reklama

Chytrá karanténa je potřebná, uvedlo 65 procent dotázaných

Více než 60 procent lidí považuje chytrou karanténu za potřebnou. Konkrétně z průzkumu agentury G82 pro CNN Prima NEWS vyplývá, že 35 procent lidí považuje chytrou karanténu za potřebnou, dalších 30 procent za potřebnou, ale zasahující do soukromí, 7 procent lidi si myslí, že potřebná není, ale do soukromí nezasahuje a 15 procent uvedlo, že v ní nevidí užitek a spíš je podle nich rizikem, protože zasahuje do soukromí.

reklama

V České republice naplno funguje chytrá karanténa. Vláda ji v ostrém provozu spustila v pátek. Ministerstvo zdravotnictví inspirovala Jižní Korea a Izrael. Pilotní projekt chytré karantény se spustil koncem března na jihu Moravy. Postupně se pak rozšířila po celém Česku. V Novém dni na CNN Prima NEWS byli k tématu hosty šéf chytré karantény Roman Prymula a advokát Jan Vobořil, který se specializuje na ochranu osobních údajů a soukromí.

Chytrá karanténa a ochrana osobních údajů

Člověk, u kterého se nákaza prokáže, je vyzván k souhlasu ke zpracování údajů ze svého mobilního telefonu či platení karty. Pokud souhlasí, vznikne vzpomínková mapa, která pomůže najít lidi, které mohl nakazit. Potenciální nakažené dokáže systém dohledat 5 dnů zpátky. Do tří dnů by pak hygienici měli všechny rizikové kontakty poslat do karantény.

K tématu

Na chytré karanténě spolupracují ale i soukromé instituce. K vyhledání a izolaci lidí nakažených koronavirem slouží hygienikům údaje od mobilních operátorů a bank. Velký otazník proto dlouho visel nad tím, jakým způsobem budou poskytnutá data, tedy osobní údaje klientů, ochráněna. „Po šesti hodinách je hygienik povinen tuto mapku smazat ze všech elektronických zařízení,“ uklidňuje ale Jiří Grund, ředitel Asociace provozovatelů mobilních operátorů.

Člověk pozitivní na koronavirus však nemusí s poskytnutím údajů z mobilního telefonu nebo platební karty souhlasit. „V tom případě bude ten rozhovor pokračovat klasicky jenom s epidemiologem bez té mapy, popřípadě s call centrem,“ vysvětluje náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „To nebude tak j,ak si většina lidí myslí, že tady vyjede z nějakého elektronického systému seznam telefonních čísel lidí, se kterými jsme se potkali 5 dnů zpátky,“ dodává. Pokud se projekt osvědčí v praxi, v budoucnu by mohla chytrá karanténa v Česku nahradit některá plošná omezení, která komplikují každodenní život a dopadají na ekonomiku.

Tagy: Roman Prymula chytrá karanténa Ministerstvo zdravotnictví

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Koronavirus

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

Přestože epidemie nemoci COVID-19 postupně ustupuje a celoplošně dochází k rozvolňování vládních opatření, mezi jednotlivými regiony stále existují propastné rozdíly. Jak by tedy vypadalo rozvolňování, kdyby se rozhodovalo podle jednotlivých krajů? Zatímco v Karlovarském by se život vrátil skoro do normálu, Zlínský by nadále zůstával v tvrdém lockdownu.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
Končí sčítání lidu. Chybí statisíce formulářů, nesečteným hrozí pokuta
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Poválečný odsun Němců dodnes přímo ovlivňuje politickou mapu Sudet, tvrdí vědec
Klidně budu zpívat v roušce, hlavně ať už hrajeme, přeje si Malátný z Chinaski
Další články
reklama
reklama