reklama

Hranice jsou otevřené jen zdánlivě, říká Papež. Peníze od státu vydrží dva měsíce

Když se podpora od státu rozpočítá mezi jednotlivé cestovní kanceláře (CK), vystačí na dva měsíce provozních výdajů, uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež v pořadu Interview. Podle něj tedy 345 milionů korun nevystačí, aby z nich mohly cestovky vracet peníze lidem za zrušené zájezdy, což by podle Evropské komise měly dělat. Papež v pořadu zmínil i to, kolik CK koronavirus přežije a zda a kam lidé budou moct vycestovat o Vánocích.

reklama

Od středy 11. listopadu mohou cestovní kanceláře i cestovní agentury žádat o příspěvek od státu v rámci programu COVID cestovní ruch. Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že by se mělo kompletně jednat o částku 345 milionů korun, cestovní agentury dostanou necelých 100 milionů.

Podle Papeže je ale tato částka velmi nízká. „Peníze jsou určené na provozní výdaje a na vratky klientům, ale částka je velmi malá. Když se podívám třeba na desítku největších českých CK, které mají obrat kolem jedné miliardy, mají dostat pomoc ve výši pěti milionů korun. Vydaly vouchery ve výši sta milionů korun, takže pět milionů je opravdu nedostatečná částka k tomu, aby mohly vrátit peníze klientům. To nestačí ani na normální běžné výdaje. Když se peníze rozpočítají mezi jednotlivé CK, vystačí podpora tak na dva měsíce provozních výdajů,“ nelíbilo se Papežovi.

Dodal, že cestovky dostanou přibližně třetinu toho, oč žádaly ministerstvo jako o minimum. „Dávali jsme za příklad hotely i autobusové dopravce. Zájezdoví dopravci dostali pomoc 3,5 miliardy korun, autobusoví dopravci miliardu korun a je jich rozhodně méně než cestovních kanceláří, které dostávají 345 milionů,“ porovnal místopředseda Asociace cestovních kanceláří v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS.

Dostálová má v šuplíku 2,5 miliardy

Uznal však, že situace je dramatická nejen pro cestovní kanceláře a agentury, ale obecně pro mnoho oborů v hospodářství. „Nejsme tedy výjimka, ale spoustě sektorům v hospodářství stát pomohl mnohem víc, než pomáhá cestovním kancelářím, které prodávaly zájezdy maximálně do začátku března a od té doby nemohou dělat svou práci,“ uvedl s tím, že není vinou CK, že nemají kam prodávat zájezdy, protože země jsou uzavřené.

Papež tedy dál vyjednává s ministerstvem o tom, aby doplnilo peníze do programu COVID cestovní ruch. „Ministryně (pro místní rozvoj, pozn. red.) Dostálová má někde v šuplíku 2,5 miliardy korun, které chtěla použít na propagaci českého domácího cestovního ruchu v médiích. Myslím, že by to byla spíš podpora médií, a pokud ty dvě miliardy někde má, mohla by z nich dát peníze na podporu cestovních kanceláří a agentur,“ vyzval.

O peníze z lex voucheru zažádá 30 procent lidí

Evropská komise navíc znovu zpochybnila české opatření lex voucher a doporučila cestovním kancelářím, aby místo voucherů vracely peníze. Papež však uvedl, že ten dopis nikdy neviděl, takže se podle něj těžko mohou řídit.

„Ministerstvo pro místní rozvoj dopis nezveřejnilo. To znamená, že nebyl směřovaný cestovním kancelářím, ale státu. Ministerstvo by k němu mělo zaujmout stanovisko, které nezaujalo, prý dopis zatím pročítá. Předpokládáme, že ho zveřejní, abychom jako odborná veřejnost mohli číst, co se nás týká. V tuto chvíli na to nemáme jak reagovat,“ okomentoval Papež s tím, že pokud stát změní normy, podřídí se.

Pokud už ale někdo voucher za zrušený zájezd má a nevyčerpá ho na dovolenou, může 31. srpna 2021 požádat o peníze. CK tak musí do 14 dnů vrátit všechny peníze, které na voucheru jsou.

„Je to sice dalších deset měsíců vyčkávání, ale velká část klientů voucher využila na dovolené během léta, další si ho vymění za zimní dovolenou na horách. Předpokládáme, že o peníze zažádá 30 až 35 procent lidí, ostatní jej vyčerpají na dovolenou,“ předpokládá místopředseda Asociace cestovních kanceláří. Upozornil, že u jiných typů voucherů jednotlivých kanceláří je potřeba se podívat na jejich podmínky.

U voucherů ale existuje vymezená skupina lidí, která má právo na vrácení peněz okamžitě. Tedy v době, kdy si o ně požádají. „Jenže některé cestovní kanceláře nemají hotovost a oddalují platbu, což není dobře a není to dobré pro pověst cestovního ruchu,“ připustil Papež.

Zdůraznil, že nečekali, že se situace kolem koronaviru bude vyvíjet takovým způsobem a na podzim se opět téměř všechno zavře. „V květnu jsme se velmi optimisticky dívali na to, že léto bude k dispozici, abychom mohli normálně cestovat. Když se 1. července otevíraly hranice, vypadalo to, že budeme mít náběhovou dobu a na konci července a v srpnu už bude normální doba. Ta se zarazila znovu a na podzim se ještě zhoršila situace. Nevidíme světlo na konci tunelu,“ posteskl si.

Kam o Vánocích?

Podle Papeže jsou totiž hranice otevřené jen zdánlivě. Nemohou posílat klienty například na Slovensko nebo do Rakouska, protože tam hotely nefungují. Kam lidé mohou cestovat, podle něj navíc neodpovídá semaforu ministerstva zahraničí. Dozví se to až z komunikace s cestovní kanceláří. „Každá slušná cestovní kancelář ví, kam může člověka poslat bez velkých rizik,“ podotkl Papež.

Vyjmenoval, že cestovat turisté mohou například do destinací Kanárské ostrovy, Dubaj, Maledivy, Keňa, Tanzanie, Kostarika, Dominikánská republika nebo Mexiko. „V některých zemích jsou restrikce, o kterých cestovní kanceláře vědí a budou klienty informovat,“ dodal.

Zároveň věří, že klasické zimní destinace jako Rakousko a Itálie budou otevřené a lidé do nich budou moct v prosinci vycestovat. „Doufám, že se pootevře i Slovensko a země, kam se létá za teplem,“ uvedl Papež.

V tuto chvíli Rakousko a Itálie otevřené pro turisty nejsou, všechny predikce ale podle Papeže značí, že v půlce prosince by mohly být k dispozici. „Nemyslím si, že odtamtud covid v zimě přišel. Navíc jsme v současné chvíli všichni obezřetnější a země mezi sebou komunikují lépe než na jaře. Informace jsou přesnější a můžeme se podle nich řídit,“ je přesvědčený.

Přežijí covid všechny cestovky?

Cestovních kanceláří je v Česku kolem 750, minimálně 110 už přerušilo svou činnost, sedm z nich šlo do úpadku a může se to stát mnoha dalším. „Stejně jako u restaurací nebo obchodů, pokud situace bude trvat další měsíce, dojde k tomu, že některé CK budou muset se svou činností skončit. Otázka zní, zda to bude formou krachu, insolvence, nebo jen proto, že se dál nevyplatí v oboru zůstávat,“ podotkl Jan Papež.

„Prohlášení pana Dufka, že to aspoň pročistí trh, je ale hrozně nefér, protože mohou skončit i cestovní kanceláře, které velmi poctivě pracovaly na trhu a byly férové vůči klientům,“ upozornil.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Janem Papežem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dobudeme Francii zpět, hlásá Zemmour. Mítink prezidentského kandidáta provázely násilnosti
Francie

Dobudeme Francii zpět, hlásá Zemmour. Mítink prezidentského kandidáta provázely násilnosti

Změňme běh dějin a vydejme se znovu dobýt Francii. Tak zní výzva dnes už oficiálního prezidentského kandidáta Érica Zemmoura, kterou vyslal směrem k Francouzům na svém prvním volebním shromáždění. Na pařížském předměstí se v obří výstavní hale sešlo na 15 000 Zemmourových příznivců. Bouřlivý mítink se nakonec neobešel bez výtržností a násilností, když se jeho fanoušci střetli s aktivisty, kteří přišli proti pravicovému politikovi protestovat.

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?
Fotbal

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

reklama

Domácí zpravodajství

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama