Kdo z nás ještě neviděl roztomilá videa s outloni v šatičkách, kteří nás hypnotizují svýma velkýma očima. Málokdo už však vidí, že za touto „zábavou“ stojí krutý černý trh a týrání zvířat ve velkém.
Přirozeným domovem outloňů je Sumatra. Odtud jsou loveni a převáženi na černý trh. Obchodníci jim vytrhají zuby, aby nemohli své nové „majitele“ pokousat. Stresovaná zvířata tak často podlehnou infekci a v otřesných podmínkách a bez léčby zemřou. Mortalita v těchto případech činí až devadesát procent.
Češi v roli záchranářů: Lechtání outloňů není zábava, vysvětluje Čech světu
Černý trh s outloni je stále na vzestupu a právě to je příčinou, proč jejich počty v přírodě klesají. Ve srovnání s jinými „populárnějšími“ druhy se jim navzdory urgentnosti jejich vymírání věnuje jen málo pozornosti. „Viděl jsem na vlastní oči rozsah ilegálního obchodu s outloni po celé Indonésii. Když jsem zjistil, že se na Sumatře ochraně těchto zvířat téměř nikdo nevěnoval, rozhodl jsem se s tím něco udělat,“ říká František Příbrský, vedoucí programu Kukang Rescue.
V roce 2012 se vědcům podařilo identifikovat tři dosud neznámé druhy outloňů, u kterých zatím neznají přibližné počty. Všechny ostatní druhy jsou ale na Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody uvedeny v kolonkách „zranitelný" či „ohrožený". Vědci jsou si však již dnes takřka jistí, že i tyto „nové" druhy budou patřit do jedné z těchto smutných kategorií.
Outloně ohrožuje především obchod se zvířaty a ztráta habitatu. Jejich domov se stále více zmenšuje a fragmentuje, což znamená, že pro outloně je téměř nemožné se rozšířit. Na vině za jejich prudký úbytek je i tradiční medicína, podle které mají části jejich těl léčivé schopnosti. Navzdory zákonům, které obchod s outloni i výrobky z nich zakazují, jsou tato drobná zvířata otevřeně prodávána na trzích a pašována do zahraničí.
Lechtání outloňů na videu vypadá na první pohled, jako zábava. Outloňové jsou při něm ale ve velkém stresu. Zdroj: YouTube/Dmitry Sergeyev
Lechtání outloňů na videu vypadá na první pohled, jako zábava. Outloňové jsou při něm ale ve velkém stresu. Zdroj: YouTube/Dmitry Sergeyev
Registrované i neregistrované chovatele outloňů najdeme i v České republice. Z největší části sem byli dovezeni dříve, než ČR podepsala CITES, tedy Úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin. Péče o outloně v zajetí je však velice obtížná. Jde o noční zvířata, která vyžadují speciální stravu i zacházení. Velká část jedinců tohoto druhu proto v zajetí umírá, ať už kvůli častým infekcím či nedostatečné péči. Outloni se navíc v zajetí velice obtížně rozmnožují, a tedy velmi často umírají bez potomků.
Počty těchto ohrožených zvířat dál klesají. Kromě černého trhu za to může i ztráta habitatu. Zdroj: National Geographic
Počty těchto ohrožených zvířat dál klesají. Kromě černého trhu za to může i ztráta habitatu. Zdroj: National Geographic