Necelých pět měsíců před předčasnými parlamentními volbami má Slovensko novou vládu, zemi bude poprvé v její novodobé historii řídit úřednický kabinet. Prezidentka Zuzana Čaputová v pondělí jmenovala dosavadního viceguvernéra centrální banky (NBS) Ľudovíta Ódora premiérem a následně členy jeho vlády. Ta má dovést zemi k předčasným parlamentním volbám, které budou na konci září.
Pro jmenování úřednického kabinetu, se kterým země dosud zkušenosti nemá, se Čaputová rozhodla po rezignacích dalších dvou ministrů v předchozím kabinetu premiéra Eduarda Hegera. To by znamenalo, že by Hegerův kabinet, kterému sněmovna loni v prosinci vyslovila nedůvěru a který zůstal v úřadu s omezenými pravomocemi jen z pověření hlavy státu, přišel už o čtvrtého ministra bez plnohodnotné náhrady. Do odvolané vlády totiž nelze jmenovat nové členy.
ČTĚTE TAKÉ: Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Vláda překročila všechny meze, zlobí se Středula
ANALÝZA: Čaputová ukončila agónii. Zemi povede úřednická vláda, komu to pomůže?
Slovenská vláda premiéra v demisi Eduarda Hegera schytala další tvrdý úder, tentokrát již definitivní. Poté, co se v podstatě sesypala po rezignacích ministrů, se ji prezidentka Zuzana Čaputová rozhodla již netolerovat. Na Slovensku tak nastupuje úřednický kabinet pod vedením dosavadního viceguvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Ľudovíta Ódora. Září a s nimi předčasné volby se mezitím blíží. Pomůže úřednická vláda k návratu expremiéra Roberta Fica, nebo dá šanci Hegerovi, aby se zmátořil? A prospěje změna běžným Slovákům?
Členy úřednické vlády je kromě Ódora vícero dalších odborníků. Například novým ministrem financí je dosavadní hlavní ekonom NBS Michal Horváth a ministrem zahraničí diplomat Miroslav Wlachovský. Ministrem obrany se stal Martin Sklenár, který na tomto ministerstvu dosud řídil sekci obranné politiky.
Zatím není zřejmé, zda nová vláda získá důvěru sněmovny, o kterou musí požádat do 30 dnů. Podporu jí zatím slíbila jen liberální strana Svoboda a Solidarita, která má ve 150členné sněmovně 20 poslanců.
Od posledních parlamentních voleb z konce února 2020 má Slovensko už třetí vládu. Po pádu Hegerova kabinetu sněmovna rozhodla, že nové parlamentní volby v zemi budou 30. září. Nejvyšší preference má podle sondáží opoziční strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, který například vystupuje proti dodávkám zbraní na Ukrajinu, jež se brání ruské invazi.
Slovensko dosud pomáhalo Ukrajině také vojenskou technikou a municí, Kyjevu předalo rovněž vyřazené stíhačky MiG-29 sovětské konstrukce. Nová slovenská vláda deklarovala, že bude v pomoci Ukrajině pokračovat. „Ukrajina potřebuje naší podporu, potřebuje pomoc a potřebuje obnovit svou suverenitu a teritoriální integritu. Naše podpora bude proto pokračovat,“ řekl ministr obrany Sklenár s tím, že nelegální ruská agrese ohrožuje životy lidí a také ovlivňuje bezpečnost a prosperitu Slovenska.