Chřipková epidemie v Česku dál trvá a nakažených přibývá. Momentálně hlavně mezi dospělými. Nejohroženější skupinou jsou lidé nad 65 let. Na chřipku a podobná respirační onemocnění během současné epidemie zemřelo v Česku již 35 lidí.
Ordinace a čekárny mnoha praktických lékařů v Česku se v těchto dnech plní hlavně lidmi s chřipkou a respiračními nemocemi. Epidemie v Česku neustupuje. Příznaky jsou typické. „Týden až deset dnů trvající suchý kašel, to je nejčastější. Někdo začíná horečkou,“ popsal praktický lékař Cyril Mucha.
„V prvním týdnu roku 2023 se nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky zvýšila o 10 a půl procenta a dosáhla hodnoty 10 956 případů na 100 tisíc obyvatel,“ sdělila tisková mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová.
Jedna vakcína na covid i chřipku bude už příští rok. Chlíbek upozorňuje i na přeočkování
Očkování proti covidu bude podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka zřejmě potřeba každý rok před očekávanou sezonou. V roce 2023 by už mohla být dostupná kombinovaná vakcína proti koronaviru a chřipce, řekl. Očkovat se v ČR začalo před dvěma lety 27. prosince, dosud vakcinaci podstoupilo asi 65 procent populace. V současné době se podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba vyjednává o rozložení již objednaných dodávek vakcín, které mají do ČR přijít příští rok, do více let.
Nákaz chřipkou v minulém týdnu sice celkově mírně ubylo, asi o 3,5 procenta, ale dospělých nemocných stále přibývá, hlavně u lidí ve věku nad 65 let. „Tam nemocnost vzrostla o více než čtvrtinu a ve věkové kategorii 25 až 64 let pak nárůst představuje téměř 20 procent,“ sdělila Čechová. „Děti si to ve školce roznesou, pak to přinesou domů a mají to rodiče,“ podotkl Mucha.
Současná chřipková epidemie si do minulého týdne vyžádala už 35 obětí. Nejvíc nemocných je podle Státního zdravotního ústavu na jihu a východě České republiky. V Královéhradeckém kraji přibylo nemocných mezi lidmi nad 65 let dokonce o víc než 54 procent a v kategorii 15 až 25 let o víc než 31 procent. Ubylo ale závažných případů.
„Aktuálně evidujeme 15 klinicky závažných průběhů virových onemocnění, v pěti případech došlo k úmrtí, z toho ve čtyřech v souvislosti s onemocněním chřipkou a v jednom případě s onemocněním RS viry,“ popsala Veronika Krejčí, mluvčí hygienické stanice Královéhradeckého kraje.
Stále je proto vhodné se proti chřipce nechat očkovat, a to i přes trvající epidemii. Jen je potřeba počítat s tím, že účinek vakcíny nastupuje zhruba po 14 dnech.