Svíčky, věnce i hrající lavička. Hroby slavných Čechů zažívají o Dušičkách návštěvnické žně
chytrá karanténa
Výpis příspěvků ke štítku „chytrá karanténa “
Zelená, nebo červená? Koronavirová aplikace jako vstupenka na řadu míst v Číně
Aby lidé mohli v některých čínských městech vstoupit do kanceláří, restaurací, parků nebo nákupních středisek, musejí doložit svůj zdravotní stav mobilní aplikací. V ní se zobrazí, zda jsou, nebo nejsou koronavirou hrozbou, popsala francouzská agentura AFP. Zelený status pustí člověka do většiny veřejných míst, žlutá barva ho může poslat do domácího vězení a obávané červené světlo člověka uvrhne do dvoutýdenní karantény v určené ubytovně.
S chytrou karanténou pomůže aplikace eRouška a velké call centrum
Do projektu chytré karantény, který ministerstvo zdravotnictví testovalo od začátku dubna a celoplošně spustilo 1. května, se zapojí lidé i pomocí mobilní aplikace eRouška nebo sdílením polohy v aplikaci Mapy.cz. Sdělil to premiér Andrej Babiš (ANO) s tím, že k projektu vznikne i velké call centrum. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se strategie boje s koronavirem změní z plošných opatření na lokální zásahy.
Sociolog Prokop: Pokud posílíme chytrou karanténu, nehrozí černý scénář
S dopady pandemie se vypořádáme rychle, pokud stát investuje více do chytré karantény. Navíc musí zvýšit pomoc firmám a domácnostem, aby se zabránilo propouštění a nadměrnému šetření, řekl sociolog Daniel Prokop v pořadu INTERVIEW.
K VĚCI: Chytrou karanténou si kupujeme pojištění, tvrdí člen NERVu Jurajda
Do chytré karantény je potřeba masivně investovat. Jedná se o jeden ze dvou účinných nástrojů, který lze využít v boji s pandemií, tím druhým jsou plošná omezení, jež jsou ale v důsledku velmi drahá. Rolí Národní ekonomické rady vlády (NERV) je propojení ekonomických a epidemiologických scénářů, uvedl její člen a profesor CERGE institutu, ekonom Štěpán Jurajda v rozhovoru s Pavlínou Kosovou v pořadu K věci.
Chytrá karanténa je potřebná, uvedlo 65 procent dotázaných
Více než 60 procent lidí považuje chytrou karanténu za potřebnou. Konkrétně z průzkumu agentury G82 pro CNN Prima NEWS vyplývá, že 35 procent lidí považuje chytrou karanténu za potřebnou, dalších 30 procent za potřebnou, ale zasahující do soukromí, 7 procent lidi si myslí, že potřebná není, ale do soukromí nezasahuje a 15 procent uvedlo, že v ní nevidí užitek a spíš je podle nich rizikem, protože zasahuje do soukromí.
Chytrá karanténa už probíhá ve všech krajích. Co přináší za změny?
Čeští hygienici začínají od pátku používat principy tzv. chytré karantény při odhalování nových případů COVID-19. Od chytré karantény se očekává, že zlepší především koordinaci a komunikaci testování a odhalování kontaktů nakažených. S hygieniky v jejím rámci spolupracují také studenti medicíny a armáda.