Stephanie Franeková sdílela s americkými médii fotku zdí potřísněných krví jejího syna. Vykašlal ji ze sebe předtím, než svůj boj o život se zákeřnou nemocí prohrál. Jeho matka chce tímto způsobem apelovat na širokou veřejnost, aby brala nemoc vážně.
Dvojnásobná matka přišla o syna Peytona Baumgartha pouhých šest dní potom, co se u něj objevily první příznaky. Pak navíc přišla kvůli koronaviru i o sestru, která zemřela na JIP. „I jedna ztráta by byla srdcervoucí, ale dvě nám úplně rozdrtily srdce,“ nechala se slyšet Stephanie, která pracuje jako zdravotní sestra.
Stephanie měla pozitivní test na koronavirus 25. října. Ona i její syn pociťovali mírné příznaky a naordinovali si karanténu. „Jeho příznaky se nezdály být života ohrožující. Kromě sledování filmů na Netflixu jsme toho moc nedělali,” popisuje. O čtyři dny později ale zpozorovala, že Peytonovi dělá problém mluvit a zmodraly mu nehty.
Ihned zamířili do dětské nemocnice SSM kardinála Glennona v St. Louis. Chlapec dostal invalidní vozík. Matka pak od lékařů se zděšením zjistila, že hladina kyslíku v jeho těle klesla na pouhých 44 procent. Pro představu — hladina kyslíku v těle zdravého člověka je mezi 95 a 100 procenty.
„Jako zdravotní sestra jsem nikdy neviděl, že by někdo chodil a mluvil v úrovni nasycení kyslíkem na pouhých 44 procent. Byli jsme na pohotovosti asi hodinu, když se lékaři rozhodli, že musí dát syna na ventilátor,“ vzpomíná. I když měl Peyton problémy se štítnou žlázou a astma, nemyslela si, že ho ohrozí choroba způsobující infekci horních dýchacích cest. Proto ji tehdy ještě ani nenapadlo, že s ní syn nemocnici už nikdy neopustí.
Nejenom starší a nemocní mohou mít těžký průběh
Lékaři mu nasadili extrakorporální membránovou oxygenaci (ECMO), při které dochází k umělému okysličení červených krvinek a odstranění oxidu uhličitého. Jeho stav se pak náhle zhoršil a chlapec začal krvácet. „Měl tak velké záchvaty kašle, že začal v podstatě krvácet do hrudníku. Chirurgové se pokoušeli nahradit ECMO a prováděli KPR (kardiopulmonální resuscitace — metoda s cílem oddálení klinické smrti, pozn. redaktora), aby mu pomohli cirkulovat krev, protože jeho puls byl slabý a hladina kyslíku nízká,“ říká k nešťastné situaci. „Snažili se mu rychle vyměnit hadičky v krku, ale když se krev v hrudníku nahromadila, vykašlal ji přes celý pokoj,“ pokračuje.
I když byla krev všude, doktory to nezastavilo. Stephanie měla jako sestra výjimku a mohla zůstat na pokoji. Hodinu a 15 minut tak sledovala, jak se deset zdravotních sester a čtyři lékaři snaží zachránit jejímu synovi život. „Nikdy by mě ani nenapadlo, že se to může stát. Člověk nikde neslyší o tom, že dítě onemocnělo koronavirem a bylo to tak vážné,“ svěřuje se k bolestné ztrátě.
Stephanie hovoří o smrti svého syna v naději, že to lidi přiměje brát COVID-19 vážně a dodržovat nařízení. „Doufám, že lidé budou brát epidemii vážněji a přestanou říkat, že jde o politickou agendu, fake news nebo chřipku. Byli jsme velmi opatrní. Vždy, když jsme někam šli, měli jsme roušky, myli si ruce a používali dezinfekční prostředky. A stejně jsme onemocněli,“ vysvětluje. „Naše srdce patří všem lidem ve zdravotnictví, kteří s virem bojují každý den v první linii,“ uzavírá.