Vlna zdražování potravin ještě nedosáhla svého vrcholu. Supermarkety teď totiž budou muset bojovat s vysokými náklady na energie, na které zatím neplatí vládou stanovený strop. Ceny potravin tak zřejmě výrazně vyskočí. Řada obchodů se vysoké náklady snaží řešit třeba fotovoltaickou elektrárnou.
Deset kusů vajec za 80 korun, kostka másla za podobnou částku, litr mléka za 30 a bochník chleba za skoro 50 korun. To je výhled ekonomů na cenovky, které nás čekají v příštím roce. Cenový šok by ale mohl být ještě tvrdší. Supermarkety totiž začnou platit nové zálohy za energie. „Pokud nedojde k zastropování pro všechny, odrazí se to samozřejmě od počátku roku v cenách. Bude to velký náraz, protože masivní nárůsty energií se do nich dosud téměř nepromítaly,“ podotkl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
„Mnozí Češi si budou více vybírat v akčních nabídkách, začnou nakupovat levnější sortiment, a dokonce hrozí snížení kvality některých potravin,“ sdělil ekonom Štěpán Křeček.
Nový rok a nová vlna zdražování energií, ale i navýšení důchodů. Na co se připravit?
Ačkoliv se zdražováním se Češi potýkají už nyní, další vlna udeří začátkem nového roku. V něm začne platit hned několik změn, které jsou však spojené i se značnými úlevami. Jednou z nich bude paušální daň nebo zvyšování důchodů. Spolu s tím ale dojde ke zdražení energií na cenový strop nebo také k vyšší ceně služeb České pošty.
Češi se k obavám z budoucnosti staví různě. „No tak nebudeme jíst, budeme papat trávu,“ řekl jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Musíme víc vydělávat,“ sdělil jiný. „Šetřím, abych měla na jídlo,“ dodala další.
Částečným řešením by podle ekonomů mohlo být snížení obchodních marží supermarketů. Jejich zástupci ale tvrdí, že už se více uskromnit nemohou. „Zemědělské komodity zdražují o 50 až 60 procent, potraviny na pultech jen o 20. Je to proto, že obchody na sebe berou zdražovaní agrobaronů,“ uvedl Prouza. Zemědělci se ale brání. „Například za hovězí maso tržíme od začátku roku o šest korun více na kilogramu, ale hovězí zadní stojí v obchodech víc o zhruba 60 korun. Rozhodně jim roste obchodní přirážka,“ podotkl mluvčí Zemědělského svazu Vladimír Pícha.
Řada supermarketů přechází kvůli zdražování energií na alternativní zdroje. Třeba v Uhříněvsi nedaleko Prahy vybudovali na střeše obchodu fotovoltaickou elektrárnu, která dokáže pokrýt až třetinu spotřeby celé prodejny. „V příštím roce počítáme s další masivní instalací, mělo by to být až na 30 prodejnách,“ sdělil mluvčí společnosti Penny Market Tomáš Kubík. „Mezi implementovaná úsporná opatření patří výměna žárovek za LED zářivky nebo automatický systém rozsvěcení a stmívání,“ popsal mluvčí společnosti Tesco Michal Kuzmiak.
Vláda už před časem řekla, že by cenový strop mohl platit i pro velké firmy. Rozhodnout by se mělo do konce roku.