reklama

Sociolog Prokop: Pokud posílíme chytrou karanténu, nehrozí černý scénář

S dopady pandemie se vypořádáme rychle, pokud stát investuje více do chytré karantény. Navíc musí zvýšit pomoc firmám a domácnostem, aby se zabránilo propouštění a nadměrnému šetření, řekl sociolog Daniel Prokop v pořadu INTERVIEW.

reklama

Podle Prokopa je potřeba využívat aplikace jako je eRouška, kterou nyní používá na 600 tisíc lidí. „Sociální kontakty klesly po začátku vládních opatření na třetinu. Teď už opět pomalu rostou. Proto nelze vyloučit další šíření koronaviru. Pokud investujeme do chytré karantény, pak nehrozí černý scénář. Nyní jsme to zvládli velmi dobře díky uzavírkám. Pokud uvažujeme o posílení chytré karantény, máme ještě co dohánět,“ uvedl v odpoledním INTERVIEW Martiny Kuzdasové Daniel Prokop.

Podle něj ke zpomalení šíření pandemie výrazně přispělo také to, že firmy zavedly práci z domova, takzvaný home office. „Společnosti, které na něj přešly, mají velkou zásluhu na tom, že se ta situace zlepšila,“ poznamenal sociolog. Díky tomu prý bude možné dopady pandemie překonat během pár měsíců a vše by se mohlo ve druhém čtvrtletí tohoto roku vrátit do normálu.

K tématu

„Dopady krize jsme zmírnili díky tzv. distancování, které se teď trošku zmírňuje, takže nejde vyloučit, že se objeví nějaká nová ohniska nákazy. Ta se může rychle rozšířit, protože ty mezilidské kontakty, oproti tomu, jak to bylo například v polovině dubna, už opět výrazně narůstají,“ uvedl Prokop.

Je potřeba posílit pomoc firmám a rodinám

Prokop zdůraznil, že nyní je nutná pomoc státu domácnostem i firmám. Téměř 40 procent lidí dnes šetří, protože se bojí pokračování krize a propouštění. Pokud jim stát pomůže, během pár měsíců bychom mohli dopady pandemie překonat.

„To má samozřejmě sekundární dopady na to, že klesne poptávka a může krizi výrazně prodloužit. Stát musí navíc posílit likviditu firem, aby nemusely propouštět, třeba tím, že jim odloží nějaké platby, jako je sociální pojištění zaměstnanců. Když pomůžeme těmto lidem, zmenšíme riziko, že nastane druhá vlna krize. Pokud těm lidem nepomůžeme, bude to zvládání krize delší,“ uzavřel Prokop své vystoupení v INTERVIEW.

Tagy: rozhovor Martina Kuzdasová chytrá karanténa INTERVIEW Daniel Prokop

Další hlavní zprávy

Partie

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Za necelý rok se koronavirem u nás nakazilo přes 1,2 milionu lidí, zemřelo jich přes 20 tisíc a v nemocnicích leží ve vážném stavu asi 1500 pacientů. Podle prezidenta Miloše Zemana se ale naše země nenachází uprostřed národní katastrofy. „Jsme v situaci, kdy, i když někteří lamentují, se tato katastrofa blíží svému konci,“ řekl Zeman v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Prozradil také, zda by se nechal očkovat ruskou vakcínou Sputnik V.

Příběhy z první linie

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Nikdy mu před očima neumíralo tolik lidí, jako právě teď. Covidová pandemie pořádně zamávala i se životem záchranáře z Rokycan, který vedle směn v sanitce pomáhá též na urgentním příjmu v plzeňské nemocnici a na ARO jednoho ze západočeských špitálů. V dalším z Příběhů první linie na CNN Prima NEWS anonymně vypráví, jak si člověk zvyká na smrt kolem sebe. Mluví o bezmezné únavě. I o tom, že brečí jak pacienti, tak zdravotníci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jak hodnotí rok s koronavirem šéf Senátu Miloš Vystrčil?
Zeman potvrdil vládní rošádu Běhounka za Blatného. Prozradil také, kdo nahradí Petříčka
Zavření okresů prezident Zeman vítá. Ať jsou vojáci při kontrolách přísní, vyzývá
Češi mění názor na esport, těší gamera T9Lakyho. Hru FIFA občas psychicky nedáváte
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Další články
reklama
reklama