Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) letos opět přistoupí k instalaci ochranných sítí na Sněžce jako v minulém roce. Podle její tiskové zprávy nemá jinou možnost, jak ochránit vzácnou a zranitelnou přírodu vrcholu nejvyšší české hory před turisty. Sítě rozšíří nynější řetězové zábrany již tento pátek. Vrchol Sněžky je turismem nejzatíženější přírodní lokalitou v ČR.
Jen pár prvních slunečních dní podle správy národního parku stačilo k tomu, aby návštěvníci Sněžky ukázali, že své chování od loňska vůbec nezměnili. Návštěvníkům vrcholu byl k volnému pohybu v minulosti vyhrazen prostor přibližně o velikosti poloviny fotbalového hřiště. Mnozí to ale podle KRNAP nerespektují a vstupují na alpínské trávníky či lezou po skalách.
Ochranné sítě se tak objeví na obou místech jako loni, a to na vrcholu a v sedle u bývalé Obří boudy (u Slezského domu). Na Sněžce bude přibližně 600 metrů ochranných sítí, v sedle pak dalších 500 metrů.
Chtěli jsme Sněžku bez sítí, ale lidé řekli ne! Jen pár prvních pěkných dní stačilo k tomu, aby návštěvníci Sněžky...
Posted by KRNAP on Monday, June 7, 2021
Správa národního parku loni poprvé oddělila prostor přírody od návštěvníků metr vysokou ochrannou sítí, která posílila již instalované řetězové zábrany, jež lidé často překračovali. Oranžová ochranná síť je jasně viditelná a na vrcholu hory působí značně nezvykle. I letos budou pro letní sezónu vyčleněni strážci, kteří budou na Sněžce celý den ve spolupráci s policií dohlížet na dodržování pravidel.
Turismem nejzatíženější přírodní lokalita u nás
Ekosystém Sněžky je totiž extrémně zatížen turismem. Denní počet turistů na vrcholu hory v letní sezóně čítá osm až devět tisíc. V tomto počtu navíc nejsou zahrnuti lidé přepravení lanovou dráhou Pec pod Sněžkou – Sněžka (s denní kapacitou až 2 400 osob). Tím se vrchol Sněžky stává turismem nejzatíženější přírodní lokalitou u nás.
Zvláštní jehlancovitý tvar 1 603 metrů vysoké Sněžky pochází z dob ledových. V důsledku mrazivého a větrného klimatu tam vznikly mrazem tříděné půdy. Kamenné mnohoúhelníky a brázdy, svahové terasy či rozsáhlé kamenné sutě jsou jejich významnými pozůstatky. V minulosti – zejména na východním úbočí Sněžky, na Obřím hřebeni – se staly terčem stavitelů kamenných pyramid, kteří tak často nevratně zastavili proces trvající desítky tisíc let.
Kromě neživé přírody je Sněžka domovem řady druhů charakteristických pro severskou tundru a alpínské trávníky. Některé z nich nenajdeme nikde jinde na světě. Roste zde rozrazil chudobkovitý, pampeliška krkonošská, jestřábník severský nebo bika klasnatá, lipnice plihá a sítina trojklanná. Na zemi na skalách hnízdí pěvuška podhorní či linduška horská. Kamenné sutě jsou zase domovem lišejníků rodů pukléřka či šídlovec. Podle správy parku je přírodní prostředí na Sněžce nenahraditelné a není možné připustit jeho ohrožení a ničení masivním počtem neukázněných návštěvníků.