Astronom získal cenu od NASA
Česká astronomie opět zvýšila své renomé ve světě. Tentokrát díky snímku komety Neowise, kterou na Ústeckoorlicku zachytil fotograf Petr Horálek. Ten poté obdržel i prestižní ocenění od amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
„Najednou jsem v jedné serpentýně objevil místo, kde byl výhled přímo na Suchý vrch a přímo nad ním byla ta kometa. Tak jsem si řekl, že tam zůstanu a jdu fotit,“ popsal fotograf Petr Horálek. Za oceněním ale stojí dvoudenní práce. Výsledný snímek totiž vznikl sloučením třinácti fotografií, aby se co nejvíce zvýšila její kvalita. U komety jsou tak patrné i její dlouhé chvosty.
NASA varuje před planetkou, která proletí kolem Země blíže než Měsíc
Prvního září by měla kolem Země proletět planetka, nesprávně označovaná jako asteroid, ve vzdálenosti necelých 72 tisíc kilometrů. To je přibližně devětkrát menší distance než ta, která dělí Zemi od Měsíce. Upozornil na to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) s tím, že asteroid přidal do seznamu Zemi blízkých objektů NEO (Near Earth Objects).
Jednou až dvakrát za život
Naposledy v Česku bylo možné vidět takto jasnou kometu před 22 lety. „Říká se, že za život uvidíte dvě až tři takhle jasné komety. Pokud se třeba nerozpadne, bude pěkně vidět až do konce července,“ řekl pro CNN Prima NEWS odborný pracovník Hvězdárny a planetária Hradec Králové Martin Cholasta.
Ze Země se dá sledovat kometa nejlépe v noci nad severním obzorem. Práci Petra Horálka přitom NASA ocenila podruhé v krátké době. Celkem už zveřejnila více než dvacet jeho snímků. „Pokud bychom vycestovali kamkoliv dál od měst, tak máme možnost ji vidět úhlově velkou, protože v tuhle chvíli, nebo obecně v tomto období kolem 23. července, je nejblíž k Zemi,“ dodal Horálek.