reklama

Sociolog Prokop: Pokud posílíme chytrou karanténu, nehrozí černý scénář

S dopady pandemie se vypořádáme rychle, pokud stát investuje více do chytré karantény. Navíc musí zvýšit pomoc firmám a domácnostem, aby se zabránilo propouštění a nadměrnému šetření, řekl sociolog Daniel Prokop v pořadu INTERVIEW.

reklama

Podle Prokopa je potřeba využívat aplikace jako je eRouška, kterou nyní používá na 600 tisíc lidí. „Sociální kontakty klesly po začátku vládních opatření na třetinu. Teď už opět pomalu rostou. Proto nelze vyloučit další šíření koronaviru. Pokud investujeme do chytré karantény, pak nehrozí černý scénář. Nyní jsme to zvládli velmi dobře díky uzavírkám. Pokud uvažujeme o posílení chytré karantény, máme ještě co dohánět,“ uvedl v odpoledním INTERVIEW Martiny Kuzdasové Daniel Prokop.

Podle něj ke zpomalení šíření pandemie výrazně přispělo také to, že firmy zavedly práci z domova, takzvaný home office. „Společnosti, které na něj přešly, mají velkou zásluhu na tom, že se ta situace zlepšila,“ poznamenal sociolog. Díky tomu prý bude možné dopady pandemie překonat během pár měsíců a vše by se mohlo ve druhém čtvrtletí tohoto roku vrátit do normálu.

K tématu

„Dopady krize jsme zmírnili díky tzv. distancování, které se teď trošku zmírňuje, takže nejde vyloučit, že se objeví nějaká nová ohniska nákazy. Ta se může rychle rozšířit, protože ty mezilidské kontakty, oproti tomu, jak to bylo například v polovině dubna, už opět výrazně narůstají,“ uvedl Prokop.

Je potřeba posílit pomoc firmám a rodinám

Prokop zdůraznil, že nyní je nutná pomoc státu domácnostem i firmám. Téměř 40 procent lidí dnes šetří, protože se bojí pokračování krize a propouštění. Pokud jim stát pomůže, během pár měsíců bychom mohli dopady pandemie překonat.

„To má samozřejmě sekundární dopady na to, že klesne poptávka a může krizi výrazně prodloužit. Stát musí navíc posílit likviditu firem, aby nemusely propouštět, třeba tím, že jim odloží nějaké platby, jako je sociální pojištění zaměstnanců. Když pomůžeme těmto lidem, zmenšíme riziko, že nastane druhá vlna krize. Pokud těm lidem nepomůžeme, bude to zvládání krize delší,“ uzavřel Prokop své vystoupení v INTERVIEW.

Další hlavní zprávy

Partie

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tváří, jako by s holdingem Agrofert neměl nic společného, ale následně tam natáčí svá videa „Čau lidi“ a zve si tam vládní zaměstnance. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl poslanec a 1. místopředseda hnutí STAN Jan Farský. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) Babiše hájí a tvrdí, že z budov holdingu Babiš nevysílá.

Bulánci se vrací. Kultovní česká hra za den posbírala dva miliony korun na vývoj
Flegr zuří: Konec skupiny MeSES si odskáčeme, jako když Babiš v srpnu zrušil roušky
Benešová vypouští drby. Bojí se o křesílko, pustil se do ministryně Pirát Michálek
reklama
reklama
Zeman: Omlouvám se za bombardování Jugoslávie. Prosím Srby o odpuštění, řekl Vučičovi

Miloš Zeman

Domácí zpravodajství

Pokračujeme dál, jen ne pod ministerstvem, hlásí MeSES. Připraví plán pro boj s epidemií
Nové příznaky covidu: Nejen vředy v puse. Pacienti mají potíže podobné kocovině
Další články
reklama
reklama