reklama

Kontroly covid pasů fungují. Francie během léta zvýšila proočkovanost o 20 procent

Zavedení přísných kontrol covid pasů – jak očkování, tak testů – se zatím ukazuje jako nejúčinnější cesta k proočkování co největší části populace. Jako příklad lze uvést Francii, která neočkovaným velmi znepříjemnila život od poloviny července a přes masové protesty donutila od té doby přibližně 20 procent všech Francouzů k vakcinaci. Aktuálně tak má Francie naočkovaných 75 % obyvatel a řadí se k zemím, které mohou rozvolňovat. Vydá se Česko stejnou cestou?

reklama

Francie zavedla 12. července přísná pravidla pro běžný život. Pouze ti, kteří byli plně očkovaní nebo mají aktuální negativní výsledek testu, mohou do kin, na stadiony, do restaurací a barů, nákupních center a nočních klubů. Covid pasy jsou potřeba rovněž k cestování dálkovými vlaky a letadly. Oproti České republice jsou navíc covid pasy například při vstupu do restaurací skutečně striktně vyžadovány.

V zemi to přirozeně vyvolalo obrovské protesty. Opoziční politička Marine Le Penová to nazývala „závažným porušením svobody jednotlivce“. Jiní zase hovořili o apartheidu. Do ulic vyšly stovky tisíc demonstrantů, kteří označovali prezidenta Macrona za diktátora, jak informuje The Economist.

Nepopulární rozhodnutí přesto splnilo svůj účel. Během pár hodin po oznámení přísných pravidel se registrovalo k první dávce vakcíny přes milion lidí. V následujícím měsíci obdrželo první dávku takřka deset milionů Francouzů. Tím však prezident Macron v motivování Francouzů neskončil. Od 15. října přestal stát proplácet testy.

Tvrdá kampaň nese své ovoce. Zatímco v době oznámení přísných kontrol mělo ve Francii alespoň jednu dávku pouze 54 % populace, v půlce září to už bylo 74 %. Pro srovnání, v Česku za stejnou dobu získalo první vakcínu pouze 7 % lidí. Dodnes má u nás alespoň první dávku pouze 57 % lidí.

Francie se tak vyšvihla z průměru mezi nejvíce naočkované země EU. Předstihla například i Velkou Británii či Německo. Francie je tak na úrovni Dánska, kde vláda díky vysoké proočkovanosti zrušila veškerá covidová opatření.

Česko o zpřísnění uvažuje

Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové je možné, že i Česko opatření zpřísní. Zkrácená doba karantény ukončená PCR testem, respirátor ve všech vnitřních prostorech, zrušení antigenních testů, cestování jen se třemi dávkami vakcíny nebo vstup do restaurací, klubů a podobných zařízení pouze očkovaným nebo lidem, kteří koronavirus prodělali. To jsou podle hlavní hygieničky možnosti, jak zpřísnit opatření, a motivovat tak lidi k očkování.

Imunolog Václav Hořejší návrhu tleská, podle dalších odborníků by byl ale protiprávní a šlo by o další šikanu. „Tleskám. Je to docela dobrý prostředek na to, aby se lidé přinutili k očkování,“ řekl CNN Prima NEWS Hořejší. Lidé, kteří nemohou být očkovaní, by podle něj jednoduše získali potvrzení.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáše Prouzy je ale tento návrh naprosto nepřijatelný. „Nejde diskriminovat ty, kteří se řádně testují. Všude na světě jsou negativní testy postavené na roveň očkování a není jediný důvod, proč by to mělo být jinak. Pokud platí, že testování dává lidem právo chodit do práce, do školy a dělat jiné věci, nejde je vyloučit z návštěv restaurací,“ míní.

Tagy:

Hlavní zprávy

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?
Rozhovor

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert
Věda a technologie

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama