reklama

Češi šetří na vlastní bydlení nejdéle v Evropě. Nejdražší byty jsou v Paříži

Bydlet ve vlastním. Tato meta se kvůli exponenciálně rostoucím cenám nemovitostí vzdaluje čím dál více Čechům. Na byt o rozměrech 70 metrů čtverečních je potřeba mít v průměru 11,4 ročního platu. V porovnání se zbytkem Evropy jsou na tom tuzemští zájemci o vlastní bydlení nejhůře.

reklama

Průměrná cena nových bytů se loni v Česku oproti předchozímu roku zvýšila o 8,6 procenta. „I když ceny bydlení nerostly tak ostře jako v předchozích třech letech, zůstává například Praha s 3 395 euro za metr čtvereční mezi středoevropskými městy jedním z nejdražších,“ řekl Miroslav Linhart, partner v oddělení nemovitostí firmy Deloitte. Ta vypracovala studii Deloitte Property Index 2020, která porovnával napříč Evropou ceny nemovitostí a nájmů.

K tématu

Ceny bydlení aktuálně ovlivňuje koronavirová pandemie. Zatímco trh s nemovitostmi je tvrdých následků v této chvíli ušetřen, situace u nájemního bydlení se dynamicky mění. „Z velkých evropských metropolí v čele s Prahou nebo Římem zmizely davy turistů a s nimi i zájem o krátkodobé pronájmy bytů přes ubytovací aplikace,“ vysvětlil Petr Hána, senior manažer v oddělení nemovitostí firmy Deloitte. „Najednou se objevily tisíce volných bytů v atraktivních lokalitách. Jejich majitelé se snaží mírnit úbytek příjmů dlouhodobějšími pronájmy,“ dodal.

Ve kterém městě Evropy je bydlení nejdražší?

Když se porovnávají platy a dostupnost bydlení, jsou na tom Češi v rámci Evropy nejhůře. V absolutních číslech je ale v tuzemsku, respektive v Praze, relativně levno. Například v Paříži zaplatí lidé v průměru za metr čtvereční téměř 13 tisíc euro (346 tisíc korun), téměř čtyřikrát více než v Praze.

Kolik průměrných platů musí Evropané našetřit na byt o rozloze 70 metrů čtverečních?

Česko Německo Polsko Belgie Itálie Rakousko Portugalsko
11,4 5,4 7,7 5 6,2 10 4

Velmi odlišné jsou ovšem ceny bytů v hlavních městech a mimo ně. V Praze zaplatí lidé za metr čtvereční v průměru o 30 procent více než jinde v Česku. V Amsterdamu platí lidé za byt o 102 procent více, než činí celostátní průměr. Nejhůře jsou na tom v Lisabonu, kde občané na rozdíl od průměrných Portugalců zaplatí za metr čtvereční o 236 procent více.

Nové byty nejrychleji staví ve Francii

V Česku bylo v roce 2019 dokončeno více než 36 tisíc bytů. Zdaleka nejvíce jich ale dostavěli ve Francii (449 tisíc). Navíc se tam loni začali s výstavbou dalších 410 tisíc bytů, i v této statistice nemá Francie v porovnání se zbytkem Evropy konkurenci. U nás se v roce 2019 začalo stavět přes 38 tisíc nových bytů, o pět tisíc více než v předminulém roce.

Tagy: Evropa bydlení nájem metropole byty nemovitost reality

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama