédský politik nedosáhl takové úrovně jako on.