reklama

Český úspěch: Lékaři jako první implantovali nejmenší kardiostimulátor na světě

Pražská nemocnice Na Homolce se stala prvním zdravotnickým zařízením, kde byl pacientovi voperován nejmenší kardiostimulátor na světě. Přístroj byl implantován mladé pacientce, uvedl v pořadu Interview primář Petr Neužil.

reklama

„Je to asi 2,5 centimetru dlouhý váleček. My jsme první implantabilní intrakardiální stimulátor přitom dávali jako první na světě Na Homolce také už v roce 2012,“ uvedl primář.

Od té doby byl přístroj mnohokrát inovován. V současné době existují dva typy stimulátorů, ten nejnovější se jmenuje Mikra. „Na sobě má čtyři kotvičky, které upínají váleček do svalové trámčiny v srdci. To znamená, že člověk nemá žádnou kosmetickou devastaci,“ řekl Neužil.

K tématu

Záměrem je nezatěžovat srdce příliš mnoha metalickými implantáty: „To znamená minimalizovat počet drátů, vodičů, které do srdce musíme zavést, nedávat tam těžké přístroje, které potom propadají do podkoží a kosmeticky devastují ňadro,“ vysvětlil Neužil.

Ročně se v Česku implantuje 10 tisíc stimulátorů

„Ono ani není tak důležité, že je to nejmenší kardiostimulátor, ale hlavně jaké má funkce. U té mladé dámy jsme použili první přístroj v Evropě, který měl novou výbavu a funkce, které umožňují koordinovat funkci srdečních síní a srdečních komor. To doposud stimulátor neuměl,“ vysvětlil. Nový kardiostimulátor tudíž kontroluje celé srdce a napomáhá tomu, aby se pacient cítil komfortně jak v klidovém stavu, tak při zvýšené námaze.

Tento certifikovaný stimulátor je v klinické praxi běžně dostupný. „Když se ale začíná s něčím novým, je potřeba, aby jeho užívání probíhalo kontrolovaně,“ zdůraznil Neužil. Jeho implantace proto probíhají pouze ve vybraných zdravotních centrech. V Evropě jich je celkem deset, čtyři z nich se nachází v České republice.

„Musíme si uvědomit, že od roku 2012, kdy proběhla první implantace na světě, máme jenom Na Homolce 267 implantovaných intrakardiálních stimulátorů. Jenom v Čechách se ročně implantuje okolo deseti tisíc stimulátorů,“ uvedl primář.

Tagy: kardiostimulátor kardiologie Interview primář pořad kardiolog Petr Neužil nemocnice Na Homolce stimulátor implantát

Další hlavní zprávy

Reportáž

Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové

Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové

Stotisícovou Olomouc okupovalo 13 tisíc sovětských vojáků a 7 tisíc rodinných příslušníků armádních oficírů. Bylo to traumatické soužití, které skončilo až s odchodem okupační armády z Československa 21. června 1991. „Rusáky jsem nesnášel. A pořád po nich v Olomouci zůstává strašně moc škod,“ rozhlíží se pedagog Miroslav Šnajdr (59) po někdejším „sovětském území“ v olomoucké čtvrti Černá cesta.

EURO 2021

Nizozemští fanoušci dokonale ošálili sousedy. Ti se radovali z gólu, který nikdy nepadl

Nizozemští fanoušci dokonale ošálili sousedy. Ti se radovali z gólu, který nikdy nepadl

Současná doba přináší z hlediska sledování sportovních událostí řadu výhod. Nepotřebujete televizi, a pokud budete trochu snaživí, můžete odkudkoli zkouknout přes internetový stream třeba i nigerijskou fotbalovou ligu. A co se týče aktuálních událostí, můžete si zapnout pohodlně Euro třeba na zahradě u grilování. Vše má svoje plusy, ale zároveň minusy. A o tom se přesvědčila skupinka Nizozemců.

Doprava

Havlíček: Dostavbě Pražského okruhu jsme nikdy nebyli blíž. V roce 2022 se snad začne

Havlíček: Dostavbě Pražského okruhu jsme nikdy nebyli blíž. V roce 2022 se snad začne

Česko podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) nikdy nebylo tak blízko tomu, aby se konečně začal stavět klíčový úsek Pražského okruhu 511 mezi Běchovicemi a D1. Jde o důležitý úsek části okruhu, který měl být podle původních plánů ministerstva dopravy otevřen dokonce už letos, zatím se ale ani nezačalo. Podle Havlíčka by se mohlo „kopnout“ do země už v příštím roce.

Kultura trpí. Zaorálek a spol. volají po stejných pravidlech kontrol, jako má gastronomie
Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede
Česká superstar Schick: Z Ďolíčku až na miliardovou posilu. Pak ho zachránilo Německo
Covid cestovní seriál: Co potřebujete k dovolené v Chorvatsku a na co si dát pozor?
Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel
Poklekávání nevadí, duhová páska ano? Neuer podpořil LGBT a UEFA chce trestat
reklama
reklama
Pospíšil: Prezident svými výroky o Vrběticích úmyslně nahrává ruské propagandě

Partie

Domácí zpravodajství

Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama