reklama

Chytrá karanténa už probíhá ve všech krajích. Co přináší za změny?

Čeští hygienici začínají od pátku používat principy tzv. chytré karantény při odhalování nových případů COVID-19. Od chytré karantény se očekává, že zlepší především koordinaci a komunikaci testování a odhalování kontaktů nakažených. S hygieniky v jejím rámci spolupracují také studenti medicíny a armáda.

reklama

U všech nakažených se hygienici i dosud snažili dopátrat veškeré rizikové kontakty, tedy osoby, se kterými byl nemocný v bližším nebo déle trvajícím kontaktu. U každého případu by to podle epidemiologa Romana Prymuly měli stihnout maximálně do tří dnů. Obvolávání těchto lidí si mohou nově rozdělit s call centrem, kde pracující vojenští medici. Samotné epidemiologické šetření, tedy asi hodinový podrobný rozhovor, pak povede epidemiolog z hygieny. Dle zákona o ochraně veřejného zdraví má každý občan povinnost hygienikům poskytnout všechny okolnosti, které s nákazou souvisejí.

V rámci přesného vystopování pohybu nakažených osob v posledních pěti dnech pomůže takzvaná vzpomínková mapa, jež je vytvořena z dat platební karty a mobilního operátora. Pracovat s daty vzpomínkové mapy však budou moci hygienici pouze v případě, kdy jim infikovaný poskytne souhlas. Podobně může data poskytnout rovněž mobilní aplikace s názvem eRouška, jež je součástí chytré karantény.

Hygienici po nabytí těchto informací všechny zmíněné kontakty osloví a pošlou je do preventivní karantény. Po nejméně pěti dech od posledního kontaktu s nakaženým budou testováni výtěrem z nosohltanu. Odstup několika dní je dle odborníků třeba k tomu, aby se virus v těle rozvinul a test ho byl následně schopen odhalit. Podle výsledku testů lidé v karanténě zůstanou až do uzdravení doma, nebo jim ji lékař ukončí.

Několik desítek hygieniků v otevřeném dopise vládě a poslancům uvedlo, že podle nich v současné době, kdy přibývá málo infikovaných, dohledávání nemocných neurychlí. Zhruba šedesát podepsaných hygieniků se navíc ohradilo proti tomu, že by byli „zadržovateli pokroku“. Reagovali tak na slova náměstka Prymuly o tom, že zavádění nových systémů nešlo tak rychle, jak se očekávalo.

Tagy: domácí ČR CNN Prima News chytrá karanténa

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Koronavirus

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

Přestože epidemie nemoci COVID-19 postupně ustupuje a celoplošně dochází k rozvolňování vládních opatření, mezi jednotlivými regiony stále existují propastné rozdíly. Jak by tedy vypadalo rozvolňování, kdyby se rozhodovalo podle jednotlivých krajů? Zatímco v Karlovarském by se život vrátil skoro do normálu, Zlínský by nadále zůstával v tvrdém lockdownu.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama