reklama

Bála jsem se jako nikdy v životě, popsala Češka žijící ve Vídni. Opera hrála „přes čas“

„Neskutečný stres, já jsem se opravdu bála jako nikdy v životě předtím,“ uvedla Češka, která byla v pondělí ve vídeňské restauraci nedaleko místa útoku. Čech žijící v Rakousku popsal další střelbu nebo výbuch, který se Vídní ozval v půl čtvrté ráno. Mezi obyvateli se zvedla vlna solidarity a filharmonici hráli „přes čas“ lidem uvězněným ve vídeňské opeře.

reklama

„Zástupce krizového týmu, který byl na tiskové konferenci s ministrem vnitra, řekl, že jen během nočních hodin se podařilo získat 20 tisíc nejrůznějších videí, fotografií a záznamů, protože už v jednu hodinu ráno vyzval rakouský ministr a uveřejnil odkaz, kam mohli lidé videa, která natočili, nebo fotografie vkládat. Momentálně je zpracovaná třetina všech těchto poznatků,“ uvedl v úvodu rozhovoru pro Nový den novinář a mediální manažer žijící ve Vídni Tomáš Vyšohlíd.

Zmínil také střelbu nebo výbuch, které se ozvaly v půl čtvrté ráno. „Hlásili to lidé z místa, které se jmenuje Simmering, což je část Vídně. Ale vypadá to, že policie prováděla zásah přímo v bytě jednoho z těch útočníků. Shodou okolností tam bydlí jeden můj kolega, který měl dnes ranní směnu, ale zůstal doma. Nejel do práce, protože ta výzva je jasná,“ narážel Vyšohlíd na apel rakouských úřadů, aby lidé nevycházeli.

Vídeňská opera hrála uvězněným lidem

Podle ministra vnitra jsou v akci desítky policistů, se kterými spolupracuje armáda a kontroly na hranicích provádí i sousední země. „Co mě překvapilo, bylo, že všechny ty významné budovy, ministerstva nebo nejrůznější kostely byly okamžitě pod ochranou policie. Kolegové, kteří dnes už šli ráno do práce, hlásili, že téměř na každém rohu je po zuby ozbrojená policie. A to vlastně říkal i šéf rakouské policie, že chce aby byla posilněna ochrana Vídně,“ doplnil český novinář.

Vyšohlíd se zmínil rovněž o vídeňské opeře, která v pondělí hrála naposledy před lockdownem zavedeným v noci na úterý. „Video, které sdíleli lidé, ukazovalo, že ještě asi v půl dvanácté, kdy už dávno bylo po představení, lidé byli uzamčeni v opeře. Policie jim nedovolila opustit sál, a tak si filharmonici sedli zpátky dolů pod jeviště a hráli,“ popsal.

Mezi Rakušany se ihned zvedla vlna solidarity. „V prvních hodinách, kdy lidé nemohli opustit vídeňské vnitřní město, spousta lidí nabízela, že má doma místo na gauči, že můžou lidé přijít přespat,“ informoval Vyšehlíd.

Česká studentka přímo v centru dění

Studentka Eva Vondráčková byla v době útoku v restauraci vzdálené asi čtyři minuty chůze od synagogy, která byla jedním z míst vražedného řádění. Kvůli bezpečnosti tam musela, stejně jako spousta dalších lidí v centru města, zůstat do pozdních nočních hodin.

„Stačilo se dívat z okna a vidět davy, jak prchají směrem k Stephansplatzu. Neskutečný stres, já jsem se opravdu bála jako nikdy v životě předtím. V půl jedné nám řekli, že mají informace od policie, že je v rámci možností bezpečné restauraci opustit. Nebylo to vůbec příjemné,“ uvedla studentka, která měla problém se kvůli policejním blokádám ve městě vůbec dostat domů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama