Sarkofág jaderné elektrárny v Černobylu zasáhl dron. Kryt byl výrazně poškozen, říká Zelenskyj

Dron zasáhl Černobyl

Sarkofág bývalé jaderné elektrárny v Černobylu v noci na pátek zasáhl dron, na místě začalo hořet, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Radiace uvnitř i vně je v normálu, nikdo nebyl zraněn. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že zásah podle prvních poznatků kryt výrazně poškodil. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to podle TASS označil za falešné obviňování Ruska. Ukrajina prý ostřelovala tepelnou elektrárnu nedaleko Záporožské jaderné elektrárny.

„V noci ze 13. na 14. února kolem 1:50 zaslechl tým MAAE v areálu Černobylu výbuch vycházející z (krytu), jenž chrání zbytky čtvrtého reaktoru bývalé černobylské jaderné elektrárny. To způsobilo požár,“ uvedla agentura s tím, že její zaměstnanci byli informováni o nárazu bezpilotního letounu.

ČTĚTE TAKÉ: Macron varoval před mírem, který by byl kapitulací Ukrajiny. Odnesli by to všichni, řekl

Zelenskyj uvedl, že kryt zasáhl ruský dron s vysoce explozivní hlavicí. „Jedinou zemí na světě, která útočí na taková místa, okupuje jaderné elektrárny a vede válku bez ohledu na následky, je dnešní Rusko. Představuje teroristickou hrozbu pro celý svět,“ napsal na X, kde také zveřejnil video zásahu a jeho dopadů. Je z něj patrné, že v krytu je teď díra.

Pracovníci požární ochrany podle prohlášení zasáhli během několika minut. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byla narušena vnitřní ochranná část krytu. Podle šéfa MAAE Rafaela Grossiho ale incident spolu s vojenskou aktivitou kolem Záporožské jaderné elektrárny ukazuje na přetrvávající nebezpečí pro jadernou bezpečnost.

K narušení bezpečnosti se v pátek večer vyjádřil i hlavní inženýr atomové elektrárny Oleksandr Tytarčuk. Podle něj útok vážně poškodil ochranný plášť kolem reaktoru elektrárny, úroveň radiace ale zůstává v normálu. Informovaly o tom agentury Reuters a Ukrinform.

VIDEO: Záběry poškozené jaderné elektrárny

Rusko odmítá, že by na Černobyl útočilo. Podle Peskova takové údery „ruští vojáci nedělají“. „Nejspíš tu hovoříme o další provokaci. Tohle je přesně to, co režim v Kyjevě miluje a často se nezdráhá využít,“ komentoval podle ruské agentury TASS tiskový mluvčí autoritářského prezidenta Vladimira Putina. Moskva už od začátku války vytrvale popírá, že by útočila na civilní objekty, stejně tak odmítá válečné zločiny, ačkoliv existují nezvratitelné důkazy o ruském vraždění civilistů.

Předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová na X uvedla, že „39 let po havárii žádné riziko vážnější nehody s vlivem za hranicemi zakázané zóny nehrozí“. „Navíc sarkofág náraz dronu nijak významně poškodit nemůže,“ míní.

Kryt s životností na 100 let

Černobylská jaderná elektrárna se v dubnu 1986 stala místem největší jaderné katastrofy na světě. Havárie a následný výbuch čtvrtého bloku elektrárny si přímo na místě a v následujících měsících vyžádaly několik desítek životů. Celkem v souvislosti s katastrofou podle zprávy Černobylského fóra z roku 2005 zemřelo kolem čtyř tisíc lidí.

Čtvrtý blok elektrárny, který krátce po začátku své invaze na Ukrajinu mělo pod kontrolou Rusko, než se z oblasti stáhlo, má od roku 2016 nový kryt s životností 100 let.

Váží více než 36 tisíc tun (je třikrát těžší než například Eiffelova věž), je dlouhý 162 metrů, široký 260 metrů a vysoký 108 metrů. Celková plocha opláštění stavby (86 tisíc metrů čtverečních) představuje přibližně velikost 12 fotbalových hřišť. Stavba by měla vydržet teploty od minus 43 stupňů do 42 stupňů nad nulou.

Ukrajina podle Ruska ostřelovala tepelnou elektrárnu

Ukrajinská armáda v noci na pátek s nasazením dělostřelectva zaútočila na tepelnou elektrárnu, která se nachází v Ruskem kontrolovaném Enerhodaru v blízkosti Záporožské jaderné elektrárny. Podle agentury Interfax o tom informovaly ruské okupační úřady.

„Kvůli ostřelování je kriticky poškozeno elektrárenské zařízení, což vedlo k odpojení dodávek elektrické energie více než 50 tisícům odběratelům,“ uvedlo ministerstvo energetiky v Ruskem ovládané části Záporožské oblasti. Zakrátko ale Ruskem dosazený starosta Enerhodaru informoval o obnovení dodávek.

„Ve městě byly plně obnoveny všechny životně důležité systémy zajišťující dodávky vody, tepla a elektřiny. Všechny služby fungují normálně,“ sdělil starosta Maxim Puchov podle agentury TASS.

Mluvčí Záporožské jaderné elektrárny Jevgenija Jašinová podle agentury TASS řekla, že toto zařízení „při nočních útocích ukrajinských ozbrojených sil poničeno nebylo“. Funguje v běžném režimu, dodala.

Záporožskou jadernou elektrárnu, největší podnik tohoto druhu v Evropě, ruská armáda obsadila krátce po začátku invaze na Ukrajinu. Elektrárna je odstavená, stále však potřebuje energii na provoz klíčových systémů, jakým je například chlazení reaktorů. Rusko i Ukrajina se vzájemně obviňují z útoků na ni.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Myslel jsem, že mě něco snědlo. Děsivé záběry ukazují, jak kajakáře pohltila v Chile velryba

Tagy:
Černobyl válka Vladimir Putin jaderná elektrárna dron Ukrajina politika Dmitrij Peskov ozbrojený konflikt Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Mezinárodní agentura pro atomovou energii ruská invaze na Ukrajinu konflikt, válka a mír