INTERVIEW, Interview - D.Prokop - 6.5. v 17:30
S dopady pandemie se vypořádáme rychle, pokud stát investuje více do chytré karantény. Navíc musí zvýšit pomoc firmám a domácnostem, aby se zabránilo propouštění a nadměrnému šetření, řekl sociolog Daniel Prokop v pořadu INTERVIEW.
Podle Prokopa je potřeba využívat aplikace jako je eRouška, kterou nyní používá na 600 tisíc lidí. „Sociální kontakty klesly po začátku vládních opatření na třetinu. Teď už opět pomalu rostou. Proto nelze vyloučit další šíření koronaviru. Pokud investujeme do chytré karantény, pak nehrozí černý scénář. Nyní jsme to zvládli velmi dobře díky uzavírkám. Pokud uvažujeme o posílení chytré karantény, máme ještě co dohánět,“ uvedl v odpoledním INTERVIEW Martiny Kuzdasové Daniel Prokop.
Podle něj ke zpomalení šíření pandemie výrazně přispělo také to, že firmy zavedly práci z domova, takzvaný home office. „Společnosti, které na něj přešly, mají velkou zásluhu na tom, že se ta situace zlepšila,“ poznamenal sociolog. Díky tomu prý bude možné dopady pandemie překonat během pár měsíců a vše by se mohlo ve druhém čtvrtletí tohoto roku vrátit do normálu.
INTERVIEW: Koronavirus se mění, můžeme se obávat dalších vln, říká bioložka Peková
Hostem středečního pořadu kanálu CNN Prima NEWS Interview byla molekulární bioložka Soňa Peková, vedoucí laboratoře Tilia. Té stát původně zakázal kvůli chybějící certifikaci testovat vzorky od lidí s podezřením na koronavirus. V rozhovoru se CNN Prima NEWS s moderátorkou Martinou Kuzdasovou vypráví Peková o různých variantách koronaviru, ale i o tom, proč jsou děti méně náchylné k nákaze nemocí COVID-19.
„Dopady krize jsme zmírnili díky tzv. distancování, které se teď trošku zmírňuje, takže nejde vyloučit, že se objeví nějaká nová ohniska nákazy. Ta se může rychle rozšířit, protože ty mezilidské kontakty, oproti tomu, jak to bylo například v polovině dubna, už opět výrazně narůstají,“ uvedl Prokop.
Je potřeba posílit pomoc firmám a rodinám
Prokop zdůraznil, že nyní je nutná pomoc státu domácnostem i firmám. Téměř 40 procent lidí dnes šetří, protože se bojí pokračování krize a propouštění. Pokud jim stát pomůže, během pár měsíců bychom mohli dopady pandemie překonat.
„To má samozřejmě sekundární dopady na to, že klesne poptávka a může krizi výrazně prodloužit. Stát musí navíc posílit likviditu firem, aby nemusely propouštět, třeba tím, že jim odloží nějaké platby, jako je sociální pojištění zaměstnanců. Když pomůžeme těmto lidem, zmenšíme riziko, že nastane druhá vlna krize. Pokud těm lidem nepomůžeme, bude to zvládání krize delší,“ uzavřel Prokop své vystoupení v INTERVIEW.