Sněmovna ve středu dala šanci česko-americké obranné smlouvě. Opoziční hnutí SPD neprosadilo její zamítnutí už v prvním čtení a dohodu teď posoudí ve zkrácené lhůtě zahraniční a branný výbor. Do druhého čtení se dostane pravděpodobně v červenci.
Pro zamítnutí obranné smlouvy hlasovali jen přítomní poslanci SPD a tři zástupci opozičního hnutí ANO. Návrh lídra SPD Tomia Okamury podpořilo 16 ze 152 přítomných poslanců. Proti jich bylo 119, a to včetně většiny přítomných členů klubu ANO.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pře o dohodu s USA skončila až o půlnoci. Nedůstojné, že o tom jednáme za tmy, řekl Benda
Sněmovna poté na návrh zpravodaje Marka Ženíška (TOP 09) zkrátila lhůtu pro projednání smlouvy v obou výborech na 20 dnů. Znamená to, že by mohla dohodu ratifikovat již na červencové schůzi. Senát o tom bude hlasovat 13. července, vláda dohodu schválila už 26. dubna. Na české politické scéně její schvalování vyvolalo ostrou politickou diskuzi.
Obranná smlouva s USA není raritou
Smlouva o spolupráci v oblasti obrany se Spojenými státy není na mezinárodním poli žádnou raritou. Z členských států NATO ji podepsalo již 24 z celkových 31 členů. Podle ní by Česká republika měla americkým vojákům poskytnout zařízení i prostory potřebné pro plnění konkrétních úkolů, na kterých se státy dohodnou.