
Olomoucký hejtman Okleštěk vyhlásil v kraji stav nebezpečí
V okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku začal v pátek v poledne platit stav nebezpečí. Vyhlásil ho olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) kvůli šíření toxického benzenu po únorové havárii. Stav nebezpečí umožní rychlejší sanaci zamořené půdy a vody. Nařízení platí do 27. dubna, vyplývá z rozhodnutí na úřední desce. Vyhlášení stavu nebezpečí v pátek jednomyslně podpořila bezpečnostní rada kraje. Při platném stavu nebezpečí získá vedení kraje zvláštní pravomoci, může například bezodkladně provádět stavební práce a terénní úpravy v případě, že je třeba zmírnit nebo odvrátit ohrožení.
Krizový štáb ministerstva životního prostředí doporučil hejtmanovi vyhlásit toto krizové opatření ve středu. Okleštěk tehdy návrh nepodpořil a odkázal se na legislativu i na to, že stamilionové náklady na likvidaci ekologické havárie jdou na toho, kdo tento stav vyhlašuje.
ČTĚTE TAKÉ: Šílenství v Přerově. Syn s matkou zavraždili otce a jeho novou manželku. Těla se nikdy nenašla
Hejtman požadoval záruku, že likvidaci zaplatí stát. Od vlády ji dostal ve čtvrtek večer. Škody způsobené vykolejením a požárem cisteren s benzenem se podle Oklešťka budou pohybovat kolem miliardy korun.
Při platném stavu nebezpečí získává vedení kraje zvláštní pravomoci jako například ukládat pracovní povinnost, rozhodovat o pracovní výpomoci nebo možnost poskytnutí věcného prostředku pro řešení krizové situace.
Kraj může například bezodkladně provádět stavební práce a terénní úpravy v případě, že je třeba zmírnit nebo odvrátit ohrožení, a zakazovat vstup, pobyt a pohyb lidí na vymezeném místě nebo území. Umožňuje také například nasazení vojáků nebo zrychlené zadávání veřejných zakázek.
Hejtman situaci ve čtvrtek znovu probíral telefonicky s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) i ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Ministři podle Oklešťka analyzovali jeho podmínky pro vyhlášení stavu nebezpečí, mezi kterými je i závazek vlády, že veškeré náklady s likvidací této havárie bude platit stát. Vláda požadované podmínky ve čtvrtek večer potvrdila svým usnesením.
Materiály v pátek projednala bezpečnostní rada kraje. „Protože byly naplněny všechny podmínky, které jsem požadoval po vládě, a to rozhodnutí padlo formou usnesení vlády, tak jsem to v tomto duchu odprezentoval kolegům v bezpečnostní radě. Jednomyslně se shodli na vyhlášení stavu nebezpečí,“ uvedl hejtman.
Nemohu strčit hlavu do oprátky, říká hejtman
Okleštěk upozornil, že podle krizového zákona je za placení likvidace následků podobných havárií odpovědný ten, kdo stav nebezpečí či nouze vyhlásí. „Nemohu za Olomoucký kraj strčit hlavu do oprátky. Máme tady po povodních tři miliardy škod na Jesenicku. Škoda v Hustopečích je odhadována na 765 milionů korun, a když k tomu připočteme škody na železnici a vagonech, tak jsem přesvědčen, že škody určitě dosáhnou miliardy korun. To není v kapacitách rozpočtu Olomouckého kraje,“ zdůvodnil hejtman svůj postup.
Hladík ve čtvrtek řekl, že situace na místě havárie se zhoršuje a je potřeba jednat v řádu hodin, ne dnů, týdnů nebo měsíců. Díky stavu nebezpečí bude možné už o víkendu urychlit práce v zasažené oblasti. Podle ministra Hladíka se situace zhoršuje, v oblasti je první studna zasažená benzenem. Proto jsou nutná další opatření, mezi které patří například omezení vstupu do oblasti a ochrana zdrojů pitné vody.
Okleštěk v pátek novinářům řekl, že v okolí nehody už operují policejní hlídky, které dohlíží na dodržování zákazu vstupu do zasažené oblasti. Vyhlášení stavu nebezpečí podle hejtmana umožní rychlejší zadávání zakázek na likvidaci škod. V případě vytěžené zeminy kontaminované benzenem se bude jednat o nebezpečný odpad. Odborníci nyní hledají vhodné místo, kam bude znečištěná zemina uložena a následně dekontaminována. Vyřešit bude nutné i její bezpečný transport z místa nehody.
Experti v okolí nehody průběžně měří míru znečištění půdy, podzemních vod i nedalekého jezera. Pitná voda ve veřejném vodovodu zásobujícím okolní obce není podle Oklešťka kontaminací ohrožena, protože její zdroje jsou daleko od místa nehody. Nezávadná je i pitná voda z vodovodu v Hustopečích.
„Jediná kontaminovaná studna je v chatové oblasti u štěrkového jezera. Tam jsou hodnoty vysoké. Voda z této studny ale není ani z předchozího období schválena jako pitná, takže lidé si pitnou vodu dlouhodobě zabezpečují odjinud, z jiného zdroje,“ dodal Okleštěk.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Toxický benzen se po havárii vlaku v Hustopečích šíří k Bečvě. Zjistili to experti z ČIŽP