Mapy ukazují, kde v Česku řádí covid nejvíc. Jsou důkazem, že očkování funguje

Regiony České republiky, které mají nejvyšší podíl plně očkovaných osob, jsou zároveň ty, které mají v přepočtu nejnižší počet aktivních případů. Lze to vyčíst z dat a především z přehledných map, které každý den aktualizuje web ockovani.opendatalab.cz. Nejhůře postižené jsou aktuálně především moravské a slezské regiony. Naopak výrazněji proočkované Čechy rovněž zvládají lépe epidemickou situaci.

Nejhůře se nyní s covidem potýká Olomoucký či Jihomoravský kraj. Například na Zábřežsku v okrese Šumperk vidíme, že nemocí COVID-19 tam trpí přibližně 3 500 na 100 tisíc obyvatel. Plně očkovaných je v regionu pouze 52 % obyvatel, což jej řadí k těm méně proočkovaným.

Také Vyškovsko hlásí přes 3 200 případů na 100 tisíc obyvatel, zatímco proočkovanost v regionu činí pouze 54 %. V kontrastu stojí zase naopak spíše více proočkované regiony v Čechách: Pacovsko hlásí proočkovanost 67,8 % a podíl aktivních případů je pouze přibližně 1 100 na 100 tisíc obyvatel.

Ne celé Čechy jsou však samozřejmě vzorně prooočkované. Například šumavské regiony se dnes rovněž kvůli nižší proočkovanosti potýkají s vysokou náloží viru mezi obyvatelstvem: Strakonice mají naočkováno 58,5 % obyvatel a incidence činí 3 000 osob na 1000 tisíc obyvatel.

I v těchto mapách však najdeme výjimky. Relativně dobrá situace je například v západočeském výběžku, kde je přitom spíše nižší proočkovanost. Důvodem je však vysoká promořenost, jelikož právě tento region patřil v jarních měsících k těm nejhůře postiženým.

Mapa znázorňující pozitivitu PCR testů v jednotlivých regionech ukazuje, že se problém vyskytuje především v méně naočkovaných regionech. Vidíme například, že nejhůře na tom je Olomoucký kraj, který patří k těm nejméně proočkovaným regionům (53,4 % plně naočkované populace) a naopak velmi dobře na tom je Praha, která má 59 % plně naočkované populace.

Všechny okresy na Moravě a ve Slezsku již mají pozitivitu testů vyšší než 20 % Pozitivita testů roste či stagnuje i přes...

Posted by Visualito on Saturday, November 20, 2021

Tagy: