V americké Nevadě zemřel tento týden dvouletý chlapec na následky nákazy vzácnou amébu požírající mozek s názvem naegleria fowleri. Podle vyšetřovatelů ho postihla při koupání v přírodním horském prameni v Ash Springs, uvedla zpravodajská stanice FOX5.
O smrti chlapečka nejdříve informovala jeho matka Briana Bundyová na svém Facebooku. „Woodrow Turner Bundy se vrátil k našemu Otci do nebe. Je to můj hrdina a navždy budu vděčná Bohu za to, že mi dal toho nejlepšího chlapečka na zemi. Jsem vděčná, že chlapce jednou znovu potkám v nebi,“ napsala.
I feel very strongly I need to address all of those who prayed for my sweet Woodrow and all those who continue to pray...
Posted by Briana Bundy on Thursday, July 20, 2023
„Nemoc přišla opravdu rychle a zpočátku se tvářila jako běžná chřipka doprovázená horečkami,“ popsala chlapcova teta průběh nemoci pro FOX5. Když si rodiče chlapečka všimli, že něco není v pořádku, převezli ho do nemocnice. Tam mu později diagnostikovali nákazu amébou naegleria fowleri, se kterou chlapec neúspěšně bojoval sedm dní. Tento parazit způsobuje amébovou meningoencefalitidu, která téměř vždy končí smrtí, píše se na stránkách Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Další tragédie v Chorvatsku: Matka marně volala o pomoc. Chlapeček se po pádu z mola utopil
Améba do lidského těla vstupuje nosem a postupně cestuje až do mozku, kde se začne množit. Tím ničí mozkovou tkáň, takže je pro tělo velmi obtížné s ní bojovat, uvedl pro FOX5 lékař Brian Labus.
Muže zabil parazit požírající mozek. Osudným se mu stal zřejmě výplach nosu vodou z kohoutku
Úřady americké Floridy řeší vzácné úmrtí způsobené nebezpečným parazitem naegleria fowleri. Muž, který amébě požírající lidský mozek podlehl, se zřejmě nakazil, když si vyplachoval nos vodou z kohoutku. O případu informoval web BBC.
V raných stadiích pacienti zpočátku pociťují bolesti hlavy, horečku, nevolnost a zvracení. Po pár dnech a týdnech ale mohou čelit i halucinacím a záchvatům.
Parazit žije v půdě a teplé sladké vodě, jako jsou jezera, řeky a horké prameny. A jelikož se jedná o jeho přirozené prostředí, je velmi obtížné jeho výskyt eliminovat. Přestože tedy existuje riziko, že se ve vodě můžete nakazit, Labus upozorňuje, že by lidé neměli žít ve strachu, neboť výskyt této infekce je velmi vzácný.
Podle údajů zveřejněných webem Daily Mail se mezi lety 1962 a 2023 potýkalo s amébou 150 lidí, z nich přežilo pouze pět. Výraznou stopu zanechal parazit také v Československu — v letech 1962 až 1965 zemřelo na amébovou meningoencefalitidu šestnáct lidí, všichni se nakazili v plaveckém bazénu v Ústí nad Labem. Dodnes se jedná o největší světovou epidemii této nemoci.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vteřiny od tragédie. Dvouletý chlapec se topil v bazénu, život mu zachránil pohotový policista