Levnější lyžování v Alpách nebo lacinější potraviny. Jaké jsou výhody silné koruny?
Česká inspekce životního prostředí
Výpis příspěvků ke štítku „Česká inspekce životního prostředí“
V rezervaci u Kosmonos se kácí, proti jsou ochránci i místní, úřady vyčkávají
Masivní kácení v přírodní rezervaci přimělo ochránce přírody k podání podnětu na Českou inspekci životního prostředí. Ta zahájila řízení, ale stromy se kácejí dál. Místní obyvatelé chtějí ničení lesů bránit sepsáním petice.
Kauza otravy Bečvy: Státní zástupce obžaloval jednoho člověka a firmu
Státní zástupce Jiří Sachr podal obžalobu v kauze předloňské otravy řeky Bečvy. Obžaloval jednu fyzickou a jednu právnickou osobu, zřejmě společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele Oldřicha Havelku. Případem by se měl zabývat vsetínský okresní soud, napsal web Seznam Zprávy.
Vyšetřování otravy Bečvy je u konce. Policie chce obžalovat jednoho člověka a firmu
Policie ukončila vyšetřování předloňské otravy řeky Bečvy. Spis předala žalobci, který jej nyní studuje, informoval státní zástupce Jiří Sachr, který případ dozoruje. Policie navrhla obžalovat jednu právnickou a jednu fyzickou osobu, řekla krajská policejní mluvčí Simona Kyšnerová. Loni v červnu policisté v souvislosti s ekologickou havárií obvinili společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele Oldřicha Havelku.
Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat
Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.
Poslední schůze Sněmovny je fraška. Babiš i ministři chybí, poslanci tápou, kdo má mluvit
Z poslední schůze Poslanecké sněmovny v tomto volebním období se stala fraška, jak se předem předpokládalo. Do práce ráno dorazila jen polovina poslanců a pouze jediný ministr – šéf resortu životního prostředí Richard Brabec. Řešit by se měla především ekologická katastrofa na Bečvě nebo zmrazení platů politiků. Pozornost budí ale i kauza Pandora Papers kolem premiéra Andreje Babiše. Ten se chystá přijít před poslance nejdříve odpoledne.
Chybný odběr i analýza vzorků. Komise zkritizovala úřady za řešení otravy v Bečvě
Sněmovní komise k ekologické katastrofě na řece Bečvě zkritizovala postup při odběru i analýze vzorků vody a ryb bezprostředně po loňské havárii. Podle poslanců nedostatečně koordinovaly kroky vodoprávní úřad Valašského Meziříčí a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Uvedli to v závěrečné zprávě.
Do Bíliny unikla neznámá látka: Voda je zakalená, zapáchá a v řece uhynuly ryby
Řeka Bílina je zakalená a zapáchá po zatím neznámé látce, ryby v ní hromadně uhynuly. Co do vody uniklo, potvrdí odebrané vzorky. Rozsah úhynu zvířat a případný zdroj úniku rybáři zjišťují. Zástupci Českého rybářského svazu to v neděli uvedli na Facebooku.
Karbofuran zabil kriticky ohrožené luňáky červené, umírali pomalu a v bolestech
O jejich smrti se ornitologové dozvěděli díky vysílačkám, podle kterých se luňáci dlouho nepohybovali. Po příjezdu na místo bylo jasné, proč dravci zemřeli. Křečovitě roztažená křídla a zaťaté pařáty signalizovaly otravu karbofuranem. Podezření na použití zakázaného jedu má potvrdit pitva. Případem se zabývá kriminální policie.
Znalec žádá o prodloužení termínu pro zpracování posudku k Bečvě
Soudní znalec Jiří Klicpera požádal o prodloužení lhůty pro vypracování posudku týkajícího se zářijové otravy řeky Bečvy. Je to už podruhé, předchozí termíny uplynuly loni v prosinci a letos v únoru. Pro vypracování posudku, který je pro policejní prověřování případu klíčový, podle znalce stále chybějí některé podklady.
Otravu Bečvy nezavinila chemička Deza, tvrdí soudní znalec. Prý zná viníka
Loňskou otravu řeky Bečvy nezavinila chemička Deza, řekl v pořadu Reportéři ČT soudní znalec Jiří Klicpera, který v případu dělal posudek pro policii. Před několika dny v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka už zná. Konkrétní ale nebyl. Odborníci ovšem upozorňují, že podle zákona mají znalci povinnost mlčenlivosti.
KOMENTÁŘ: Odhalování pašeráků zvířat v Česku v ohrožení?
Drogy, zbraně, bílé maso a divoká zvířata. Ilegální obchod s volně žijícími zvířaty a jejich částmi je čtvrtý nejvýnosnější černý byznys, který bohužel kvete i u nás v České republice. Dle dění uvnitř České inspekce životního prostředí (ČIŽP), které prosakuje na veřejnost, už jeho odhalování do budoucna možná nebude tak snadné, jako doposud. Proč zdejší inspektoři hromadně odcházejí a co to může pro ochranu zvířat znamenat?
Sledujte ŽIVĚ: Sněmovna žádá vládu, aby zajistila vyšetření úniku chemikálií do Bečvy
Sněmovna žádá vládu, aby zajistila důkladné vyšetření dvojího úniku chemikálií z letošního září a října do řeky Bečvy. Vláda by také podle Sněmovny měla dohlédnout na uložení exemplárních pokut viníkům včetně povinnosti nahradit vzniklé škody. Sněmovna se tak usnesla dnes na závěr debaty o úniku chemikálií do Bečvy. S návrhem usnesení přišli poslanci Dana Balcarová (Piráti), Ondřej Benešík (KDU-ČSL) a Stanislav Blaha (ODS). Sněmovna už o Bečvě debatovala 13. listopadu, k závěru ale tehdy nedospěla.