reklama

Český velitel: Afghánští vojáci se vzorně starali o zbraně, ale klidně spálili výstroj

Na práci Afghánské národní armády (ANA) se projevuje i místní kultura a temperament. O přístupu tamních vojsk mluvila redakce CNN Prima NEWS s kapitánem Robertem Šiškou, zástupcem velitele pátého záložního komanda 43. výsadkového pluku, který se účastnil mise v afghánské provincii Wardak v letech 2010 a 2011.

reklama

Jak na vás afghánští vojáci působili z hlediska schopností?

Co jim chybělo na výcviku, doplňovali živelným nasazením. Chybělo jim ale povědomí o struktuře armády, například že velitel má své podřízené a velí jim. To asi vychází z faktu, že Afghánistán funguje na kmenové nebo klanové struktuře. A především z nevyspělosti systému přípravy důstojníků a velitelů obecně.

Byli velitelé se svými vojáky, nebo se schovávali někde v bezpečí ve městě?

Co se týká jednotky, kterou jsme cvičili, měli jsme asi trochu štěstí. Velitel kandaku (praporu) byl poměrně zkušený voják vycvičený v Sovětském svazu. Měl povědomí o tom, jak jednotce velet. Na nižších stupních už to bylo horší. Někteří mladí důstojníci měli drive, jiní se považovali za orientální paši, kterých se povinnosti netýkají. Poddůstojníci leckdy udělali více práce než důstojník, protože měli přirozenější autoritu díky svým životním zkušenostem a bohužel mnohdy i etnické příslušnosti.

Jaký měli přístup k technice?

Stejně jako mají fatalistický přístup k životu, tak ho měli i k technice. Dostávali úplně nové vybavení, například nákladní automobily. Brali to ve smyslu „dostali jsme to, tak to používáme“ a podle toho technika dopadla. Po pár týdnech vypadala, jako kdyby měla za sebou pět let provozu. To se týká výstroje, automobilů, ale ne zbraní. V afghánské kultuře je totiž schopnost přežití tradičně závislá na zbrani a podle toho se k nim tak chovali. Za celou dobu nepoškodili ani neztratili ani jedinou.

Jak se starali o materiální věci, jako je jídlo, oblečení a topivo?

Na začátku dostali novou výstroj americké armády. Kandak se formoval v září, člověk mohl vidět hromady odhozeného zimního vybavení, ale vojáci nechápali proč, když je teplo. Za tři měsíce měla být zima, takže k tomu měli trochu absurdní přístup. S proviantem to fungovalo dobře, s palivem to bylo horší. Aby v noci nezmrzli, pálili i výstroj, to bylo trochu smutné. Nicméně bylo nasnadě, že za tímto jevem stojí všeobjímající korupce v afghánské státní správě.

Tagy:
armáda Afghánistán rozhovor zbraně vojsko mise v Afghánistánu afghánské vojsko Robert Šiška

Hlavní zprávy

Tihle šílenci fakt ne, hlásá Babiš v novém videu. Straší migranty a nízkými důchody
Andrej Babiš

Tihle šílenci fakt ne, hlásá Babiš v novém videu. Straší migranty a nízkými důchody

Premiér Andrej Babiš (ANO) vytáhl nový předvolební klip. V něm jsou zachyceny zakuklenci s transparenty s nápisy „nižší důchody“, „ať o nás rozhoduje Brusel“ či „uprchlíci, vítejte“. Následuje střih na předsedu vlády, který tvrdí, že bude proti těmto „šílencům“ bojovat. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík pod příspěvkem, který byl zveřejněn na sociálních sítích, napsal, že Babiš lže a skončí ve vězení.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Kanáry dál pustoší tekoucí láva, vlila se i do bazénu. Lidé se nesmí přibližovat

Španělská vláda i kabinet regionu Kanárské ostrovy v úterý vyzvaly kvůli nedělní erupci sopky Cumbre Vieja na ostrově La Palma všechny obyvatele, aby se nepřibližovali k tekoucí lávě. Ta se dostala mimo jiné do dříve obydlené obce Todoque, kde pustoší vše, co jí přijde do cesty. Záběry z dronu ukazují, jak se láva mimo jiné vlévá do bazénu rodinného domku.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Herečka Kuklová o manželství s Pomejem: Uvědomila jsem si, že umřu. Musela jsem utéct

Herečka Michaela Kuklová chtěla být pro Jiřího Pomeje dokonalou manželkou, milenkou i herečkou. Když si však uvědomila, že už to nezvládá, čekal ji bouřlivý rozvod. V té době se navíc dozvěděla, že její manžel nadělal dluhy v rozmezí několika desítek milionů korun a hrozilo, že je bude splácet ona. „Náš vztah připomínal italské manželství,“ uvedla v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS Kuklová. Dnes přiznává, že za mnohé svému bývalému partnerovi vděčí.

reklama