Český velitel: Afghánští vojáci se vzorně starali o zbraně, ale klidně spálili výstroj

Na práci Afghánské národní armády (ANA) se projevuje i místní kultura a temperament. O přístupu tamních vojsk mluvila redakce CNN Prima NEWS s kapitánem Robertem Šiškou, zástupcem velitele pátého záložního komanda 43. výsadkového pluku, který se účastnil mise v afghánské provincii Wardak v letech 2010 a 2011.

Jak na vás afghánští vojáci působili z hlediska schopností?

Co jim chybělo na výcviku, doplňovali živelným nasazením. Chybělo jim ale povědomí o struktuře armády, například že velitel má své podřízené a velí jim. To asi vychází z faktu, že Afghánistán funguje na kmenové nebo klanové struktuře. A především z nevyspělosti systému přípravy důstojníků a velitelů obecně.

Byli velitelé se svými vojáky, nebo se schovávali někde v bezpečí ve městě?

Co se týká jednotky, kterou jsme cvičili, měli jsme asi trochu štěstí. Velitel kandaku (praporu) byl poměrně zkušený voják vycvičený v Sovětském svazu. Měl povědomí o tom, jak jednotce velet. Na nižších stupních už to bylo horší. Někteří mladí důstojníci měli drive, jiní se považovali za orientální paši, kterých se povinnosti netýkají. Poddůstojníci leckdy udělali více práce než důstojník, protože měli přirozenější autoritu díky svým životním zkušenostem a bohužel mnohdy i etnické příslušnosti.

Jaký měli přístup k technice?

Stejně jako mají fatalistický přístup k životu, tak ho měli i k technice. Dostávali úplně nové vybavení, například nákladní automobily. Brali to ve smyslu „dostali jsme to, tak to používáme“ a podle toho technika dopadla. Po pár týdnech vypadala, jako kdyby měla za sebou pět let provozu. To se týká výstroje, automobilů, ale ne zbraní. V afghánské kultuře je totiž schopnost přežití tradičně závislá na zbrani a podle toho se k nim tak chovali. Za celou dobu nepoškodili ani neztratili ani jedinou.

Jak se starali o materiální věci, jako je jídlo, oblečení a topivo?

Na začátku dostali novou výstroj americké armády. Kandak se formoval v září, člověk mohl vidět hromady odhozeného zimního vybavení, ale vojáci nechápali proč, když je teplo. Za tři měsíce měla být zima, takže k tomu měli trochu absurdní přístup. S proviantem to fungovalo dobře, s palivem to bylo horší. Aby v noci nezmrzli, pálili i výstroj, to bylo trochu smutné. Nicméně bylo nasnadě, že za tímto jevem stojí všeobjímající korupce v afghánské státní správě.

Tagy:
armáda Afghánistán zbraň rozhovor technika zbraně CNN Prima NEWS Sovětský svaz vojsko mise v Afghánistánu afghánské vojsko Robert Šiška Armáda Spojených států amerických Afghánská národní armáda Vardak