Ocelový plášť za miliardy, který chrání čtvrtý reaktor černobylské jaderné elektrárny, poškodil v únoru dron za „pár korun“. Stavební inženýr ve výslužbě Eric Schmieman pro web The New York Times uvedl, že při stavbě pláště se zvažovala řada možných nebezpečí: zemětřesení, tornáda či stoleté srážky. „Válečné události jsme ale v úvahu nebrali,“ připustil Schmieman.
Na stavbě ochranného štítu pro poškozený reaktor v Černobylu, který má chránit svět před dalším spadem z nejhorší jaderné katastrofy v historii, pracoval stavební inženýr ve výslužbě Eric Schmieman 15 let.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Princ William se u ruských hranic ukázal v tanku. Podpořil vojáky a zahrál si fotbálek
Ocelový plášť, který se v roce 2016 nasunul na reaktor číslo 4 po železničních kolejích, je největší pohyblivou konstrukcí na světě. Je vysoký jako fotbalové hřiště a váží téměř 40 000 tun. Na jeho stavbu se složilo více než 45 zemí a organizací – celkem šlo o 1,7 miliardy dolarů (38,25 miliardy korun).
„Provedli jsme spoustu bezpečnostních analýz, zvažovali jsme nespočet špatných věcí, které by se mohly stát,“ řekl webu The New York Times 78letý Schmieman, který byl hlavním technickým poradcem projektu. „Zvažovali jsme zemětřesení, tornáda, silné větry, stoleté sněhové srážky a všechny možné věci. Válečné události jsme ale v úvahu nebrali,“ popsal.
Letos 14. února ovšem dron s vysoce explozivní hlavicí, jejíž výroba pravděpodobně stála pouhých 20 tisíc dolarů (450 000 korun), prorazil díru do ocelového pláště. Ukrajinští představitelé uvedli, že Rusové na konstrukci záměrně cílili pomocí dronu Šáhid-136. Kreml odpovědnost popřel.
Zatímco počáteční požár byl rychle uhašen, vodotěsná membrána uvnitř izolace krytu hořela a doutnala téměř tři týdny, uvedl Artem Siryi, vedoucí provozního oddělení stavby zvané Nový bezpečný kryt. Záchranáři v horolezecké technice museli do vnější vrstvy štítu prorážet otvory, hasit oheň a stříkat vodu dovnitř konstrukce, která má zůstat suchá, aby se zabránilo korozi, uvedli ukrajinští představitelé a mezinárodní odborníci.
Dne 7. března Ukrajina prohlásila požár za oficiálně uhašený. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) o necelý týden později uvedla, že požáry způsobily „rozsáhlé škody“. Úroveň radiace mimo Černobyl je ale stále v normě, tvrdí IAEA.
Potřeba jsou rozsáhlé opravy
Jaderní experti varují, že opravy mohou trvat roky. To by mohlo oddálit plán na demontáž poškozeného reaktoru a bezpečnou likvidaci radioaktivního odpadu, což je operace, která měla začít během příštích pěti let. Navíc hrozí, že ocelový plášť začne korodovat, popřípadě že se dočasný sarkofág, který sovětští inženýři kolem reaktoru před téměř 40 lety postavili a který se stále nachází uvnitř pláště, bude dále poškozovat.
„Důvodem, proč mezinárodní společenství vynaložilo tolik peněz a času na vybudování této konstrukce, je to, že si uvědomuje rozsah radiologické hrozby uvnitř,“ podotkl Shaun Burnie, jaderný specialista organizace Greenpeace, který navštívil poškozený reaktor v Černobylu po útoku dronu. „Je to obrovský úspěch postavit něco, co by mohlo ochránit Evropu, Ukrajinu a celý svět před tím, co je uvnitř. A teď do toho Rusové v podstatě udělali díru, a to jak fyzicky, tak metaforicky,“ dodal.
Ve čtvrtek organizace Greenpeace zveřejnila zprávu, podle níž už plášť nefunguje tak, jak byl navržen. Jan Vande Putte, odborník na jadernou problematiku z Greenpeace Ukrajina, uvedl, že celý plášť bude možná nutné demontovat a nahradit novým – tento názor zopakoval i Schmieman a Siryi. Sama IAEA uvedla, že byla narušena ochranná funkce pláště a že konstrukce vyžaduje „rozsáhlé opravy“.
Černobylská jaderná elektrárna se v dubnu 1986 stala místem největší jaderné katastrofy na světě. Havárie a následný výbuch čtvrtého bloku elektrárny si přímo na místě a v následujících měsících vyžádaly několik desítek životů. Celkem v souvislosti s katastrofou podle zprávy Černobylského fóra z roku 2005 zemřelo kolem 4 000 lidí.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ruské drony zabíjely v Kyjevě, obětí je i pětiletý chlapec. Mrtvé hlásí také Doněcká oblast