Imigrantka, černoška, lesba, matka malého dítěte a odpůrkyně Izraele. Hlavní zástupkyně tiskového tajemníka Bílého domu Bidenovy administrativy je vším, co by u té Trumpovy neprošlo. Karine Jean-Pierre se narodila na Martiniku a nakonec s rodinou zakotvila v nejchudších částech New Yorku. Z migrantských čtvrtí se vypracovala až do Bílého domu.
Jean-Pierre se narodila na francouzském zámořském departementu Martinik, kam její rodiče prchli z Haiti před diktaturou prezidenta Françoise Duvaliera. Následně, když bylo Jean-Pierre pět let, vydali se za americkým snem do New Yorku. Tam budoucí Bidenova mluvčí vyrostla v nejchudších částech Queensu.
Doma hovořila francouzsky a ve škole anglicky, vedla život dvou jazyků a dvou kultur, stejně jako řada jejích přistěhovaleckých vrstevníků z New Yorku. Ačkoliv byla její rodina velice chudá, uvědomovala si, že je Karine velmi nadaná a chystala pro ni velké plány. Rodiče si přáli, aby se stala inženýrkou, právničkou, nebo nejlépe lékařkou.
Sending the BIGGEST Congrats to my sisters in politics @SymoneDSanders and @K_JeanPierre on being named to Biden-Harris Senior Communication Staff! Beyond Proud! pic.twitter.com/5efpHxK5VJ
— Dr. Wendy Osefo (@WendyOsefo) November 29, 2020
Jean-Pierre ale přírodní vědy nenadchly, už jako náctiletou ji zlákala politika. Studovala mezinárodní vztahy a veřejnou správu na Kolumbijské univerzitě, která patří do tzv. „břečťanové ligy“ osmi nejprestižnějších amerických vysokých škol. Její zájem o politiku se u rodičů nesetkal s pochopením, jak uvedla. „Byli naprosto zděšení. Pro ně byla politika jen haitská diktatura a korupce,“ řekla pro televizi CBS.
Netají se tím, že imigrantský život nebyl pro její rodinu snadný. „Mí rodiče mě naučili vytrvalosti, ale také mi připomínali, jak těžké je být imigrantkou,“ vysvětlila. Její otec pracoval jako taxikář, matka coby pečovatelka. Jean-Pierre často zůstávala doma s mladším bratrem a sestrou a starala se o ně.
„Žádná televize, žádné pyžamové večírky, byli jsme skutečnou pracující třídou,“ citoval ji francouzský Le Point s tím, že krom studia se velice rychle naučila vařit nebo prát. Ve své knize Moving Forward: A Story of Hope, Hard Work, and the Promise of America hovoří také o tom, že v mládí zažívala sexuální násilí, což vedlo k sebevražedným sklonům.
Po boku Baracka Obamy
Jen pár let po studiích pracovala politička v roce 2004 pro neúspěšného demokratického kandidáta na viceprezidenta Spojených států Johna Edwarda. V roce 2008 pak byla v týmu, který dovedl k vítězství Baracka Obamu. „Konečně jsem přesvědčila rodiče,“ říká dnes 43letá politička s nadsázkou. Budoucí Bidenova mluvčí tvoří pár s novinářkou CNN Suzanne Malveaux. Adoptovaly spolu dívku Soleil, které je šest let a už se může pochlubit fotografií s Barackem Obamou.
Biden a Harrisová představili svůj komunikační tým. Bude výhradně ženský
Nově zvolený americký prezident Joe Biden a jeho viceprezidentka Kamala Harrisová zveřejnili jména komunikačního týmu Bílého domu, který budou tvořit pouze ženy.
Pozorovatelé vnímají jmenování Jean-Pierre jako další odstřižení od Trumpovy administrativy. Donald Trump se vymezuje jak vůči LGBT komunitě, tak vůči migrantům. Když například letos v červnu navrhl úpravu pravidel pro žádost o azyl v USA, podle neziskové organizace Human Rights Watch si políčil zejména na tři skupiny: lidi ze Střední Ameriky, prchající před násilím gangů, ženy, které utíkají před domácím násilím a v neposlední řadě na gaye, lesby a transgender osoby.
Jean-Pierre patří k levicové větvi Demokratické strany a do srpna tohoto roku působila mezi čelními představiteli MoveOn.org. Jedná se o krajně levicovou organizaci, která prosazuje antiizraelskou politiku. Někteří kritici budoucí mluvčí kvůli tomu nazývají dokonce „izraelofobní“.
Zachránkyně Kamaly Harrisové
Ke vstupu do MoveOn.org ji údajně vyprovokovalo zvolení Donalda Trumpa v roce 2016. Organizace byla založena v roce 1988 na obranu prezidenta Billa Clintona, který čelil ústavní žalobě kvůli nemanželské aféře se stážistkou Monicou Lewinskou. Postupně se nezisková organizace proměnila spíše v instituci podporující menšiny a hlásící se k progresivním demokratům. Jean-Pierre působila také jako politická korespondentka televize MSNBC, nejlevicovějšího zpravodajského kanálu v zemi.
Proslavila se v lednu 2019, když pro MoveOn moderovala debatu, jíž se účastnila senátorka za Kalifornii Kamala Harrisová. Během debaty na pódium vtrhl protestující muž a vyrval jí mikrofon z ruky. Jean-Pierre se před ním snažila senátorku ochránit. V letošních prezidentských volbách se stala šéfkou její viceprezidentské kampaně.
„Ten bílý muž se všemi jeho privilegii vyskočil na pódium a chtěl přerušit tři barevné ženy, které zrovna hovořily o právech barevných žen. Řekla jsem si, že to nemohu dopustit,“ vysvětlila, co se jí honilo hlavou. „Šel za Kamalou Harris a já ji chtěla ochránit. Video se pak stalo virálním,“ řekla Jean-Pierre.
V tiskovém odboru Bílého domu začne Karine Jean-Pierre působit ke konci ledna, po Bidenově inauguraci. „Hlavní zástupkyně tiskové mluvčí, to není jen tak něco,“ píše francouzský magazín Le Point. „I když její rodiče preferovali medicínu,“ dodává týdeník.