CNN Prima News Česká inspekce životního prostředí

Česká inspekce životního prostředí

Výpis příspěvků ke štítku „Česká inspekce životního prostředí“

Vyšetřování otravy Bečvy je u konce. Policie chce obžalovat jednoho člověka a firmu

16. března 2022 10:29
Aktualizováno

Policie ukončila vyšetřování předloňské otravy řeky Bečvy. Spis předala žalobci, který jej nyní studuje, informoval státní zástupce Jiří Sachr, který případ dozoruje. Policie navrhla obžalovat jednu právnickou a jednu fyzickou osobu, řekla krajská policejní mluvčí Simona Kyšnerová. Loni v červnu policisté v souvislosti s ekologickou havárií obvinili společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele Oldřicha Havelku.

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

16. ledna 2022 19:36

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Poslední schůze Sněmovny je fraška. Babiš i ministři chybí, poslanci tápou, kdo má mluvit

5. října 2021 11:30

Z poslední schůze Poslanecké sněmovny v tomto volebním období se stala fraška, jak se předem předpokládalo. Do práce ráno dorazila jen polovina poslanců a pouze jediný ministr – šéf resortu životního prostředí Richard Brabec. Řešit by se měla především ekologická katastrofa na Bečvě nebo zmrazení platů politiků. Pozornost budí ale i kauza Pandora Papers kolem premiéra Andreje Babiše. Ten se chystá přijít před poslance nejdříve odpoledne.

Karbofuran zabil kriticky ohrožené luňáky červené, umírali pomalu a v bolestech

19. března 2021 15:20

O jejich smrti se ornitologové dozvěděli díky vysílačkám, podle kterých se luňáci dlouho nepohybovali. Po příjezdu na místo bylo jasné, proč dravci zemřeli. Křečovitě roztažená křídla a zaťaté pařáty signalizovaly otravu karbofuranem. Podezření na použití zakázaného jedu má potvrdit pitva. Případem se zabývá kriminální policie.

Znalec žádá o prodloužení termínu pro zpracování posudku k Bečvě

3. března 2021 10:12

Soudní znalec Jiří Klicpera požádal o prodloužení lhůty pro vypracování posudku týkajícího se zářijové otravy řeky Bečvy. Je to už podruhé, předchozí termíny uplynuly loni v prosinci a letos v únoru. Pro vypracování posudku, který je pro policejní prověřování případu klíčový, podle znalce stále chybějí některé podklady.

KOMENTÁŘ: Odhalování pašeráků zvířat v Česku v ohrožení?

5. prosince 2020 15:20

Drogy, zbraně, bílé maso a divoká zvířata. Ilegální obchod s volně žijícími zvířaty a jejich částmi je čtvrtý nejvýnosnější černý byznys, který bohužel kvete i u nás v České republice. Dle dění uvnitř České inspekce životního prostředí (ČIŽP), které prosakuje na veřejnost, už jeho odhalování do budoucna možná nebude tak snadné, jako doposud. Proč zdejší inspektoři hromadně odcházejí a co to může pro ochranu zvířat znamenat?

Sledujte ŽIVĚ: Sněmovna žádá vládu, aby zajistila vyšetření úniku chemikálií do Bečvy

3. prosince 2020 10:34

Sněmovna žádá vládu, aby zajistila důkladné vyšetření dvojího úniku chemikálií z letošního září a října do řeky Bečvy. Vláda by také podle Sněmovny měla dohlédnout na uložení exemplárních pokut viníkům včetně povinnosti nahradit vzniklé škody. Sněmovna se tak usnesla dnes na závěr debaty o úniku chemikálií do Bečvy. S návrhem usnesení přišli poslanci Dana Balcarová (Piráti), Ondřej Benešík (KDU-ČSL) a Stanislav Blaha (ODS). Sněmovna už o Bečvě debatovala 13. listopadu, k závěru ale tehdy nedospěla.