CNN Prima News Česká inspekce životního prostředí

Česká inspekce životního prostředí

Výpis příspěvků ke štítku „Česká inspekce životního prostředí“

Energoaqua otrávila Bečvu, trest ale nedostane. Ministr Hladík je rozhodnutím soudu zklamán

Aktualizováno

Společnost Energoaqua podle rozsudku vsetínského okresního soudu způsobila otravu řeky Bečvy z 20. září 2020. Trest jí však soud neuložil. Podle soudkyně Ludmily Gerlové se nepodařilo zjistit, co přesně se v podniku stalo. Právnická osoba není podle ní v tomto případě objektivně trestně odpovědná. Žalobce se v kauze Bečva odvolá proti zprošťujícímu rozsudku v případě ředitele firmy Energoaqua, proti usnesení týkajícímu se podniku podá stížnost.

Proč z Česka do Polska připlouvají mrtvé ryby? Už je první hypotéza, co se v Odře stalo

V řece Odře na česko-polské hranici v Bohumíně na Karvinsku uhynuly stovky ryb. Šlo asi o dvě procenta populace v řece. Vzorky odebrané ve středu se budou vyhodnocovat několik dní. Řekla to mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Přesnou příčinu úhynu mají určit až rozbory, ale odborníci se od počátku domnívají, že ho mohl způsobit nedostatek kyslíku. Mezi mrtvými kusy byly podle Vlčkové všechny druhy, ale ve větší míře i dravé ryby, které jsou náchylnější na kyslík.

Katastrofa: Na soutoku Odry a Olše hynou ryby, nikdo neví proč. Řeku teď ředí vodou z přehrady

Aktualizováno

Na soutoku řek Odry a Olše ve Slezsku hynou ryby, rozsah a příčina této události zatím podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) není známá. O tom, že v Odře na české straně hynou ryby, informovala ve středu polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. Státní podnik Povodí Odry nyní vypouští vodu z přehrady Šance a částečně také z nádrže Morávka ve snaze naředit vodu v řece. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) má podezření na nedostatek kyslíku v řece. Odebírá vzorky, výsledky budou asi ve čtvrtek. Hasiči budují na místě nornou stěnu.

Vyšetřování otravy Bečvy je u konce. Policie chce obžalovat jednoho člověka a firmu

Aktualizováno

Policie ukončila vyšetřování předloňské otravy řeky Bečvy. Spis předala žalobci, který jej nyní studuje, informoval státní zástupce Jiří Sachr, který případ dozoruje. Policie navrhla obžalovat jednu právnickou a jednu fyzickou osobu, řekla krajská policejní mluvčí Simona Kyšnerová. Loni v červnu policisté v souvislosti s ekologickou havárií obvinili společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele Oldřicha Havelku.

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Poslední schůze Sněmovny je fraška. Babiš i ministři chybí, poslanci tápou, kdo má mluvit

Z poslední schůze Poslanecké sněmovny v tomto volebním období se stala fraška, jak se předem předpokládalo. Do práce ráno dorazila jen polovina poslanců a pouze jediný ministr – šéf resortu životního prostředí Richard Brabec. Řešit by se měla především ekologická katastrofa na Bečvě nebo zmrazení platů politiků. Pozornost budí ale i kauza Pandora Papers kolem premiéra Andreje Babiše. Ten se chystá přijít před poslance nejdříve odpoledne.