Evropská unie se zabývá žádostí České republiky o dočasné poskytnutí vakcín nad množství, které má Praha přiděleno v rámci společné unijní distribuce očkovacích látek. ČTK to ve středu sdělilo několik unijních zdrojů s tím, že posouzení takové „výpůjčky“ je na členských státech. Očkovací látky si od dalších členských zemí chce půjčit také Slovensko.
Obě země patří k těm státům EU, které se zejména kvůli problémům s malou výrobní kapacitou vakcín potýkají s jejich nedostatkem. Český premiér Andrej Babiš o minulém víkendu prohlásil, že Evropskou unii požádal o poskytnutí aktuálně nevyužívaných vakcín ze společných nákupů. Podle o věci informovaného diplomatického zdroje se předseda vlády v této záležitosti obrátil přímo na šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou
Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Opatření jsou nedostatečná, musíme zpřísnit, uvedl na středeční tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. Sice neřekl, co konkrétně vláda zakáže, ale připustil, že opatření budou podobná jako na jaře loňského roku, kdy v Česku propukla pandemie koronaviru. Zároveň oznámil, že vláda požádá opozici o prodloužení nouzového stavu, protože chystaný pandemický zákon by neumožnil taková opatření, jaká Česko v současné době potřebuje. Jaké restrikce na jaře platily?
Mluvčí komise ve středu sdělil, že „členské státy ve zvláště složité situaci mohou požádat o poskytnutí více dávek s tím, že stejné množství později vrátí“. O žádostech podle něj rozhoduje výbor složený ze zástupců všech unijních zemí. Česko se v posledních týdnech pravidelně objevuje v čele pořadí unijních zemí s největším počtem nově nakažených, což by mohlo při posuzování žádosti hrát roli.
Brusel v rámci společných nákupů přiděluje zemím každý týden vakcíny podle počtu obyvatel. Množství očekávané pro první tři měsíce letošního roku se však zatím nedaří naplnit, neboť zejména společnost AstraZeneca se odvolává na problémy při výrobě a hodlá dodat méně vakcín proti původním plánům.
Česku vakcíny poskytl Izrael
Podle jiného unijního činitele je pro státy v nouzi další možností obrátit se na některou ze členských zemí, která by například měla logistický problém s využitím všech přidělených dávek a byla by ochotna část z nich dočasně poskytnout.
„Pokud jeden členský stát nechce využít všechny své vakcíny, je na jeho rozhodnutí, zda je dá jiné zemi,“ řekl ve středu novinářům zmíněný činitel. Přímo na kolegy z dalších států evropského bloku se v pondělí obrátil slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok, jemuž se však podle jeho vyjádření nedostalo bezprostředního příslibu od žádného státu.
Česku zatím ze svých zásob poskytl covidové vakcíny pouze Izrael, který poslal do země pět tisíc dávek.