reklama

Česko zasáhly extrémní mrazy, bylo až -27 stupňů. V průběhu týdne se výrazně oteplí

Teploty v Česku v pondělí nad ránem klesly místy pod -20 °C, především na severovýchodě země. Největší mráz byl v Orlickém Záhoří na Rychnovsku, kde meteorologové naměřili -27 °C, uvedl amatérský meteorolog Antonín Vojvodík, který místo pro meteostanici vytipoval. Původně Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uváděl asi o stupeň vyšší teplotu, nešlo ale ještě o minimální hodnotu.

reklama

Teploty v noci klesaly hluboko pod bod mrazu hlavně v místech, kde se na delší dobu vyjasnilo. Kromě Orlického Záhoří bylo v pondělí nad ránem velmi chladno také v Hošťálkové na Vsetínsku. Teplota tam klesla na -24,3 °C. O půl stupně tepleji bylo v Rýmařově na Bruntálsku. Pod -22 °C se teplota dostala například v Opavě.

❄️🌡❄️Dnešní noc byla hlavně na severovýchodě území velmi mrazivá. Tam, kde se v noci na delší dobu vyjasnilo, klesly...

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Sunday, January 17, 2021

Až do pondělních 10 hodin platila výstraha před velmi silným mrazem ve Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. ČHMÚ varoval, že teploty ojediněle klesnou pod -18 °C. Meteorologové doporučovali chránit se teplým oblečením ve více vrstvách, teplou obuví, rukavicemi a pokrývkou hlavy. Malé děti, starší a nemocní občané podle nich neměli vycházet ven. Také upozornili, že mohly být poruchy v energetice a zásobování, zejména pitnou vodou.

Začátkem týdne se oteplí

Po mrazivém víkendu se v Česku na začátku nového týdne oteplí. Už v pondělí se teploty dostanou nad nulu na jihozápadě Čech. ČHMÚ předpovídá hodně oblačnosti a od západu slabé občasné sněžení.

V úterý bude podle meteorologů obloha plná mraků. Sněžit by mělo hlavně odpoledne, v jihozápadní polovině území přejde sněžení do deště, ojediněle i mrznoucího. Večer bude od západu srážek ubývat. Nejnižší teploty budou v severovýchodní polovině území, a to až osm stupňů pod nulou.

Od středy pak bude nad nulou i na horách a v nížinách může být uprostřed týdne místy i kolem 5 °C. Ke konci týdne se sice na horách opět ochladí, v nížinách ale zůstanou nejvyšší denní teploty kolem dvou stupňů, uvádí ČHMÚ. V pátek se na hory vrátí sněžení a o víkendu by mělo sněžit i ve středních polohách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama