reklama

Češi šetří na vlastní bydlení nejdéle v Evropě. Nejdražší byty jsou v Paříži

Bydlet ve vlastním. Tato meta se kvůli exponenciálně rostoucím cenám nemovitostí vzdaluje čím dál více Čechům. Na byt o rozměrech 70 metrů čtverečních je potřeba mít v průměru 11,4 ročního platu. V porovnání se zbytkem Evropy jsou na tom tuzemští zájemci o vlastní bydlení nejhůře.

reklama

Průměrná cena nových bytů se loni v Česku oproti předchozímu roku zvýšila o 8,6 procenta. „I když ceny bydlení nerostly tak ostře jako v předchozích třech letech, zůstává například Praha s 3 395 euro za metr čtvereční mezi středoevropskými městy jedním z nejdražších,“ řekl Miroslav Linhart, partner v oddělení nemovitostí firmy Deloitte. Ta vypracovala studii Deloitte Property Index 2020, která porovnával napříč Evropou ceny nemovitostí a nájmů.

K tématu

Ceny bydlení aktuálně ovlivňuje koronavirová pandemie. Zatímco trh s nemovitostmi je tvrdých následků v této chvíli ušetřen, situace u nájemního bydlení se dynamicky mění. „Z velkých evropských metropolí v čele s Prahou nebo Římem zmizely davy turistů a s nimi i zájem o krátkodobé pronájmy bytů přes ubytovací aplikace,“ vysvětlil Petr Hána, senior manažer v oddělení nemovitostí firmy Deloitte. „Najednou se objevily tisíce volných bytů v atraktivních lokalitách. Jejich majitelé se snaží mírnit úbytek příjmů dlouhodobějšími pronájmy,“ dodal.

Ve kterém městě Evropy je bydlení nejdražší?

Když se porovnávají platy a dostupnost bydlení, jsou na tom Češi v rámci Evropy nejhůře. V absolutních číslech je ale v tuzemsku, respektive v Praze, relativně levno. Například v Paříži zaplatí lidé v průměru za metr čtvereční téměř 13 tisíc euro (346 tisíc korun), téměř čtyřikrát více než v Praze.

Kolik průměrných platů musí Evropané našetřit na byt o rozloze 70 metrů čtverečních?

Česko Německo Polsko Belgie Itálie Rakousko Portugalsko
11,4 5,4 7,7 5 6,2 10 4

Velmi odlišné jsou ovšem ceny bytů v hlavních městech a mimo ně. V Praze zaplatí lidé za metr čtvereční v průměru o 30 procent více než jinde v Česku. V Amsterdamu platí lidé za byt o 102 procent více, než činí celostátní průměr. Nejhůře jsou na tom v Lisabonu, kde občané na rozdíl od průměrných Portugalců zaplatí za metr čtvereční o 236 procent více.

Nové byty nejrychleji staví ve Francii

V Česku bylo v roce 2019 dokončeno více než 36 tisíc bytů. Zdaleka nejvíce jich ale dostavěli ve Francii (449 tisíc). Navíc se tam loni začali s výstavbou dalších 410 tisíc bytů, i v této statistice nemá Francie v porovnání se zbytkem Evropy konkurenci. U nás se v roce 2019 začalo stavět přes 38 tisíc nových bytů, o pět tisíc více než v předminulém roce.

Tagy: Evropa bydlení nájem metropole byty nemovitost reality

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V Česku v pátek přibylo 323 potvrzených případů koronaviru, nejvíce od 3. dubna. Denní přírůstek vyšší než 300 zaznamenaly laboratoře od začátku března, kdy epidemie v zemi vypukla, popáté, naposledy to bylo 28. června. Onemocnění covid-19 se od začátku epidemie potvrdilo u 18 060 lidí, z nich 12 749 se z nemoci vyléčilo a 389 zemřelo. Aktuálně se tak s nemocí potýká 4922 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Vyhazov? Prasárna, na kterou nezapomenu, říká motocyklista Abraham. Teď bude fandit Rossimu
Nechtěný dárek z dovolené: Nakažení Češi jsou velkým rizikem, míní Prymula
D-manóza: účinná péče o močové cesty a prevence infekcí
Babičku lidé kupují dodnes. Číst by ji měli až v dospělosti, říká kastelán z Ratibořic
reklama
reklama
Po svatbě jsem šťastný, říká Hamáček a kritizuje Babiše, že mění názory každý den

Rozhovor

Domácí zpravodajství

Progresivní daně? Schizofrenie i trestání schopných, hodnotí návrh odborníci a opozice
Další články
reklama
reklama