Bývalý příslušník zákona a expert na sebeobranu Barry Brodd vypovídal v případu George Floyda, který loni zemřel poté, co na něm několik minut klečel policista Derek Chauvin. U soudu mimo jiné uvedl, že obviněný při zákroku nepoužil smrtící sílu. Obhajoba postavila snahu o osvobození Chauvina na třech základních argumentech.
„Chauvin byl oprávněn a jednal s panem Floydem s objektivní opodstatněností a v souladu se zásadami minneapoliského policejního oddělení a současnými standardy,“ uvedl bývalý policista Brodd.
Jádrem jeho argumentu bylo, že nepovažuje uvedení spoutaného Floyda do ležící polohy na břiše za nepřiměřené použití síly. Podle jeho slov byl celý zákrok bezpečný. „Nebolí to. Uvedl ho do polohy, která je bezpečnější pro podezřelého, jeho samotného i pro okolí. Navíc se užívá jen minimální úsilí pro udržení osoby na zemi,“ vypočítával Brodd.
Nemohlo se přeci jen jednat o užití síly?
Prokurátor Steve Schleicher v reakci na tato slova Broddovi ukázal fotografii Chauvinova kolena zabořeného do Floydova krku a položil mu otázku, zda tato pozice mohla způsobit bolest. „Jak ukazuje tento obrázek, mohlo by to užití síly být,“ zaváhal bývalý policista.
Broddovo svědectví bylo na programu v úterý, kdy Chauvinovi obhájci předvolali prvních šest svědků, včetně dvou, kteří vypovídali v předchozím případu Floyda z roku 2019 – ten se týkal užívání drog. Svědci společně podpořili tři základní argumenty obhajoby: Floyd zemřel kvůli drogám a zdravotním problémům; Chauvinovo užití síly bylo ošklivé, ale odpovídající; nepřátelský dav kolemjdoucích Chauvina rozptyloval.
Svědectví bývalého policisty Brodda ovšem odporovala tvrzením policejních expertů a minneapoliské policejní šéfky Medarie Arradondové. Podle nich nebyl Chauvinův zákrok v souladu se zásadami, tréninkem, etikou ani hodnotami policejního oddělení.
Floydovy problémy s policií
Obhajoba předvolala také minneapoliského policistu ve výslužbě Scotta Creightona, který vypovídal o průběhu zadržování Floyda z 6. května 2019. Policisté ho zastavili při jízdě autem – on prý pak neposlouchal jejich příkazy.
Další svědkyně, zdravotnice v důchodu Michelle Mosengová, vypověděla, že po zadržení v roce 2019 jí Floyd řekl o závislosti na opioidech. Prý ten den každých 20 minut užil několik tablet Percocetsu, a to včetně chvíle, kdy se strážník blížil k jeho autu.
Obžaloba předvolala během 11 dnů 38 svědků. Ti mají pomoci dokázat, že Chauvin užil nadměrnou a nepřiměřenou sílu, když minulý rok v květnu klečel na Floydově krku a zádech po dobu devíti minut a 29 vteřin. Žalobci jako důkazní materiál prezentují videa z Chauvinova zákroku a analýzy policejních expertů a zdravotníků.
Sám Chauvin se považuje za nevinného. V těchto dnech pokračují obhajoby. Závěrečné argumenty mají zaznít v pondělí.