reklama

Cestování se změní jako po 11. září. Roušky v letadlech jen tak nesundáme

Lidé mají touhu cestovat, nikdy to už ale nebude jako dřív, shodují se experti z oboru. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří (ACK ČR) Jana Papeže roušky v letadlech jen tak nesundáme. Prezident Asociací hotelů a restaurací Václav Stárek prohlásil, že koronavirus změní cestování stejně jako teroristické útoky 11. září.

reklama

Cestování jako dřív podle Papeže nebude už nikdy. „Na druhou stranu postupem času ty restrikce z velké části zmizí. Čas ukáže, co důležité je a co není. Zatím žádná vláda na světě není schopna říct, která restrikce je a není funkční,“ komentoval Papež.

Lidé si zatím podle něj budou muset zvyknout na povinné testování. Postupem času se ale testy stanou formalitou. „Covid můžete chytit i po cestě z testovacího místa. Co jen tak nezmizí, jsou roušky. Myslím, že lidé je budou nosit dobrovolně. Už v mnoha částech světa například v dopravních prostředcích byly brány jako něco, co vás opravdu ochraňuje,“ popsal Papež.

„Já sám jsem překonal rakovinu a kvůli tomu jsem posledních pět let létal s rouškou. V Evropě jsem byl za exota, ale v Asii a Latinské Americe většina lidí seděla s rouškou,“ řekl pro CNN Prima NEWS místopředseda ACK ČR.

Letenky snad nezdraží

Cestovatelé se podle něj nemusejí bát, že by zdražily letenky. „Kdybyste se ptala před dvěma, třemi měsíci, tak bych řekl, že zdraží. Ale praxe ukazuje, že tomu tak není, a letenky zůstávají na podobných cenách, jako byly před covidem,“ konstatoval Papež. Podle něj se ale dá předpokládat, že se omezí počet letů.

O cestování mluvil v nedělní Partii i šéf Asociace hotelů a restaurací Stárek. Prohlásil, že koronavirus kompletně přepíše mapy cestovního ruchu.

„Já to srovnávám s 11. zářím 2001. Pokud si ještě budete pamatovat, jak jste cestovali letadlem a co se stalo po 11. září a jak cestujeme dnes, tak je to diametrální rozdíl. Stejně tak bude diametrální rozdíl ve službách. Takže potřebujeme nějaké trvalé opatření, které tady bude delší dobu, ale zároveň nebude tak dramaticky zasahovat do ekonomiky,“ uvedl Stárek.

Touha cestovat se nezmenší

Co se podle Papeže naopak nezmění, je touha lidí cestovat. „Jedna část cestuje za poznáním a za zážitky, další část za odpočinkem nebo kombinací obojího. Vidíme to teď, jak u nás přituhuje, čím dál víc lidí chce někam vypadnout a odpočinout si od toho marasmu, který tady je,“ prohlásil Papež.

Podobně to vidí i mluvčí CK Fischer Jan Bezděk. „Zájem o cestování je a určitě nezmizel. To je vidět i z call centra, kam lidi volají, a z provozu na webových stránkách. Lidé volají a píšou, jak to bude,“ popsal CNN Prima NEWS.

Klienti se podle něj nebudou chtít cestování vzdát. „Je možné, že nějakou dobu tady budou povinné testy, snad rychlejší a levnější. Asi se bude létat s rouškami v letadlech. Pokud to situace dovolí a bude tu vakcína, příští rok se bude cestovat hodně, lidé budou chtít odjet,“ zhodnotil.

Lidé budou chtít příští rok určitě někam odjet

Většina evropských zemí je nyní na cestovatelském semaforu červená. To znamená, že mají vysokou míru rizika nákazy a pro vstup do ČR je potřeba negativní test. Od úterka platí výjimka – bez negativního testu je možné v nutných případech vyjet až na 24 hodin, dosud to bylo maximálně 12 hodin. Týká se to cest ze zdravotních, rodinných, obchodních nebo pracovních důvodů. Některé turistické exotické destinace jsou naopak téměř bez omezení.

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama