reklama

Češi šetří na vlastní bydlení nejdéle v Evropě. Nejdražší byty jsou v Paříži

Bydlet ve vlastním. Tato meta se kvůli exponenciálně rostoucím cenám nemovitostí vzdaluje čím dál více Čechům. Na byt o rozměrech 70 metrů čtverečních je potřeba mít v průměru 11,4 ročního platu. V porovnání se zbytkem Evropy jsou na tom tuzemští zájemci o vlastní bydlení nejhůře.

reklama

Průměrná cena nových bytů se loni v Česku oproti předchozímu roku zvýšila o 8,6 procenta. „I když ceny bydlení nerostly tak ostře jako v předchozích třech letech, zůstává například Praha s 3 395 euro za metr čtvereční mezi středoevropskými městy jedním z nejdražších,“ řekl Miroslav Linhart, partner v oddělení nemovitostí firmy Deloitte. Ta vypracovala studii Deloitte Property Index 2020, která porovnával napříč Evropou ceny nemovitostí a nájmů.

Ceny bydlení aktuálně ovlivňuje koronavirová pandemie. Zatímco trh s nemovitostmi je tvrdých následků v této chvíli ušetřen, situace u nájemního bydlení se dynamicky mění. „Z velkých evropských metropolí v čele s Prahou nebo Římem zmizely davy turistů a s nimi i zájem o krátkodobé pronájmy bytů přes ubytovací aplikace,“ vysvětlil Petr Hána, senior manažer v oddělení nemovitostí firmy Deloitte. „Najednou se objevily tisíce volných bytů v atraktivních lokalitách. Jejich majitelé se snaží mírnit úbytek příjmů dlouhodobějšími pronájmy,“ dodal.

Ve kterém městě Evropy je bydlení nejdražší?

Když se porovnávají platy a dostupnost bydlení, jsou na tom Češi v rámci Evropy nejhůře. V absolutních číslech je ale v tuzemsku, respektive v Praze, relativně levno. Například v Paříži zaplatí lidé v průměru za metr čtvereční téměř 13 tisíc euro (346 tisíc korun), téměř čtyřikrát více než v Praze.

Kolik průměrných platů musí Evropané našetřit na byt o rozloze 70 metrů čtverečních?

Česko Německo Polsko Belgie Itálie Rakousko Portugalsko
11,4 5,4 7,7 5 6,2 10 4

Velmi odlišné jsou ovšem ceny bytů v hlavních městech a mimo ně. V Praze zaplatí lidé za metr čtvereční v průměru o 30 procent více než jinde v Česku. V Amsterdamu platí lidé za byt o 102 procent více, než činí celostátní průměr. Nejhůře jsou na tom v Lisabonu, kde občané na rozdíl od průměrných Portugalců zaplatí za metr čtvereční o 236 procent více.

Nové byty nejrychleji staví ve Francii

V Česku bylo v roce 2019 dokončeno více než 36 tisíc bytů. Zdaleka nejvíce jich ale dostavěli ve Francii (449 tisíc). Navíc se tam loni začali s výstavbou dalších 410 tisíc bytů, i v této statistice nemá Francie v porovnání se zbytkem Evropy konkurenci. U nás se v roce 2019 začalo stavět přes 38 tisíc nových bytů, o pět tisíc více než v předminulém roce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

Meghan a Harry budují obří impérium. Vévodkyni jde jen o slávu, má jasno komentátorka

Princ Harry a Meghan Markleová budují vlastní mediální impérium – v daňovém ráji Delaware zaregistrovali od roku 2020 11 nových společností, v sedmi případech se zaměřením na zábavní průmysl. „Meghan chce být hvězdou za každých okolností a možná jí už její filantropická práce neposkytuje dostatek slávy,“ uvedla královská komentátorka Angela Levinová.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama