Bouřlivý Istanbul očima Čecha: Zátarasy, ozbrojená policie, ramadán a pomalý internet

Pokračující protesty v Turecku

Vyhrocené demonstrace po celém Turecku pokračují – stejně jako střety mezi policií a lidmi, kteří se bouří proti zatčení a uvěznění jednoho z lídrů opozice a starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua. U významných památek přibývají zátarasy a v ulicích hlídkuje ozbrojená policie, turisté by ovšem měli být stále v bezpečí, popsal redakci CNN Prima NEWS český programátor Patrik Dvořáček, který se zrovna nachází v Turecku. Jak očima Čecha probíhají bouřlivé protesty a jak se město změnilo ve světle vypjaté politické situace v zemi?

Od zadržení Imamoglua se velká turecká města zmítají v bouřlivých protestech. Hlavní turecká opozice v podobě Lidové republikánské strany CHP od minulé středy pořádala každodenní manifestace, nyní změnila taktiku a na sobotu svolala velkou demonstraci. Úřady protesty ve velkých městech zakázaly a během jednoho týdne zadržely okolo dvou tisíc lidí. To ovšem odpůrce prezidenta Erdogana neodradilo.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Turecké „utahování šroubů“. Erdogan uhasil jiskřičku naděje na změnu, popisuje Laně

Právě uprostřed politicky vypjaté situace v zemi přiletěl do Istanbulu minulý víkend Patrik Dvořáček společně se svou přítelkyní Victorií na dovolenou. Nechali se ubytovat v evropské čtvrti Galata na sever od historického centra. Vracet se budou až v neděli – tedy po plánované velké sobotní demonstraci.

Prozatím je ve městě ovšem relativní klid. „Přes den je život v Istanbulu víceméně normální, takže během našich vycházek k památkám v centru jsme z protestů viděli snad jen odpadky na zemi. Istanbulské protesty začínají až kolem západu slunce,“ upřesnil pro redakci CNN Prima NEWS.

V pondělí večer zaznamenal nedaleko svého ubytování masivní pochod lidí, kteří mířili přes Galatský most dále do centra. „Nesli s sebou transparenty a turecké vlajky. A nemálo vlajek bylo navíc dozdobeno podobiznou prvního tureckého prezidenta Mustafy Kemala Atatürka, zakladatele strany, ze které je i exstarosta Istanbulu. Ale všichni demonstranti procházeli bez problémů spořádaně, žádné násilnosti nebylo vidět,“ doplnil.

Z větší části protestovali spíše mladší lidé, výjimkou ovšem nejsou ani demonstranti důchodového věku s transparenty. „Určitě to nevypadá, že by se protestů účastnila jen jedna skupina lidí, byli mezi nimi i senioři. Kromě plynových masek a běžných roušek jsem viděl i nemálo protestujících s upravenými hidžáby – v tomto případě nejspíše pro utajení identity,“ poznamenal Dvořáček.

Omezení pro turisty? Přibývají zátarasy

Plakáty samotného exstarosty jsou vidět snad na každém rohu, obzvláště na reklamách ve veřejné dopravě. Mimo to je ale život v Istanbulu překvapivě tichý, i vzhledem k probíhajícímu ramadánu. Zátarasy ale každým dnem přibývají a výjimkou není ani okolí chrámu Hagia Sofia. Na co by si měli dát turisté pozor?

„Omezení služeb jsme si zatím nevšimli. Veřejná doprava, obchody i služby fungují stále normálně. A pokud nějaké restaurace mají zavřeno, je to jen před západem slunce z náboženských důvodů. Až kolem šesté večer, kdy se protestující začínají shromažďovat, je docela znatelné, že pozemní doprava po městě začíná kolabovat. Nevypadá to, že by policie s pochody byla nějak koordinovaná. Dost řidičů kvůli tomu končí v poměrně dlouhých zácpách,“ upozornil Dvořáček na možné komplikace při pobytu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Putin brzy zemře a bude po všem, řekl Zelenskyj. Vyzval ke společnému tlaku na Kreml

Největší dopad protestů se nicméně projevuje jinde – na kvalitě internetového připojení. Během protestů rychlost rapidně klesá. „Ne, že by byl internet plně vypnut, ale občas rychlosti spadnou na pár kilobajtů za vteřinu. Chtěli jsme večer udělat check-in na let zpátky a nešlo to – dočkali jsme se nekonečného načítání,“ ilustroval svou zkušenost s internetovým připojením pro CNN Prima NEWS.

Ministerstvo zahraničí: Zvažte cestu do tureckých měst

Během týdne vyskočilo varování české diplomacie, aby si Češi dávali v Turecku pozor. „S ohledem na aktuální bezpečnostní situaci doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR při cestách do Turecka pečlivě zvážit cesty do velkých měst a do příhraničních oblastí Turecka se Sýrií, Irákem a Íránem, a dbát zvýšené opatrnosti,“ uvedl resort ve zprávě skrze systém Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD).

Ačkoliv není zcela jasné, nakolik se může situace v Turecku vyhrotit, podle Dvořáčka je v Istanbulu ještě relativní klid. „Kvůli protestům jsme zatím nebezpečí nepocítili. Sice je dost často na ulicích vidět ozbrojená policie a další bezpečnostní složky, ale nikde jsme nezaznamenali, že by docházelo k nějakému nátlaku ať už vůči turistům nebo na místní. Oproti Česku jsou ale u vstupů buď na lodní dopravu nebo do obchodních center přítomná kontrola včetně magnetických rámů,“ uzavřel Dvořáček.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Evropa? Patetičtí parazité a vyžírky. Únik z chatu ukázal postoj Trumpových lidí ke spojencům

Tagy: