Český turista v Peru, o jehož smrti na sociálních sítích informoval tento čtvrtek epidemiolog Rastislav Maďar, zemřel již začátkem července. Informaci CNN Prima NEWS potvrdilo tuzemské ministerstvo zahraničí. Maďarova slova o hrozivých podmínkách hospitalizace navíc rozporuje muž, který podle svých slov se zesnulým v Peru byl.
Spaní na kartonu v nemocniční chodbě, kolem hlodavci a hmyz a lékaři, kteří se starali pouze o zaplacení zdravotní péče. Takto popsal epidemiolog Rastislav Maďar údajné hrozivé podmínky, v nichž měl v peruánské nemocnici ve městě Ica přebývat český turista. „I když byl v české skupině traumatolog a žádal o adekvátní péči pro pacienta tak důrazně, až byl vykázán,“ píše dále Maďar.
„Pohybovali se v oblasti pramene řeky Las Piedras v peruánské Amazonii a úmrtí nastalo v nemocnici ve městě Ica,“ doplnil epidemiolog.
Turista měl dle jeho slov sice sjednané pojištění, to však peruánské lékaře nezajímalo. „Skupina musela posbírat 150 tisíc korun. Až potom dostal postel,“ dodal Maďar ohledně ošetření muže, který nakonec zemřel. Epidemiolog ve čtvrtek večer uvedl pro CNN Prima NEWS, že předběžně byla za jeho úmrtím „zřejmě prudká otrava komplikovaná šokem při nedostatečné lékařské reakci na komplikace“.
Ministerstvo zahraničí pro CNN Prima NEWS potvrdilo informaci o úmrtí českého turisty v Peru s tím, že zemřel již začátkem července. Skutečně mělo jít o člena turistické výpravy. Bližší informace resort s ohledem na rodinu nemohl uvést. Ví se však, že jeho ostatky již byly přepraveny zpět do České republiky.
2/4 Nezájem místních lékařů správně léčit, jen kdo bude platit… i když v české skupině byl traumatolog a žádal o adekvátní péči pro pacienta tak důrazně, až byl vykázán. I když měl pojištění, nemocnici nezajímalo, skupina musela posbírat 150 tis. Kč… až potom dostal postel...
— Rasti Madar (@RastiMadar) August 18, 2022
Kamarád zemřelého rozporuje Maďarova tvrzení
Maďarova tvrzení uvedená na Twitteru navíc začal rozporovat jeden z komentujících. Tvrdí, že patřil mezi kamarády zesnulého Čecha a v Peru s ním přímo byl. Rozporuje nejen podmínky v nemocnici, ale i Maďarova slova, že se měl nejspíš otrávit konzumací ryb ze znečištěné řeky. „Ryby jsme nelovili a poslední dny ani žádné jiné nekonzumoval. V nemocnici byl vždy na posteli, žádné kartony na podlaze,“ zmínil mimo jiné muž.
V Limě vše probíhalo z peruánské strany výborně a spíš to kazila svojí (ne)komunikací pojišťovna. Pomáhal nám i pan konzul. Přesná příčina smrti mi není známa, v Peru se pitva nekonala a v ČR o ní také nevím. V těchto věcech se lišila moje zkušenost od té popisované.
— Jan Miřacký (@janmiracky) August 18, 2022
Nesouhlasí ani s tím, že by na místě byli hlodavci a hmyz. „Lékaři léčili, nezajímali se o peníze – ale bylo nutné lékařské pomůcky i léky kupovat. Za ten den to bylo cca 40 tisíc korun. S pojišťovnou komunikovat nechtěli. Nikdo z nás nebyl vykázán. Postel dostal okamžitě,“ pokračuje údajný kamarád zemřelého turisty.
Dodal, že převoz těla do Limy vyšel v přepočtu na 15 tisíc korun, přičemž skupina na to následně dostala i doklad. „Převoz jsem neviděl, ale nevěřím tomu, že to bylo na sedačce auta,“ dodal uživatel na Twitteru. Maďar předtím pro změnu hlásil, že tělo zemřelého bylo převáženo pod plachtou na sedačce auta, a navíc za 90 tisíc korun.
Muž, který se měl výpravy zúčastnit, doplnil, že z peruánské strany mělo po smrti turisty probíhat vše dobře. Naopak situaci měla kazit pojišťovna, která prý se skupinou nekomunikovala. „Pomáhal nám i pan konzul. Přesná příčina smrti mi není známa, v Peru se pitva nekonala a v ČR o ní také nevím. V těchto věcech se lišila moje zkušenost od té popisované,“ dodal muž na sociální síti.