reklama

Sociolog Prokop: Pokud posílíme chytrou karanténu, nehrozí černý scénář

S dopady pandemie se vypořádáme rychle, pokud stát investuje více do chytré karantény. Navíc musí zvýšit pomoc firmám a domácnostem, aby se zabránilo propouštění a nadměrnému šetření, řekl sociolog Daniel Prokop v pořadu INTERVIEW.

reklama

Podle Prokopa je potřeba využívat aplikace jako je eRouška, kterou nyní používá na 600 tisíc lidí. „Sociální kontakty klesly po začátku vládních opatření na třetinu. Teď už opět pomalu rostou. Proto nelze vyloučit další šíření koronaviru. Pokud investujeme do chytré karantény, pak nehrozí černý scénář. Nyní jsme to zvládli velmi dobře díky uzavírkám. Pokud uvažujeme o posílení chytré karantény, máme ještě co dohánět,“ uvedl v odpoledním INTERVIEW Martiny Kuzdasové Daniel Prokop.

Podle něj ke zpomalení šíření pandemie výrazně přispělo také to, že firmy zavedly práci z domova, takzvaný home office. „Společnosti, které na něj přešly, mají velkou zásluhu na tom, že se ta situace zlepšila,“ poznamenal sociolog. Díky tomu prý bude možné dopady pandemie překonat během pár měsíců a vše by se mohlo ve druhém čtvrtletí tohoto roku vrátit do normálu.

„Dopady krize jsme zmírnili díky tzv. distancování, které se teď trošku zmírňuje, takže nejde vyloučit, že se objeví nějaká nová ohniska nákazy. Ta se může rychle rozšířit, protože ty mezilidské kontakty, oproti tomu, jak to bylo například v polovině dubna, už opět výrazně narůstají,“ uvedl Prokop.

Je potřeba posílit pomoc firmám a rodinám

Prokop zdůraznil, že nyní je nutná pomoc státu domácnostem i firmám. Téměř 40 procent lidí dnes šetří, protože se bojí pokračování krize a propouštění. Pokud jim stát pomůže, během pár měsíců bychom mohli dopady pandemie překonat.

„To má samozřejmě sekundární dopady na to, že klesne poptávka a může krizi výrazně prodloužit. Stát musí navíc posílit likviditu firem, aby nemusely propouštět, třeba tím, že jim odloží nějaké platby, jako je sociální pojištění zaměstnanců. Když pomůžeme těmto lidem, zmenšíme riziko, že nastane druhá vlna krize. Pokud těm lidem nepomůžeme, bude to zvládání krize delší,“ uzavřel Prokop své vystoupení v INTERVIEW.

Tagy:

Hlavní zprávy

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Aktualizováno

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

reklama