Černý trh s outloni je stále na vzestupu a právě to je příčinou, proč jejich počty v přírodě klesají. Ve srovnání s jinými „populárnějšími“ druhy se jim navzdory urgentnosti jejich vymírání věnuje jen málo pozornosti. „Viděl jsem na vlastní oči rozsah ilegálního obchodu s outloni po celé Indonésii. Když jsem zjistil, že se na Sumatře ochraně těchto zvířat téměř nikdo nevěnoval, rozhodl jsem se s tím něco udělat,“ říká František Příbrský, vedoucí programu Kukang Rescue.
Kukang Rescue je záchranný program, jehož cílem je ochrana outloňů po celé Indonésii a především na Sumatře, kde se tento druh přirozeně vyskytuje. Divoká zvířata jsou zde lovena v přírodě a dodávána na černý trh, kde často podléhají infekcím.
Po založení programu na Sumatře vzniklo první specializované záchranné centrum pro outloně. Do té doby ani nebylo kam umisťovat zabavená a zachráněná zvířata – úřady proto k zabavení často ani nepřistoupily a nechaly zvířata dál trpět. Díky záchrannému centru vzniklo i středisko osvěty a vzdělávání pro místní obyvatele.
Osvěta ale míří i do zahraničí, k potenciálním kupcům těchto roztomilých zvířat. Video „I am Not Your Toy“ (Nejsem tvoje hračka) názorně ilustruje, co všechno stojí za roztomilými záběry, na kterých jsou outloni lechtáni. Osvětové video již shlédli stovky tisíc lidí.
Při příjmu do záchranného centra podstupují outloňové důkladnou veterinární prohlídku. Zdroj: Archiv Kukang Rescue Program
Při příjmu do záchranného centra podstupují outloňové důkladnou veterinární prohlídku. Zdroj: Archiv Kukang Rescue Program
Zabavení outloni putují do záchranného centra. Pokud jim nebyly obchodníky vytrženy zuby, podstoupí zde rehabilitaci, aby mohli být znovu vypuštěni do volné přírody. Outloňové bez zubů by v přírodě již nepřežili a zůstávají v centru, kde se jim zaměstnanci snaží zajistit co nejpřirozenější podmínky po zbytek jejich života.
Černý trh s outloni: Roztomilý mazlíček, který patří do lesa
Kdo z nás ještě neviděl roztomilá videa s outloni v šatičkách, kteří nás hypnotizují svýma velkýma očima. Málokdo už však vidí, že za touto „zábavou“ stojí krutý černý trh a týrání zvířat ve velkém.
„K samotnému vypouštění jsme se ale zatím nedostali, jelikož se jedná o časově i finančně velmi náročný proces. Vypuštění by mělo následovat u opravdu připravených jedinců, do předem připravené lokality, s následovným několikaměsíčním monitoringem vypuštěných jedinců,“ dodává František Příbrský. Pokud by se totiž tento proces podcenil, mohlo by to pro vypouštěná zvířata i divokou populaci nést kritické důsledky.
Outloňům můžete pomoci i vy: šířením osvěty, finanční pomocí či přímým zapojením do dobrovolnické činnosti.
Outloňové, kteří se dostanou do spárů obchodníků, jsou nuceni žít v otřesných podmínkách. Zdroj: Archiv Kukang Rescue Program
Outloňové, kteří se dostanou do spárů obchodníků, jsou nuceni žít v otřesných podmínkách. Zdroj: Archiv Kukang Rescue Program