Růst hrubého domácího produktu v průběhu celého roku 2019 zpomaloval. Celkově se však výkon české ekonomiky loni zvýšil o 2,5 procenta. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Český statistický úřad.
Stabilním pilířem loňského ekonomického růstu byla domácí spotřeba, která se mimo jiné opírala o solidní růst mezd. „Důvěra domácností v budoucí ekonomický vývoj podle konjunkturálních průzkumů loni mírně klesala. Přesto růst jejich spotřeby příliš neoslaboval. Díky silnému růstu příjmů domácnosti také dokázaly navýšit i míru úspor,“ uvedl Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.
V menší míře pak k hospodářskému růstu přispěla investiční aktivita firem nebo bilance zahraničního obchodu. Jeho přebytek se v posledním loňském kvartále výrazně propadl. Kleslo kladné saldo jak u obchodu se zbožím, tak se službami.
Reálné mzdy o 4,3 procenta vyšší
Z hlediska tvorby hrubé přidané hodnoty byla situace příznivější ve službách. Pokračoval výrazný růst v sektoru informačních a komunikačních činností, kde se hrubá přidaná hodnota zvýšila o 7,6 procenta. Rozvoj dopravní infrastruktury posílil stavebnictví, přírůstek průmyslu naopak zpomalil na 0,7 procenta. V maloobchodu se zvýšily tržby o téměř pět procent. I zde se totiž projevila silná spotřeba domácností.
Podle statistiků se loni mírně uvolnilo napětí na trhu práce. Celková zaměstnanost se totiž zvýšila jen o 0,7 procenta, a ke konci se její růst dokonce zastavil. Přesto některé segmenty pracovního trhu stále trpěly nedostatkem zaměstnanců. V jiných oborech, jako například ve zpracovatelském průmyslu zaměřeném na export, zaměstnanost ve čtvrtém čtvrtletí klesala. „Trh práce ale stále dokázal volnou pracovní sílu absorbovat,“ dodala Karolína Zábojníková z oddělení svodných analýz ČSÚ.
Úřad rovněž přinesl údaje o vývoji mezd a cen. Průměrný hrubý měsíční výdělek loni vzrostl o 7,1 procenta. Po odečtení inflace ve výši 2,8 procenta to znamená, že skutečná kupní síla mezd se za loňský rok zvýšila o 4,3 procenta. K růstu cenové hladiny nejvíce přispěly ceny bydlení, energií, ale i potravin.