Češi o padlém krajanovi na Ukrajině: Snad Rusům nadělal poslední peklo. Byl to dobrý kluk

Ukrajinští vojáci poblíž Avdijivky, 14. 2. 2024

Vývoj bojů na Ukrajině

Neváhal se postavit ruské agresi. Byl to dobrý kluk, za bezpečí všech vyhasl další český život, smutní krajani, kteří se s ním znali. Zemřel v Doněcké oblasti, kde panují u Avdijivky brutální boje i evakuace ukrajinských sil. „Snad nadělal Rusům poslední peklo,“ poznamenali na jeho konto humanitární pracovníci a lidé, kteří jsou seznámeni s děním na frontě či bojovali po boku padlého Čecha. Redakce CNN Prima NEWS jeho identitu zná, s ohledem na rodinu a na žádost jeho přátel ji ale nebude zveřejňovat.

Jedna z minometných střel se českému bojovníkovi stala osudnou. Zda to byla dobře mířená střela, nebo jen palba naslepo, není podstatné. Ze své pozice se už člen útvaru Karpatská Sič nevrátil – a tam, kde měl původně bránit svůj perimetr, už stojí ruští okupanti. Tlak u Avdijivky byl zkrátka neúprosný.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jste „naši“ a bojujete za Rusko? Zrádce si rádi podáme, vzkázali čeští bojovníci na Ukrajině

„Čest jeho památce. Za bezpečí všech vyhasl další český život. Myslím, že je to v Karpatské Siči už přinejmenším druhý případ. Snad Rusům nadělal poslední peklo,“ řekl redakci CNN Prima NEWS bývalý český bojovník – nyní humanitární pracovník, který si nepřál být jmenován. S padlým mužem podle svých slov chvíli sloužil, než zjistil, že sám na první linii není dělaný.

Na bojovníka krátce zavzpomínal další dobrovolník, který si říká „Dědek“. Rovněž se znali z Karpatské Siče. „Byl to dobrý kluk. Je ho škoda,“ sdělil krátce. Poznamenal, že právě u Avdijivky zažívají ukrajinské jednotky krušné chvíle. Právě tento úsek částečně brání i zmiňovaný prapor, v němž kromě Čechů bojovaly či stále bojují také další národnosti, od Kolumbijců po Korejce.

Pro Karpatskou Sič je to přinejmenším druhá česká ztráta. Tou první byl před necelými dvěma lety Michal Janík, který začínal jako humanitární pomocník a snažil se evakuovat ukrajinské civilisty do bezpečí České republiky. Později se ale rozhodl vzít do ruky zbraň. Jeho boj skončil na Donbasu poté, co nepřežil dělostřeleckou palbu.

K TÉMATU: Český bojovník na Ukrajině ukazuje svou vojenskou výbavu

Na nedávné úmrtí Čecha upozornil na sociální síti X český dobrovolnický účet Vozím drony na Ukrajinu. „Jeho spolubojovníci viděli, jak jeho pozice zasáhl minometný obstřel. Dodnes nepřišel a na jeho pozicích jsou již ruSSové,“ napsal.

„Byl to jeden z těch odvážných mladíků, pravý český hrdina, co neváhal nechat za sebou všechno, co měl, vzít zbraň do rukou a vyrazit čelit nepřátelským silám na východě Ukrajiny,“ podotkl dále na svém profilu.

Podle oficiálních zpráv zemřeli na Ukrajině čtyři čeští občané. Ne všechna úmrtí se ale daří hlásit, je tudíž pravděpodobné, že mrtvých Čechů je na východě o něco více. Stejně tak není jisté, kolik krajanů narukovalo do řad ukrajinských obránců, odhadem jich může být několik set. Ne všichni totiž ohlásili svůj záměr bojovat proti ruským okupantům.

Pokud se čeští občané chtějí do bojů na straně Kyjeva legálně zapojit, musí předem požádat prezidenta o povolení služby v cizích ozbrojených silách. V případě, že se na Ukrajinu vydali bez získání této výjimky, za což jim hrozí trestní stíhání, mohou zpětně požádat o abolici, kterou ještě spolupodepisuje předseda vlády.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj zemřel ve vězeňském táboře, napsala agentura Reuters s odvoláním na vězeňskou službu. Na procházce se mu údajně udělalo špatně a ztratil vědomí.

Tagy: