reklama

Češi šetří na vlastní bydlení nejdéle v Evropě. Nejdražší byty jsou v Paříži

Bydlet ve vlastním. Tato meta se kvůli exponenciálně rostoucím cenám nemovitostí vzdaluje čím dál více Čechům. Na byt o rozměrech 70 metrů čtverečních je potřeba mít v průměru 11,4 ročního platu. V porovnání se zbytkem Evropy jsou na tom tuzemští zájemci o vlastní bydlení nejhůře.

reklama

Průměrná cena nových bytů se loni v Česku oproti předchozímu roku zvýšila o 8,6 procenta. „I když ceny bydlení nerostly tak ostře jako v předchozích třech letech, zůstává například Praha s 3 395 euro za metr čtvereční mezi středoevropskými městy jedním z nejdražších,“ řekl Miroslav Linhart, partner v oddělení nemovitostí firmy Deloitte. Ta vypracovala studii Deloitte Property Index 2020, která porovnával napříč Evropou ceny nemovitostí a nájmů.

K tématu

Ceny bydlení aktuálně ovlivňuje koronavirová pandemie. Zatímco trh s nemovitostmi je tvrdých následků v této chvíli ušetřen, situace u nájemního bydlení se dynamicky mění. „Z velkých evropských metropolí v čele s Prahou nebo Římem zmizely davy turistů a s nimi i zájem o krátkodobé pronájmy bytů přes ubytovací aplikace,“ vysvětlil Petr Hána, senior manažer v oddělení nemovitostí firmy Deloitte. „Najednou se objevily tisíce volných bytů v atraktivních lokalitách. Jejich majitelé se snaží mírnit úbytek příjmů dlouhodobějšími pronájmy,“ dodal.

Ve kterém městě Evropy je bydlení nejdražší?

Když se porovnávají platy a dostupnost bydlení, jsou na tom Češi v rámci Evropy nejhůře. V absolutních číslech je ale v tuzemsku, respektive v Praze, relativně levno. Například v Paříži zaplatí lidé v průměru za metr čtvereční téměř 13 tisíc euro (346 tisíc korun), téměř čtyřikrát více než v Praze.

Kolik průměrných platů musí Evropané našetřit na byt o rozloze 70 metrů čtverečních?

Česko Německo Polsko Belgie Itálie Rakousko Portugalsko
11,4 5,4 7,7 5 6,2 10 4

Velmi odlišné jsou ovšem ceny bytů v hlavních městech a mimo ně. V Praze zaplatí lidé za metr čtvereční v průměru o 30 procent více než jinde v Česku. V Amsterdamu platí lidé za byt o 102 procent více, než činí celostátní průměr. Nejhůře jsou na tom v Lisabonu, kde občané na rozdíl od průměrných Portugalců zaplatí za metr čtvereční o 236 procent více.

Nové byty nejrychleji staví ve Francii

V Česku bylo v roce 2019 dokončeno více než 36 tisíc bytů. Zdaleka nejvíce jich ale dostavěli ve Francii (449 tisíc). Navíc se tam loni začali s výstavbou dalších 410 tisíc bytů, i v této statistice nemá Francie v porovnání se zbytkem Evropy konkurenci. U nás se v roce 2019 začalo stavět přes 38 tisíc nových bytů, o pět tisíc více než v předminulém roce.

Tagy: Evropa bydlení nájem metropole byty nemovitost reality

Další hlavní zprávy

NATO

Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku

Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku

Do České republiky v neděli vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se vrací ze cvičení NATO v Maďarsku na svoji základnu v Německu. Kvůli plynulosti dopravy je konvoj opět rozdělen na menší části, které po českých silnicích pojedou asi s hodinovými rozestupy. Další skupiny konvoje přijedou v pondělí a v úterý večer. Celkem se přes Česko přesune asi 600 vojáků s více než 200 vozidly.

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
Polyamorie je nemorální, pustil se Babiš do Pirátů. To není věc státu, řekl Ferjenčík
Izrael má po dvanácti letech nového premiéra. V Bennettově vládě je osm stran
Eriksen chvíli nežil, prozradil lékař. Spojení s vakcínou proti covidu je hoax
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Pokud Babiš neumí podnikat bez dotací, ať odejde z politiky, říká šéfka TOP 09 Pekarová Adamová
Další články
reklama
reklama