reklama

Český astronomický úspěch. Fotograf zachytil kometu a dostal cenu od NASA

Česká astronomie opět zvýšila své renomé ve světě. Tentokrát díky snímku komety Neowise, kterou na Ústeckoorlicku zachytil fotograf Petr Horálek. Ten poté obdržel i prestižní ocenění od amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

reklama

„Najednou jsem v jedné serpentýně objevil místo, kde byl výhled přímo na Suchý vrch a přímo nad ním byla ta kometa. Tak jsem si řekl, že tam zůstanu a jdu fotit,“ popsal fotograf Petr Horálek. Za oceněním ale stojí dvoudenní práce. Výsledný snímek totiž vznikl sloučením třinácti fotografií, aby se co nejvíce zvýšila její kvalita. U komety jsou tak patrné i její dlouhé chvosty.

K tématu

Jednou až dvakrát za život

Naposledy v Česku bylo možné vidět takto jasnou kometu před 22 lety. „Říká se, že za život uvidíte dvě až tři takhle jasné komety. Pokud se třeba nerozpadne, bude pěkně vidět až do konce července,“ řekl pro CNN Prima NEWS odborný pracovník Hvězdárny a planetária Hradec Králové Martin Cholasta.

Ze Země se dá sledovat kometa nejlépe v noci nad severním obzorem. Práci Petra Horálka přitom NASA ocenila podruhé v krátké době. Celkem už zveřejnila více než dvacet jeho snímků. „Pokud bychom vycestovali kamkoliv dál od měst, tak máme možnost ji vidět úhlově velkou, protože v tuhle chvíli, nebo obecně v tomto období kolem 23. července, je nejblíž k Zemi,“ dodal Horálek.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama