Do peřin s mobilem, budík takřka neznají. Každý čtvrtý Čech spí špatně, jaká poloha dominuje?

Pouze 37 procent Čechů hodnotí svůj spánek jako dobrý, rovná čtvrtina vysloveně jako špatný. Takové jsou závěry průzkumu, v němž společnost IKEA zkoumala spánek a zvyky s ním spojené v 57 zemích světa. Z odpovědí respondentů vyplynulo, že se většina před spaním neobejde bez telefonu, klasický budík bez displeje téměř nikdo nepoužívá. Průzkum navíc odhalil, v jakých pozicích spí Češi nejčastěji.

Bez mobilního telefonu v ložnici se Češi neobejdou. Z průzkumu vyplynulo, že jej před spaním používá 75 procent dotázaných. U mladých lidí do 24 let se dokonce jedná o 94 procent uživatelů. Právě světlo z nejrůznějších displejů přitom podle odborníků přispívá ke zhoršené kvalitě spánku.

ČTĚTE TAKÉ: Cítíte se unavení a bez motivace? Možná vám chybí dopamin, zjistěte proč

„Modré světlo z obrazovek narušuje produkci melatoninu, což posouvá spánek do pozdější doby a snižuje jeho kvalitu. Kromě toho hraje roli i mentální aktivita spojená s používáním mobilů, tabletů či počítačů, stejně jako vystavení se stresujícímu obsahu,“ zdůraznila doktorka Jitka Bušková z Národního ústavu pro duševní zdraví.

Doplnila, že „tyto technologie nejenže ovlivňují kvalitu spánku, ale často vedou i k jeho výraznému zkrácení“. Na problém s užíváním mobilních telefonů v ložnici před spaním upozorňuje i IKEA ve své aktuální kampani.

„Většina z nás má používání telefonů před spaním neodmyslitelně spojené s nastavením budíku. Často však u nastavení budíku nezůstane – s mobilem v ruce strávíme v posteli daleko více času. Chceme proto lidi inspirovat, aby zkusili místo mobilu použít klasický budík bez displeje,“ sdělil František Šašek, manažer komunikace IKEA Česká republika.

K usnutí je zapotřebí aspoň 15 minut

Z průzkumu, který probíhal v 57 zemích – přičemž v Česku se ho zúčastnilo 1004 respondentů v období od srpna do září minulého roku – mimo jiné vyplynulo, že klasický budík namísto mobilního telefonu používá pro buzení jen 28 procent Čechů. Počet těchto uživatelů navíc klesá s věkem: v kategorii 18 až 24 let se jedná o pouhých 12 procent.

Celkem 75 procent Čechů hodnotí kvalitu svého spánku převážně jako dobrou nebo uspokojivou, čtvrtina jako vysloveně špatnou. V průměru 60 procent respondentů spí sedm a více hodin, většina přitom tuto dobu považuje za dostatečnou.

Nejčastěji se Češi ukládají ke spánku ve 22:00, naopak zpravidla vstávají kolem 6:00. Na usnutí více než polovina dotázaných zpravidla potřebuje více než 15 minut, za noc se následně vzbudí maximálně dvakrát 79 procent respondentů.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Když zaklepe cukrovka. Závažnou nemocí trpí každý desátý Čech, na jaké příznaky si dát pozor?

Co možná některé překvapí, je poloha, která mezi Čechy při spánku a usínání dominuje. Více než polovina (51 procent) spí převážně na boku s pokrčenýma nohama, 19 procent spí na boku s nataženýma nohama, 16 procent v noci odpočívá na břiše a zbylých 14 procent spí na zádech. Zajímavostí je, že hezké sny má několikrát do měsíce 54 procent Čechů, zlé jen 32 procent.

Jak se naučit lépe spát?

Celkový problém se spánkem či jen s jeho kvalitou a ideální délkou má podstatná část lidí. Jak přitom odborníci zdůrazňují, spánek je pro lidské zdraví klíčový. „Náš organismus je během něj v klidu, mozek třídí informace, tkáně regenerují, posiluje se imunitní systém a harmonizují se hladiny hormonů,“ připomněla zakladatelka neziskové organizace Loono Kateřina Šédová.

Kvalitní spánek je nezbytný pro energii, náladu a soustředění. Během spánku dochází k upevňování nervových spojení, což je klíčové pro proces učení a paměť.

Důležitý je ale také pro dlouhodobou prevenci nemocí, jako jsou cukrovka, rakovina, obezita, vysoký krevní tlak nebo srdeční choroby a demence. Dospělým se doporučuje spát 7-9 hodin denně, teenagerům 8-10 hodin a školákům 9-11 hodin. Mladší děti potřebují spánku ještě více.

Nedostatek kvalitního spánku se navíc neprojevuje jen okamžitými následky, jako jsou únava, snížená schopnost soustředění a podrážděnost. Jeho dlouhodobý deficit může vést také k závažným zdravotním problémům: při ovlivnění hormonů hladu a sytosti se může člověk přejídat a přibírat na váze; netvoří se látky, které pomáhají v boji s infekcí a negativně je ovlivněno i duševní zdraví.

Nezisková organizace Loono proto lidem nabízí způsob, jak zlepšit svou spánkovou hygienu. Pomocí své bezplatné aplikace Preventivka spustila spánkovou výzvu, která přináší po dobu čtyř týdnů uživatelům jednoduché, ale efektivní tipy a rady na zkvalitnění jejich spánku. Jak se zapojit, zjistíte zde.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Zubařům chybějí anestetika. V některých ordinacích nemají proti bolesti vůbec nic

Tagy: