Česká republika by měla podle ministerstva zdravotnictví dostat 2 800 vakcín proti opičím neštovicím. Očkovací látky pořídila Evropská komise ze společného rozpočtu, ČR za ně nebude platit. Uvedl to v neděli Český rozhlas Radiožurnál.
Unie podle rozhlasu pořídila celkem 110 tisíc dávek, země dostanou poměrnou část podle počtu obyvatel.
Opičí neštovice
- Název pochází od makaků, u nichž se nemoc objevila poprvé v 50. letech minulého století
- K nákaze dochází při kontaktu s infikovanými zvířaty, materiálem (ložní prádlo, oblečení) a mezi lidmi. Zde se nejčastěji přenáší nechráněným pohlavním stykem
- Mezi příznaky patří: vysoké teploty až horečky, bolest svalů, pocit únavy, dušnost a vyrážka-puchýřky
- Proti nemoci neexistuje cílená léčba, podpůrně se užívají antivirotika
- Prevenci by mohlo představovat očkování proti pravým neštovicím
„ČR za tyto vakcíny samozřejmě nebude platit. V podstatě teď ani nevnímáme potřebu nějakého aktivního očkování, nicméně žádáme o ně především pro potřebu rizikových pacientů a pro případ, že by se situace náhle zhoršila,“ řekla Radiožurnálu Eliška Machová z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.
V ČR se dosud potvrdilo 11 případů opičích neštovic, poslední tři přibyly v tomto týdnu. Státní zdravotní ústav (SZÚ) nyní žádný další vzorek s podezřením na opičí neštovice nevyšetřuje, řekla rozhlasu mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.
Opičí neštovice se potvrdily také v jiných evropských zemích, některé už zaznamenaly přes tisíc případů. Většina nákaz se projevuje vyrážkou, kterou provázejí horečka, únava, bolesti svalů, zvracení, průjem, zimnice, bolest v krku nebo bolest hlavy.