Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.
Problém může být čistě byrokratický. Na pravidlech covid pasů se musí shodnout také státy Evropské unie. Lidé bez třetí dávky ale po prodělání nemoci by tak v budoucnu mohli mít teoreticky problém třeba při cestování.
„Z dat vyplývá, že pokud člověk prodělal nemoc, stačí jednodávková vakcína. A pokud se někdo nechá naočkovat dvoudávkovou vakcínou, přestože covid prodělal, je to ta nejbezpečnější varianta. Pro tyto lidi prakticky epidemie skončila,“ tvrdil přitom v září Vojtěch na tiskové konferenci.
Dnes už mluví opatrněji. Za účinností kombinace očkování a prodělání nemoci si však stojí. „Samozřejmě že nic není úplně stoprocentní. Ale z dat, která jsou k dispozici, vyplývá, že pokud nastane kombinace prodělání nemoci a očkování, vytvoří se takzvaná hybridní imunita, která je mnohem účinnější. A je pravdou, že z těchto lidí se znovu nakazí naprosté minimum. Ochrana je v tomto případě nejvyšší, jaká může být,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Třetí dávka nikomu neublíží
„Hovořili jsme o tom s odborníky a oni skutečně říkají, že v takovém případě by třetí dávka úplně nebyla nutná. Na druhou stranu je zatím dobrovolná. Lidé na ni jdou proto, že chtějí podpořit svou imunitu. Určitě to není něco, co by jim uškodilo v případě, že nemoc prodělali a mají předchozí dvě dávky,“ doplnil ministr zdravotnictví v demisi.
O potřebě třetí dávky pro vyléčené se chce poradit s odborníky. „Nechci, aby to vypadalo, že člověk nemůže jít na třetí dávku. Ona mu skutečně nijak neublíží. Budeme o tom ještě diskutovat, požádal jsem o stanovisko kolegy z klinické skupiny ministerstva zdravotnictví a požádám i Českou vakcinologickou společnost,“ informoval Vojtěch.
Někteří odborníci ale už nyní hlásí, že z medicínského hlediska není třetí dávka v takových případech potřeba. „Můj názor je, že by po prodělání nemoci mělo stačit dvoudávkové schéma očkování, ale pak jsou zde otázky praktické, jako možnost cestování a určitá harmonizace v rámci Evropské unie,“ popsal různé aspekty problematiky pro CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek.
Čekání na třetí dávku vakcíny by se mělo zkrátit
Kubek zároveň podporuje zkrácení platnosti covidových certifikátů v případě prokazování bezinfekčnosti. „Z medicínského hlediska je hranicí uznávání platnosti covidových pasů šest měsíců po druhé dávce očkování, případně šest měsíců po prokázaném prodělání nemoci. Samozřejmě i tohle je určitá míra zjednodušení, protože i lidé, kteří prodělali covid velmi mírně, měli sice pozitivní test, ale neměli žádné příznaky, tak u nich je imunita velmi malá, takže těm asi na šest měsíců nevystačí. Vždy je třeba vytvořit nějaké přijatelné řešení, které nebude příliš složité,“ vysvětlil.
„Zatím se hovoří, že by se platnost covidových pasů měla nechat na devět měsíců, protože by to znamenalo komplikace pro tu velkou masu lidí, kterým by těch šest měsíců teď vypršelo, ale to už je jenom organizačně politický kompromis, ale z odborného hlediska to správné úplně není. Je určitě dobře zkracovat interval mezi druhou a třetí dávkou na pět měsíců,“ dodal prezident lékařské komory.