reklama

Celoplošný lockdown, nebo pouze pro neočkované? Jakou cestou se vydat

Zejména střední Evropa se potýká s další závažnou vlnou nemoci COVID-19, a to především z důvodu nízké proočkovanosti jednotlivých států v regionu. Ukazuje se, že země mají v podstatě dvě možnosti, jak situaci řešit. Snaží se buď zavést lockdown pro neočkované, který je má motivovat k vakcinaci, nebo jsou vyhlašovány lockdowny celoplošné. Praxe však ukazuje, že každá z těchto dvou cest má odlišný výsledek a státy si musí dobře rozmyslet, čeho chtějí svými opatřeními dosáhnout. Česká republika by proto měla vyhodnotit při dalším zpřísňování opatření výsledky cest, kterými se vydávají naši sousedé.

reklama

Obě dvě cesty během posledního měsíce vyzkoušelo Slovensko. V listopadu se rozhodlo velmi znepříjemnit život neočkovaným, kteří v posledních měsících neprodělali nemoc. Kromě pravidel, jaké známe dnes z Česka, nesměli neočkovaní Slováci například ani do obchodních domů. Navštěvovat mohli pouze základní prodejny jako potraviny či drogerie.

V zemi, která patří mezi nejméně naočkované v Evropě (jednu dávku má kolem 48 % obyvatel) a v níž je společnost covidem rozdělena ještě daleko více než v Česku, dokázala přísná pravidla skutečně nakrátko rozhýbat do té doby takřka nehybné vody zájmu o očkování.

Jenže zvyšování proočkovanosti populace je spíše dlouhodobá cesta řešení pandemie a Slovensko je aktuálně nejhůře postiženou zemí na světě co do počtu nakažených na sto tisíc obyvatel. Proto se Slováci rozhodli jít ještě dál a na konci listopadu zavedli celostátní lockdown.

To se sice ukazuje jako vhodná cesta pro řešení aktuální kritické situace, ale z dlouhodobého hlediska to může být problém. Statistiky totiž ukazují, že po vyhlášení lockdownu se trend v očkování výrazně změnil. Z rychle rostoucího zájmu o první dávku vakcíny došlo k jeho strmému pádu. Z reakcí tamních obyvatel ve slovenských médiích vyplývá, že lidé zkrátka ztratili motivaci k očkování, když jim neposkytuje žádné výhody.

Povinné očkování jako řešení

Rakousko oproti Slovensku našlo cestu, jak tempo nárůstu očkování udržet i přes celoplošný lockdown. Znamenalo to však masové protesty v ulicích. Naši jižní sousedé totiž v polovině listopadu oznámili, že bude zavedené povinné očkování všech osob s bydlištěm v Rakousku. Tím země udržela rostoucí trend očkování i přes celostátní lockdown. Rozdíl oproti Slovensku je markantní. Rakousko hlásí takřka 67 % plně naočkovaných.

Jak to vypadá v dalších státech?

Cestu „znepříjemňování života neočkovaným“ představila jako jeden z prvních států Francie, což přineslo ohromné výsledky. Covid pasy byly přes masové protesty přísně vyžadovány od poloviny července, což vedlo k naočkování 20 % populace za dva měsíce. Díky tomu dnes země zvládá podzimní vlnu bez větších obtíží. Ukazuje se tak, že motivace k očkování funguje velmi efektivně především z dlouhodobého hlediska.

V sousedním Polsku je situace oproti zmíněným státům jiná. K lockdownu tamní vláda zatím nepřistoupila, ačkoliv má přírůstky nakažených i přes 20 tisíc denně a naočkovaných má jen necelých 60 procent obyvatel. Na druhou stranu však míra očkování v zemi vytrvale stoupá, a to již od poloviny listopadu. Plně zakončenou vakcinaci má již přes 20 milionů Poláků z celkové populace téměř 38 milionů.

Rostoucí zájem o očkování je patrný i v sousedním Německu. U našich západních sousedů se již od začátku listopadu rapidně zvedá množství zájemců o vakcínu. Počet lidí se dvěma dávkami se postupně blíží k hranici 70 procent celkové populace.

O očkování mají velký zájem také Maďaři. Míra zájemců se dokonce blíží rekordům z dubna a května, kdy se nechalo naočkovat dosud nejvíce obyvatel. Maďarsko k lockdownu zatím nepřistoupilo, ale nachází se v obdobné situaci jako Česko. Denně přibývá i ke třem desítkám tisíc nakažených a dvě dávky již obdrželo lehce přes 60 procent populace.

Klesající trend podobně jako u Slováků platí i u Slovinců. Ještě v polovině listopadu byl zájem Slovinců o vakcíny značně vyšší než u nás či Slováků, nyní ale klesá strmě dolů. Ani zde však zatím k lockdownu nepřistoupili.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme
Finance

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Austrálie si brousí zuby i na „Djokoviče vln“. Mistr světa dostal kvůli vakcíně varování

Možná nejlepší muž svého sportu všech dob. A také neočkovaný. To pojí amerického surfaře Kellyho Slatera a tenistu Novaka Djokoviče. Slater v ostře sledované australské kauze podpořil nevakcinovaného sportovce, který byl po tahanicích o vízum nakonec vyhoštěn. Teď byl sám upozorněn, že pokud nedoloží, že si nechal dát injekci proti onemocnění COVID-19, nepředstaví se na prestižních závodech ve státech Victoria a Západní Austrálie.

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Co víc můžeme udělat? Šéf české olympijské výpravy Doktor k marné snaze o dokonalost

Rozhovor ukončil se slovy „držte pěsti“. Šéf české olympijské výpravy Martin Doktor si je dobře vědom toho, že sportovci chystající se na zimní hry do Pekingu jsou kvůli současné pandemické situaci ve velkém ohrožení. Ví, že přepravit olympioniky do Číny a zase zpět bez jediné komplikace je téměř „mission impossible“. „Kdo si myslí, že má recept na to, jak to udělat, sem s ním,“ uvádí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

reklama

Domácí zpravodajství

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

reklama