Minimální mzda od ledna vzroste o 1 000 korun na 16 200 korun. Nařízení v pátek schválil kabinet. Informaci CNN Prima NEWS potvrdil zdroj z vlády. S minimální mzdou se zvýší i zaručená mzda, a to podle odbornosti, složitosti a odpovědnosti práce až na 32 400 korun. Podle podkladů k nařízení nejnižší výdělek pobírá asi 139 tisíc lidí. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly je rozhodnutí o přidání tisícikoruny od vlády „přezíravost a vrchol arogance“.
Ministerstvo práce navrhovalo původně přidání o 2 800 korun na 18 000 korun. Odbory to podporovaly. Zaměstnavatelé byli proti, přidali by o 500 korun. Tripartita o částce několikrát jednala, ale shodu nenašla.
„Lidé, kteří pracují a snaží se, se mají ze své mzdy uživit. Jsem zklamaná, budeme 400 korun pod minimální mzdou Polska,“ napsala ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Zopakovala, že sociální demokraté prosazovali navýšení na 18 tisíc korun. Nejnižší výdělek by se tak zvedl o 18 procent. Ministryně financí Alena Schillerová už dřív uvedla, že takový nárůst je nereálný. Babiš koncem září před volbami řekl, že by za kompromis považoval 1 300 korun.
Ministerstvo kabinetu proto dodalo propočty tří variant navýšení – o 500 korun podle požadavku zaměstnavatelů, o 1 300 korun podle premiérova vyjádření a o 2 800 korun. Schválená tisícikoruna v podkladech chybí. Minimální mzda se od ledna zvýší tedy téměř o sedm procent. Podle posledních odhadů ministerstva financí ze srpna by inflace příští rok měla dosahovat asi 3,5 procenta.
Roste i zaručená mzda
S minimálním výdělkem roste i zaručená mzda, která se vyplácí v osmi stupních podle odbornosti, náročnosti a odpovědnosti práce. Pohybuje se od nejnižší mzdy do jejího dvojnásobku. Nyní činí od 15 200 do 30 400 korun, od ledna se dostane na 16 200 až 32 400 korun.
Lidé s nejnižšími částkami si tak polepší o 1 000 až 2 000 korun. Pro veřejný sektor počítá kabinet v navrhovaném státním rozpočtu ale s plošným růstem platů o 1 400 korun. Koalice Spolu a PirSTAN, které vyjednávají o nové vládě, chtějí podobu rozpočtu ještě upravit a schodek snížit o desítky miliard. Není tak jasné, jak se výdělky ve státních a veřejných službách nakonec upraví.
Jsme na tom hůř než Slováci i Poláci
Odbory výraznější růst minimální mzdy podporovaly. Poukazovaly na to, že nejnižší výdělek je v Česku pod hranicí příjmové chudoby. „Přezíravost. Vláda Andreje Babiše mohla dokázat, že myslí na lidi. Že si uvědomuje hodnotu práce. Místo toho kabinet zvýšil minimální mzdu o tisíc korun. Jsme na tom hůř než Slováci i Poláci. To je vrchol arogance. Tento bod ještě otevřeme,“ uvedl Středula.
Zaměstnavatelé citelnější navýšení odmítali. Podle nich se firmy vzpamatovávají z covidové krize. Do potíží by se dostaly hlavně menší podniky. Podnikatelé žádají zavedení pravidelné valorizace podle ekonomických ukazatelů. V minulém volebním období to ministerstvo práce nevyjednalo a neprosadilo.
Dar Lotyšsku a nákup AdBlue
Vláda v pátek také schválila nákup 72 tisíc litrů kapaliny AdBlue pro potřeby složek Integrovaného záchranného systém do skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Nákup bude formou veřejné zakázky, informoval na Twitteru ministr průmyslu a obchodu (MPO) Karel Havlíček (ANO). Na nákup vláda uvolní sedm milionů korun, jde o zásobu na tříměsíční spotřebu.
Česká republika navíc daruje Lotyšsku desítky plicních ventilátorů s příslušenstvím v hodnotě 8,6 milionu korun. Pomoc, o kterou Lotyšsko požádalo v souvislosti s koronavirovou epidemií, schválila na zasedání vláda, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo vnitra. Dar z pohotovostních zásob Správy státních hmotných rezerv (SSHR) dovezou do Lotyšska příslušníci Hasičského záchranného sboru.
Do Lotyšska zašle Česko pacientské monitory, přístroje pro neinvazivní plicní ventilaci či dýchací masky a částicové filtry, které se k nim využívají. Loni Česko kvůli covidu schválilo pomoc ve prospěch Španělska, Itálie, Slovinska, Řecka, San Marina, Ukrajiny, Kosova, Běloruska či Černé Hory. Letos zaslala ČR například 400 tisíc kusů roušek Peru a 300 tisíc kusů Moldavsku, 500 kyslíkových lahví Indii a 192 tisíc roušek a 130 tisíc rychlotestů Ukrajině.
Ministři v pátek opět schválili i návrh zákona, který zakazuje jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka – dnes opět schválila vláda. Zákon má být účinný od července.