reklama

Český úspěch: Lékaři jako první implantovali nejmenší kardiostimulátor na světě

Pražská nemocnice Na Homolce se stala prvním zdravotnickým zařízením, kde byl pacientovi voperován nejmenší kardiostimulátor na světě. Přístroj byl implantován mladé pacientce, uvedl v pořadu Interview primář Petr Neužil.

reklama

„Je to asi 2,5 centimetru dlouhý váleček. My jsme první implantabilní intrakardiální stimulátor přitom dávali jako první na světě Na Homolce také už v roce 2012,“ uvedl primář.

Od té doby byl přístroj mnohokrát inovován. V současné době existují dva typy stimulátorů, ten nejnovější se jmenuje Mikra. „Na sobě má čtyři kotvičky, které upínají váleček do svalové trámčiny v srdci. To znamená, že člověk nemá žádnou kosmetickou devastaci,“ řekl Neužil.

K tématu

Záměrem je nezatěžovat srdce příliš mnoha metalickými implantáty: „To znamená minimalizovat počet drátů, vodičů, které do srdce musíme zavést, nedávat tam těžké přístroje, které potom propadají do podkoží a kosmeticky devastují ňadro,“ vysvětlil Neužil.

Ročně se v Česku implantuje 10 tisíc stimulátorů

„Ono ani není tak důležité, že je to nejmenší kardiostimulátor, ale hlavně jaké má funkce. U té mladé dámy jsme použili první přístroj v Evropě, který měl novou výbavu a funkce, které umožňují koordinovat funkci srdečních síní a srdečních komor. To doposud stimulátor neuměl,“ vysvětlil. Nový kardiostimulátor tudíž kontroluje celé srdce a napomáhá tomu, aby se pacient cítil komfortně jak v klidovém stavu, tak při zvýšené námaze.

Tento certifikovaný stimulátor je v klinické praxi běžně dostupný. „Když se ale začíná s něčím novým, je potřeba, aby jeho užívání probíhalo kontrolovaně,“ zdůraznil Neužil. Jeho implantace proto probíhají pouze ve vybraných zdravotních centrech. V Evropě jich je celkem deset, čtyři z nich se nachází v České republice.

„Musíme si uvědomit, že od roku 2012, kdy proběhla první implantace na světě, máme jenom Na Homolce 267 implantovaných intrakardiálních stimulátorů. Jenom v Čechách se ročně implantuje okolo deseti tisíc stimulátorů,“ uvedl primář.

Tagy: kardiostimulátor kardiologie Interview primář pořad kardiolog Petr Neužil nemocnice Na Homolce stimulátor implantát

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci tunelu sice existuje, ale český tunel k němu vede oklikami s nejrůznějšími překážkami a strojvedoucí je šílený. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Darina, lékařka z nemocnice ve větším městě, která si přála zůstat v anonymitě. Svou vinu za současnou situaci podle ní nesou také hygienické stanice. Popsala zářijové školení, na kterém hygienici nabádali praktické lékaře, aby neposílali lidi na testy. Uvedla také, jak zkomplikovalo očkování otevření systému pro praktické lékaře.

Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly
Na Velikonoce bychom měli zavřít ekonomiku. Získáme 10 dní klidu, říká Levínský
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Vláda žene zoufalé lidi do náruče extrémistů. Rozvrat státu pokračuje

Názory

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Další články
reklama
reklama