Na byt v Praze neměli, tak koupili apartmán u moře. Čechů s nemovitostmi v cizině přibývá

Češi se zajímají o koupě nemovitostí v zahraničí.

Češi kupují nemovitosti v zahraničí

Čím dál víc Čechů si plní sen o vlastním bydlení u moře. Vůbec nejzajímavější jsou pro ně nemovitosti v Bulharsku, Albánii nebo třeba v Egyptě. Studiové byty v hotelových komplexech využívají nejen k vlastnímu ubytování během dovolené, ale i k pronajímání.

Malá kuchyňka, záchod, sprchový kout, velká skříň v ložnici a balkon s výhledem na aquapark. Studio v hotelovém komplexu bylo snem Marie a Oty, kteří chtěli někam investovat peníze a na byt v Praze neměli. Vybrali si proto bulharské Slunečné pobřeží.

„Za prvé to bylo tím, že to bylo přes známé, že jsme se nebáli té transakce. Oni se zaručili, že ta transakce proběhne. Navíc ceny bydlení byly nižší než například i v takovém Chorvatsku,“ vysvětluje akvizici nemovitosti v Bulharsku paní Marie. Pan Ota pro CNN Prima NEWS dodává, že poměr cen nemovitostí jednoznačně mluvil právě pro Bulharsko.

Bydlení je vyšlo na něco málo přes milion korun. V porovnání s cenami v Praze to byla při stejné velikosti zhruba čtvrtina. „Například v Albánii stojí metr čtvereční na pláži 33 tisíc korun, v Praze, ale už ne u moře, máte metr čtvereční za nějakých 135 tisíc korun,“ popsal hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Výhodou takového bydlení přímo v hotelovém komplexu je navíc možnost, že vám management byt bude udržovat a starat se o to, aby byl obsazený nájemníky.

Pokud byste chtěli vyměnit takovou chalupářskou klasiku za vlastní dovolenkové bydlení u moře, můžete zkusit třeba i Egypt. „Když začala válka na Ukrajině, tak spousta lidí buď byla ráda, že už tady byt má, nebo si tady byty koupili jako únikovou cestu, protože měli strach, co se bude dít v Evropě,“ říká realitní agentka Hana z RealityEgypt.

Zvýšený zájem o koupi tu společně s inflací vyhnal ceny bytů o 10 až 15 procent. Odvíjí se přitom nejen od velikosti, ale i od vzdálenosti od moře. „Když je to u moře, tak počítejte takové dva miliony za 1+1,“ dodává makléřka k egyptskému trhu. Růst cen bytů v Egyptě by měl v příštích měsících a letech stoupat dál a dál.

Tagy: