Aplikace Moje smrt pomáhá lidem s plánováním vlastního pohřbu
Smrt a pohřeb už nejsou tabu. Stále více Čechů chce mít svá poslední přání pod kontrolou. A proto vznikla aplikace Moje smrt, která s plánováním vlastního odchodu lidem pomáhá. Její stránka už překročila milionovou hranici návštěv.
Plánujeme si svatby, narození dětí, kariéru i odchod do důchodu. Na konec života ale často zapomínáme. „Setkali jsme se s tím, že by pozůstalí byli velmi rádi, kdyby to bylo vyřešeno a nemuseli tíhu rozhodnutí nést oni. Díky přípravám budou mít pozůstalí čas truchlit, a ne týden vkuse zařizovat pohřeb, jako nyní,“ řekl pohřební průvodce Oleg Vojtíšek.
ČTĚTE TAKÉ: Na Kladensku se srazily autobusy, na místě jsou zranění. Důsledek extrémní ledovky, řekla policie
Až vás andělé zavolají k sobě, při jaké hudbě a v jakém oblečení chcete odcházet? Chcete zpopelnit nebo být uložen do rakve? Nejen na to se ptá stále využívanější aplikace Moje smrt.
„Seznam přání, který si člověk vyplní, je na stránce, která má svůj unikátní odkaz. Dále je na něm, zda si ho nechá pro sebe nebo ho rozešle e-mailem dalším lidem,“ uvedla mluvčí organizace Cesta domů Lenka Smolíková, která za webem společně s agenturou Yinachi stojí.
Tvůrci aplikace ale upozorňují, že podobné seznamy nenahrazují závěť, k jejímu sepsání pouze motivují. A zapomínat bychom neměli ani na naši digitální stopu. Sociální sítě běžně nabízejí v nastavení funkci zvolení pověřené osoby, která v případě naší smrti rozhodne, zda náš profil bude odstraněn nebo archivován.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Smrtelná nehoda u Benešova. Řidič osobáku přejel do protisměru, střet s náklaďákem nepřežil