Psí exkrementy, nepořádek okolo popelnic a polétavý prach. To jsou tři věci, které Čechům nejvíce vadí v okolí jejich bydliště. Úklid veřejného prostranství vnímají sice pozitivně, ovšem ruku k dílu je ochotný přidat jen málokdo. Výsledky celoevropského průzkumu přináší týdeník 5plus2.
Výzkum provedla německá společnost Kärcher a zajímala se o názory na (ne)pořádek ve veřejném prostoru. Odpovídalo 2 100 respondentů z celého Česka. Toto jsou jeho výsledky:
- Česko je podle nedávné studie barcelonského Ústavu globálního zdraví mezi třemi zeměmi v Evropě, kde se jemný polétavý prach nejvíce podílí na úmrtnosti obyvatel. První je Itálie, třetí Polsko. „Češi totiž dlouhodobě podceňují zametání, což ke vzniku polétavého prachu přispívá,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher. Z průzkumu plyne, že 20 procentům Čechů vadí, že se jim kvůli prachu špatně dýchá, a 17 procent dotázaných si stěžuje na jeho další negativní vlivy na zdraví. 11 procentům nejvíce vadí, že mají kvůli prachu následně nepořádek doma a 5 procent kritizuje, že jim špiní auto.
- Prašnost v ulicích Češi vnímají jako důležité téma, vadí 62 procentům dotázaných. „Zmiňují hlavně prach na chodnících a komunikacích a pak polétavý prach, zejména když zafouká vítr. Třetina dotázaných prašnost naopak neřeší,“ cituje z průzkumu Lukáš Rom.
- 68 procent Čechů je spokojeno s úklidem v okolí svého bydliště, respektive nemají k němu žádné výtky a hodnotí ho na dobré úrovni. Velmi spokojeno je 17 procent lidí, naopak 15 procent je nespokojeno a tvrdí, že mají v okolí bydliště velký nepořádek.
- Nejvíce lidem (40 procent) vadí psí exkrementy na chodnících. Na druhém místě je nepořádek kolem popelnic (37 procent), na třetím prach, zbytky posypového materiálu a jiné podobné nečistoty (23 procent).
- Zatímco téměř polovina Čechů vnímá, že je k úklidu veřejného prostoru potřeba přiložit vlastní ruku a nespoléhat se jenom na obec, pouze 8 procent dotázaných tak opravdu činí. Na otázku, zda by byli lidé ochotni za kvalitnější úklid připlatit, například zvýšeným příspěvkem obci, odpovědělo kladně pouze 14 procent dotázaných. Naopak třetina to odmítla, 55 procent pak řeklo, že možná, ale že to nevědí jistě.
Kteří Češi se podílejí na vývoji umělé inteligence? Jak se Reinhardu Heydrichovi podařilo rozprášit český Sokol? To vše se dozvíte v pátečním vydání týdeníku 5plus2 a na www.5plus2.cz.