reklama

Cestování se změní jako po 11. září. Roušky v letadlech jen tak nesundáme

Lidé mají touhu cestovat, nikdy to už ale nebude jako dřív, shodují se experti z oboru. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří (ACK ČR) Jana Papeže roušky v letadlech jen tak nesundáme. Prezident Asociací hotelů a restaurací Václav Stárek prohlásil, že koronavirus změní cestování stejně jako teroristické útoky 11. září.

reklama

Cestování jako dřív podle Papeže nebude už nikdy. „Na druhou stranu postupem času ty restrikce z velké části zmizí. Čas ukáže, co důležité je a co není. Zatím žádná vláda na světě není schopna říct, která restrikce je a není funkční,“ komentoval Papež.

Lidé si zatím podle něj budou muset zvyknout na povinné testování. Postupem času se ale testy stanou formalitou. „Covid můžete chytit i po cestě z testovacího místa. Co jen tak nezmizí, jsou roušky. Myslím, že lidé je budou nosit dobrovolně. Už v mnoha částech světa například v dopravních prostředcích byly brány jako něco, co vás opravdu ochraňuje,“ popsal Papež.

„Já sám jsem překonal rakovinu a kvůli tomu jsem posledních pět let létal s rouškou. V Evropě jsem byl za exota, ale v Asii a Latinské Americe většina lidí seděla s rouškou,“ řekl pro CNN Prima NEWS místopředseda ACK ČR.

Letenky snad nezdraží

Cestovatelé se podle něj nemusejí bát, že by zdražily letenky. „Kdybyste se ptala před dvěma, třemi měsíci, tak bych řekl, že zdraží. Ale praxe ukazuje, že tomu tak není, a letenky zůstávají na podobných cenách, jako byly před covidem,“ konstatoval Papež. Podle něj se ale dá předpokládat, že se omezí počet letů.

O cestování mluvil v nedělní Partii i šéf Asociace hotelů a restaurací Stárek. Prohlásil, že koronavirus kompletně přepíše mapy cestovního ruchu.

„Já to srovnávám s 11. zářím 2001. Pokud si ještě budete pamatovat, jak jste cestovali letadlem a co se stalo po 11. září a jak cestujeme dnes, tak je to diametrální rozdíl. Stejně tak bude diametrální rozdíl ve službách. Takže potřebujeme nějaké trvalé opatření, které tady bude delší dobu, ale zároveň nebude tak dramaticky zasahovat do ekonomiky,“ uvedl Stárek.

Touha cestovat se nezmenší

Co se podle Papeže naopak nezmění, je touha lidí cestovat. „Jedna část cestuje za poznáním a za zážitky, další část za odpočinkem nebo kombinací obojího. Vidíme to teď, jak u nás přituhuje, čím dál víc lidí chce někam vypadnout a odpočinout si od toho marasmu, který tady je,“ prohlásil Papež.

Podobně to vidí i mluvčí CK Fischer Jan Bezděk. „Zájem o cestování je a určitě nezmizel. To je vidět i z call centra, kam lidi volají, a z provozu na webových stránkách. Lidé volají a píšou, jak to bude,“ popsal CNN Prima NEWS.

Klienti se podle něj nebudou chtít cestování vzdát. „Je možné, že nějakou dobu tady budou povinné testy, snad rychlejší a levnější. Asi se bude létat s rouškami v letadlech. Pokud to situace dovolí a bude tu vakcína, příští rok se bude cestovat hodně, lidé budou chtít odjet,“ zhodnotil.

Lidé budou chtít příští rok určitě někam odjet

Většina evropských zemí je nyní na cestovatelském semaforu červená. To znamená, že mají vysokou míru rizika nákazy a pro vstup do ČR je potřeba negativní test. Od úterka platí výjimka – bez negativního testu je možné v nutných případech vyjet až na 24 hodin, dosud to bylo maximálně 12 hodin. Týká se to cest ze zdravotních, rodinných, obchodních nebo pracovních důvodů. Některé turistické exotické destinace jsou naopak téměř bez omezení.

Tagy:
Hamáček má osobní problém se mnou a já s ním. Babišovi bych béčko nedělal, říká Šlachta
360°

Hamáček má osobní problém se mnou a já s ním. Babišovi bych béčko nedělal, říká Šlachta

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) si nedovede představit, že by se mnou seděl ve vládě. Já si nedovedu představit, že bych s ním někde seděl jako s osobou, řekl šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta. Předseda sociálních demokratů s ním prý má osobní problém, to samé podle Šlachty platí i naopak. Odmítl, že by někomu dělal „béčko“, jmenovitě vládě Andreje Babiše a hnutí ANO, zopakoval ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Izrael bude jako první na světě očkovat třetí dávkou. Dostanou ji lidé starší 60 let

Aktualizováno

Izrael nabídne přeočkování třetí dávkou vakcíny proti COVID-19 od společností Pfizer a BioNTech osobám starším 60 let, oznámil ve čtvrtek izraelský premiér Naftali Bennett. Podle agentury AP tak bude Izrael první zemí, která začne očkování třetí dávkou této vakcíny nabízet široké veřejnosti. Jako první bude přeočkován prezident Jicchak Herzog.

ON-LINE: Česko má jisté další medaile. USA našly po odstoupení Bilesové novou hvězdu

Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Markéta Vondroušová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se probojovaly do finále. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.

Šlachta: I máma mi volala, že o mně mluví premiér Babiš jako o hezkém klukovi

„Slova o ‚hezkém klukovi‘ z úst premiéra Andreje Babiše (ANO) ve mně trošku vyvolala obavu, volala mi i máma,“ přiznal šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta. Ať vypadá tak či onak, uznává, že to s ním ženy mohou mít těžké, vážnému vztahu se ale do budoucna nebrání, sdělil bývalý elitní policista ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Jeho určitou slabinou je prý čeština, proto si nechává příspěvky na sociálních sítích kontrolovat od kolegů, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

K podpisům mě otec-diktátor vycvičil. Lidé za koblihy přehlíží zlo, říká Babiš ml.

Před více než dvěma lety poprvé veřejně promluvil syn českého premiéra Andrej Babiš mladší. Znovu pak o sobě dal vědět po řádění tornáda na jižní Moravě. Muž, který veřejnost zaskočil informací, že ho jeho otec nechal unést na Krym, aby nemohl svědčit v kauze Čapí hnízdo, si nyní nebere servítky. Po negativních zkušenostech nechápe, jak jeho otci mohou lidé důvěřovat. Redakce požádala o reakci na výroky premiéra Babiše (ANO), doposud neodpověděl. Dlouhodobě tvrdí, že jeho syn je psychicky nemocný.

reklama