Jak jedna dovolená může změnit život nejen vám, ale i celému světu… Právě tak v roce 2013 vznikla na thajském ostrově Koh Lipe organizace Trash Hero, do jejíhož fungování se dnes zapojují i Češi. „Když se pořád bavíte o tom, že se všude válí odpadky, dojde vám, že s tím musíte něco dělat,“ říká jedna ze zakladatelek české pobočky organizace, Monika Barešová.
Během šesti let se koncept Trash Hero rozšířil do jedenácti zemí celého světa. A další základny po celém světě stále vznikají. Základním stavebním kamenem organizace je totiž zapojení místních komunit. Aby byl úklid efektivní a co nejtrvalejší, je zapotřebí zapojit celou společnost, která si pak své odvedené práce o to víc váží. „Nejvíce základen najdete v Indonésii a Thajsku, ale třeba i v Myanmaru,“ dodává Monika.
Kromě sbírání odpadků zde tak má své místo i osvěta. Bez vzdělávání místních ohledně nakládání s odpadem by se projekt daleko nedostal. Obyvatelé zemí třetího světa totiž mnohdy ani netuší, proč je potřeba odpad třídit, nebo že by se neměl neodborně pálit (a ruku na srdce, kdo to před několika desítkami let věděl u nás?). Při stavbách škol a dalších budov se tu dnes dokonce používá i upcyklovaný plastový odpad ve formě takzvaných „ekocihel“. Tyto cihly jsou vyráběny z petlahví, které se zcela naplní plastovým odpadem, a slouží tak jako kilové cihly. Dalším upcyklovaným materiálem je nalezené sklo, ze kterého se následně dají vyrobit dlaždice.
Na plážích Indonésie navíc dále využívají i nerecyklovatelný polystyren, který by skončil ve spalovně. Díky jednoduchému vybavení se jim zde podařilo sestavit jednoduchou drtičku polystyrenu, ze kterého vyrábí sedací pytle.
Do úklidu a záchrany životního prostředí se můžete zapojit i vy! Stačí, když si na Facebooku Trash Hero najdete svojí místní skupinu a zúčastníte se pravidelných úklidových akcí. „Vůbec není potřeba se zapisovat, důležité je rovnou dojet na místo a pomoci se sběrem odpadků,“ vysvětluje Monika Barešová a dodává, že zapojit se můžete i do úklidů v zahraničí.
Ruku v ruce s úklidem jde i šíření osvěty o nutnosti nevytvářet zbytečného odpadu, který často skončí v přírodě, kde ohrožuje jednotlivá zvířata i celé ekosystémy.