Český úspěch: Lékaři jako první implantovali nejmenší kardiostimulátor na světě

INTERVIEW 17.6.2020

Pražská nemocnice Na Homolce se stala prvním zdravotnickým zařízením, kde byl pacientovi voperován nejmenší kardiostimulátor na světě. Přístroj byl implantován mladé pacientce, uvedl v pořadu Interview primář Petr Neužil.

„Je to asi 2,5 centimetru dlouhý váleček. My jsme první implantabilní intrakardiální stimulátor přitom dávali jako první na světě Na Homolce také už v roce 2012,“ uvedl primář.

Od té doby byl přístroj mnohokrát inovován. V současné době existují dva typy stimulátorů, ten nejnovější se jmenuje Mikra. „Na sobě má čtyři kotvičky, které upínají váleček do svalové trámčiny v srdci. To znamená, že člověk nemá žádnou kosmetickou devastaci,“ řekl Neužil.

Záměrem je nezatěžovat srdce příliš mnoha metalickými implantáty: „To znamená minimalizovat počet drátů, vodičů, které do srdce musíme zavést, nedávat tam těžké přístroje, které potom propadají do podkoží a kosmeticky devastují ňadro,“ vysvětlil Neužil.

Ročně se v Česku implantuje 10 tisíc stimulátorů

„Ono ani není tak důležité, že je to nejmenší kardiostimulátor, ale hlavně jaké má funkce. U té mladé dámy jsme použili první přístroj v Evropě, který měl novou výbavu a funkce, které umožňují koordinovat funkci srdečních síní a srdečních komor. To doposud stimulátor neuměl,“ vysvětlil. Nový kardiostimulátor tudíž kontroluje celé srdce a napomáhá tomu, aby se pacient cítil komfortně jak v klidovém stavu, tak při zvýšené námaze.

Tento certifikovaný stimulátor je v klinické praxi běžně dostupný. „Když se ale začíná s něčím novým, je potřeba, aby jeho užívání probíhalo kontrolovaně,“ zdůraznil Neužil. Jeho implantace proto probíhají pouze ve vybraných zdravotních centrech. V Evropě jich je celkem deset, čtyři z nich se nachází v České republice.

„Musíme si uvědomit, že od roku 2012, kdy proběhla první implantace na světě, máme jenom Na Homolce 267 implantovaných intrakardiálních stimulátorů. Jenom v Čechách se ročně implantuje okolo deseti tisíc stimulátorů,“ uvedl primář.

Tagy: