Tisková konference k představení chytré karantény.
Do projektu chytré karantény, který ministerstvo zdravotnictví testovalo od začátku dubna a celoplošně spustilo 1. května, se zapojí lidé i pomocí mobilní aplikace eRouška nebo sdílením polohy v aplikaci Mapy.cz. Sdělil to premiér Andrej Babiš (ANO) s tím, že k projektu vznikne i velké call centrum. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se strategie boje s koronavirem změní z plošných opatření na lokální zásahy.
Chytrá karanténa je právě projekt, který má podle ministra Vojtěcha takovou změnu strategie a lokální boj s případnými ohnisky nákazy umožnit. „Koronavirus tady je a bude nejspíš i v budoucnu. Nyní měníme strategii oproti předchozím týdnům, kdy šlo o ostrá, plošná opatření. První vlnu jsme zvládli a teď je potřeba se připravit na druhou, mít chytré nástroje, jako je právě chytrá karanténa tak, aby ta strategie byla chytřejší a účinnější,“ vysvětlil.
Firma z Liberce začne vyrábět roušky s účinností respirátorů FFP3
Materiál pro roušky svou účinností srovnatelný s respirátory nejvyšší kvality FFP3 začne brzy produkovat nová továrna v Liberci. Viry umí téměř stoprocentně zachytávat nanovlákna, která se nanášejí na běžnou látku. Česko má v tomto oboru podle expertů našlápnuto stát jednou ze světových velmocí. Firem, jako je ta liberecká, u nás totiž neustále přibývá.
„Dnes můžeme říct, že původní projekt jsme zvládli. Za normálních okolností by se takový náročný projekt připravoval možná léta,“ řekl premiér Babiš a doplnil, jak se má chytrá karanténa rozrůstat: „Podle mě jsme původní projekt zvládli, teď se připravuje projekt 2.0, eRouška, Mapy.cz, připravuje se velké call centrum.“
„Potřeba je hlavně rychlost. Víme, že (koronavirus) začíná s několika pacienty a pokud se nic neudělá, tak se rychle šíří, proto je třeba rychle reagovat a mít k tomu efektivní nástroje, jako je chytrá karanténa – mapovat celou situaci tak, abychom celou situaci mohli zvládnout, abychom mohli zvládnout ohniska nákazy, jako je například Domažlicko. Už nemáme ten plošný problém naštěstí, ale ta ohniska,“ doplnil ministr Vojtěch. Celou tiskovou konferecni k projektu a aktuální situaci naleznete v přiloženém videu.
Co přesně je chytrá karanténa?
„Chytrá karanténa je systém, který povede k včasnému zachycení, testování infekčního onemocnění COVID-19 a izolaci v karanténě co největšího počtu potenciálně nakažených osob. Součástí toho je ve spolupráci s nakaženými vytipování kontaktů, na které mohli přenést virus,“ uvádí k projetku Ministerstvo zdravotnictví ČR na svém webu.
Sociolog Prokop: Pokud posílíme chytrou karanténu, nehrozí černý scénář
S dopady pandemie se vypořádáme rychle, pokud stát investuje více do chytré karantény. Navíc musí zvýšit pomoc firmám a domácnostem, aby se zabránilo propouštění a nadměrnému šetření, řekl sociolog Daniel Prokop v pořadu INTERVIEW.
Cílem projektu je v co nejkratším čase zabránit šíření epidemie COVID-19 v České republice a uvolňovat plošná opatření, aby se lidé co nejdříve mohli vrátit k normálním životům. To vše bude podle ministerstva možné v okamžiku, kdy bude šíření viru pod absolutní kontrolou.
Chytrá karanténa má také pomoci krajským hygienickým stanicím zrychlit a zpřesnit jejich postupy. „Díky využití digitálních technologií bude mnohem jednodušší a přesnější identifikovat lidi, kteří přišli s koronavirem do kontaktu. Vše je samozřejmě plně v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů a data jsou využita pouze po udělení výslovného souhlasu. Získané údaje o poloze nebudou nijak zneužívány,“ uvádí resort zdravotnictví a připomíná, že podobný systém používá například Korejská republika nebo Singapur.
Jak se postupuje, pokud jste pozitivní na COVID-19?
Člověk, který se dozví, že se nakazil onemocněním COVID-19, je kontaktován krajskou hygienickou stanicí, aby společně s hygienikem identifikoval co největší počet rizikových kontaktů za posledních 5 dnů. Když k tomu vydá oficiální souhlas, vytvoří na základě mobilních dat od operátorů krajská hygienická stanice „vzpomínkovou mapu“ míst, na kterých se nakažený pohyboval. Poté, co si nakažený vzpomene společně s hygienikem na všechny potenciálně ohrožené kontakty, formou speciálně vybudovaného call centra jsou lidé co nejrychleji informováni a izolováni v karanténě. Následně jsou tito lidé v karanténě po 4–5 dnech navštíveni dvoučlenným odběrovým týmem, který odebere vzorek a zajistí, aby se dostal do laboratoře s volnou kapacitou. Tak aby byl otestovaný člověk v co nejrychlejším možném čase, ideálně do 48 hodin, zpraven o výsledku. V případě, že je test pozitivní, nový nakažený prochází stejným celým procesem. Samozřejmě za předpokladu jeho oficiálního souhlasu.
Co je aplikace eRouška?
Součástí projektu je také aplikace, která pomůže hygienikům dohledávat lidi, s nimiž v poslední době nakažení přišli do styku. Výhodou pro uživatele je zejména skutečnost, že v případě, že u nich nákaza propukne, dokážou snadno a rychle předat hygienikům své kontakty za poslední dny a hygienu navíc upozorní i na kontakty s těmi, které nemohou osobně znát.
Žáci budou muset mít s sebou ve škole dvě roušky na den
Rodiče, kteří mají zájem o docházku dětí do škol, musí dát jejich ředitelům vědět v případě žáků prvního stupně do 18. května a v případě žáků devátých ročníků do 7. května. Každý žák bude muset mít s sebou na den minimálně dvě roušky a sáček na jejich uložení.
Jde o mobilní aplikaci pro chytré telefony. Stáhnete si ji, aktivtujete a necháte běžet takzvaně na pozadí. Díky Bluetooth technologii si vaše aplikace pamatuje ostatní eRoušky, které jste potkali. Všichni s eRouškou mohou pomoci hygienikům rychle dohledat tzv. rizikové kontakty.
Prakticky to znamená, že pokud se u vás testem prokáže koronavirus, pracovník hygienické stanice vás při telefonátu požádá o přehled lidí, které jste v posledních dnech potkali. Vy mu jednoduše na jeden klik odešlete anonymní seznam uživatelů eRoušky, se kterými jste byli v rizikovém kontaktu. A to včetně těch, které osobně neznáte, protože jste s nimi třeba jeli jen autobusem.
Jak zapadá eRouška do chytré karantény?
„Když budeme chytrou karanténu brát jsou soubor opatření, která využívají moderní technologie s cílem, abychom oddělili koronavirem nakažené a ohrožené od zdravé populace, pak je eRouška ideální pomocník hygieniků pro rychlé kontaktování těch, kteří byli s nakaženým v epidemiologicky významném kontaktu, tedy typicky déle než 15 minut na vzdálenost kratší než dva metry,“ vysvětluje ministerstvo s tím, že eRouška je tedy nástroj, který pomůže rychleji kontaktovat potenciálně nakažené. Hygienik se pak s nimi může domluvit například na dobrovolné karanténě, aby nemoc dál nešířil. Případně jej může poslat přednostně na test, pokud se například potkává s více lidmi.
Existuje i možnost využívat aplikaci Mapy.cz a v ní si zapnout sběr geolokačních dat. Obě aplikace používají jiné technologie. Obě ale pomáhají zpřesnit data, se kterými hygienici pracují při potírání epidemie.