reklama

Český úspěch: Lékaři jako první implantovali nejmenší kardiostimulátor na světě

Pražská nemocnice Na Homolce se stala prvním zdravotnickým zařízením, kde byl pacientovi voperován nejmenší kardiostimulátor na světě. Přístroj byl implantován mladé pacientce, uvedl v pořadu Interview primář Petr Neužil.

reklama

„Je to asi 2,5 centimetru dlouhý váleček. My jsme první implantabilní intrakardiální stimulátor přitom dávali jako první na světě Na Homolce také už v roce 2012,“ uvedl primář.

Od té doby byl přístroj mnohokrát inovován. V současné době existují dva typy stimulátorů, ten nejnovější se jmenuje Mikra. „Na sobě má čtyři kotvičky, které upínají váleček do svalové trámčiny v srdci. To znamená, že člověk nemá žádnou kosmetickou devastaci,“ řekl Neužil.

Záměrem je nezatěžovat srdce příliš mnoha metalickými implantáty: „To znamená minimalizovat počet drátů, vodičů, které do srdce musíme zavést, nedávat tam těžké přístroje, které potom propadají do podkoží a kosmeticky devastují ňadro,“ vysvětlil Neužil.

Ročně se v Česku implantuje 10 tisíc stimulátorů

„Ono ani není tak důležité, že je to nejmenší kardiostimulátor, ale hlavně jaké má funkce. U té mladé dámy jsme použili první přístroj v Evropě, který měl novou výbavu a funkce, které umožňují koordinovat funkci srdečních síní a srdečních komor. To doposud stimulátor neuměl,“ vysvětlil. Nový kardiostimulátor tudíž kontroluje celé srdce a napomáhá tomu, aby se pacient cítil komfortně jak v klidovém stavu, tak při zvýšené námaze.

Tento certifikovaný stimulátor je v klinické praxi běžně dostupný. „Když se ale začíná s něčím novým, je potřeba, aby jeho užívání probíhalo kontrolovaně,“ zdůraznil Neužil. Jeho implantace proto probíhají pouze ve vybraných zdravotních centrech. V Evropě jich je celkem deset, čtyři z nich se nachází v České republice.

„Musíme si uvědomit, že od roku 2012, kdy proběhla první implantace na světě, máme jenom Na Homolce 267 implantovaných intrakardiálních stimulátorů. Jenom v Čechách se ročně implantuje okolo deseti tisíc stimulátorů,“ uvedl primář.

Tagy:
kardiostimulátor kardiologie Interview primář pořad kardiolog Petr Neužil nemocnice Na Homolce stimulátor implantát

Hlavní zprávy

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

Překvapení a obrovská radost, říká rallyová hvězda Cais. Monacká kasina si ale neužil

Česká republika má novou rallye hvězdu. 22letý Erik Cais si o víkendu připsal teprve druhý start mezi nejtěžšími kalibry v seriálu mistrovství světa. Navíc na obávané a slavné trati v Monte Carlu. Ve své kategorii skončil na druhém místě, mezi juniory vyhrál a celkově si vyjel famózní devátou pozici. „S něčím takovým jsem vůbec nepočítal,“ řekl velký talent pro CNN Prima NEWS.

Na protestu proti opatřením u Berlína zemřel známý hudebník. Demonstranti viní policii

Na demonstraci proti karanténním opatřením v braniborském Wandlitzu nedaleko Berlína zemřel jeden z účastníků. Podle dostupných informací mělo jít o známého hudebníka. Incident se stal v pondělí, do médií se ale dostal až nyní. Část demonstrantů připsala odpovědnost za úmrtí policii, ta to ale odmítá a uvádí, že muž zkolaboval. Příčinu úmrtí určí nařízená pitva.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama